Představujeme
Obnova Autobusů – Vozidla veřejné dopravy
02.03.2012 13:00
Systém veřejné dopravy představuje důležitý aspekt sociální politiky, ale i udržitelného rozvoje sídelních aglomerací a vyváženého regionálního rozvoje. Veřejná doprava má velký význam pro společnost, ale na řadu dopravních služeb potřebuje vnější příspěvky, označované jako kompenzace, vyrovnávací platby.
Je přijímáno jako obecně platný axiom, že rozsah a kvalita veřejné dopravy, která je v současné době poskytována, by nemohla být zajišťována bez veřejných intervencí. Přes existenci rozvíjejícího se potenciálu objemu přepravy veřejná doprava v ČR nepřebírá tyto příležitosti a podíl veřejné dopravy na dělbě přepravní práce stabilně mírně klesá, což vede ve svém důsledku ke zvyšování zatížení území ČR individuální automobilovou dopravou.
Řešení těchto problémů je možné pouze zvýšením kvality veřejné dopravy, které je opět možné dosáhnout obecně pouze vnější intervencí. Ve standardním ekonomickém prostředí by tuto roli měly tvořit odpisy, které jsou uznatelnou položkou pro kompenzace. Řada vozidel je ale již odepsaných, a prostředky z nejrůznějších důvodů nebyly v dostatečné míře akumulovány. Dynamický cenový vývoj vozidel v závislosti na jejich požadované kvalitě rovněž zapříčinil, že akumulace prostředků z odpisů nepostačuje na finanční krytí nákupu nových vozidel. Důležitým faktorem pro obnovu starších vozidel je zájem státu na ekologizaci veřejné dopravy a zlepšení přístupnosti veřejné dopravy občanům s omezenou schopností pohybu a orientace.
Naposledy v roce 2010, obdobně jako v letech předchozích, probíhal Program obnovy vozidel veřejné autobusové dopravy. Hlavním cílem Programu byla podpora služeb obecného hospodářského zájmu s ohledem na zvýšení ochrany životního prostředí. Dotace byla poskytnuta ve výši 160 milionů Kč, z toho 80 milionů pro veřejnou linkovou a 80 milionů pro městskou dopravu. Strategie podpory Existuje Strategie podpory dopravní obsluhy území (dále jen „Strategie“), která byla zpracována na základě usnesení vlády č. 882/2005 z 13. července 2005 jako návazný dokument na tímtéž usnesením vlády schválenou Dopravní politiku České republiky pro léta 2005-2013.
Bohužel prostředky na podporu jsou uvolňované vždy každý rok na základě tlaku ze strany dopravců. V roce 2010 v rámci podprogramu bylo zařazeno 65 žádostí dopravců s požadavky na dotaci v celkové výši cca 203 milionů Kč. Výše dotace na obnovu autobusů veřejné linkové dopravy byla stanovena fixní částkou, vyhlášenou ministerstvem dopravy. Na rok 2011 nebyly vyčleněny prostředky žádné a rozpočet s podporou obnovy nepočítá ani v roce 2012. Sdružení podporuje podílení se a odpovědnost státu na obnově vozového parku autobusů, kdy průměrné stáří je přibližně 14 let. Rostou požadavky na zpřístupnění veřejné dopravy osobám se sníženou pohyblivostí, což si vyžaduje pořízení nových autobusů. Státní rozpočet by měl obsahovat každý rok minimálně 300 milionů korun v kapitole ministerstva dopravy, účelově vázaných na program podpory obnovy vozidel. Je nepřijatelné, aby prostředky ministr dopravy „hledal“ každý rok v rozpočtu MD, případně jako zdroj využíval SFDI.