Představujeme
Nissan – Z Nisanu Atleon je NT500
Jiří Krenar 15.12.2014 07:58
Tak nějak potichu ukončil Nissan výrobu i u nás úspěšného lehkého až středního nákladního automobilu Nissan Atleon.
V podstatně modernizovaném závodě ve španělské Ávile jej na výrobním pásu plně nahradil zcela nový nástupce s označením NT500. Nissan už v posledních letech přešel ze slovních označení/jmen u užitkových vozidel na číselné kódy. Například pracovní Nissan pick-up byl změněn na NV300, nový lehký užitkový vůz dostal označení NV200 a naopak „sourozenec“ s modelem Renault Master, tedy Nissan Primastar je označen jako NV400. Pod kódem NT500 se skrývá moderní lehký nákladní automobil s klasickou konstrukcí dodávaný s několika rozvory a dvoudveřovou i sedmimístnou čtyřdveřovou budkou. Zákazník si může zvolit jeden z pěti rozvorů náprav: 2800/3100/3500/3900/4300 mm, přičemž největší délka karoserie byla deklarována hodnotou 8231 mm. Pokud jde o hmotnosti, tak model NT500 plně nahrazuje Atleon v segmentu 3500/5600/6500/7500 kg celkové hmotnosti. K dispozici jsou dvě výkonové verze motoru a tři typy šestistupňové převodovky. Klasický žebřinový rám je opatřen tuhými nápravami, montována je budka trambusového typu sklopná vpřed, motor je uložen na přední nápravě podélně, poháněna jsou zadní kola. V rámci modernizace byla zcela přepracována brzdová soustava, která má kotouče na všech kolech. Lehčí typy jsou vybaveny klasicky hydraulickými okruhy a podtlakovým posilovačem, zatímco nejtěžší typ o hmotnosti 7500 kg se v tomto směru posouvá ke „kamionům“ instalací vzduchotlakových okruhů. Kola zadní nápravy jsou u těžké verze standardně instalována ve dvojmontáži, u ostatních se jedná o příplatkovou verzi.
Jestliže budka předchůdce – modelu Atleon – byla čistě „krabicovitého“ vzhledu jen s mírně zaoblenými hranami, pak model NT500 získal sice zcela konfekční, ale přece jenom více zaoblenou budku s jednoduchými aerodynamickými prvky a s dostatečně velkým zasklením. A při detailnějším pohledu si také hned uvědomíte, že hlavní rysy jste již někde viděli! Ano jde o budku zcela shodnou s nejmenším modelem Renault Trucks řady D 3,5-7,5. Nový Nissan NT500 tak těží z této spolupráce. Oba vozy mají shodný podvozek, motory, převodovky a skelet budky. Spolupráce vznikla zřejmě na platformě aliance Renault (malý) a Nissan. Ale zpět k budce. Má svařovaný skelet, který má nižší hmotnost díky použití výlisků z pevnostní oceli při současném zvýšení úrovně její tuhosti a deformační odolnosti. Vlastní panely lepené či navařené na skelet jsou designově již „čistě v režii“ Nissan. Interiér je dobře využit, řidiči – alespoň při prvním nahlédnutí na IAA v Hannoveru, vozidlo ještě nebylo v Česku k dispozici – nabízí dostatek prostoru i velké množství odkládacích schránek a poliček. A také interiér Nissanu se od Renaultu liší. Při prvním posouzení se zdálo, že ergonomie je vyřešena dobře. Sedadlo je dostatečně seřiditelné (za příplatek s pneumatickým odpružením), k dispozici jsou i dvě sedadla pro spolujezdce s tím, že to střední je přece jenom spíše nouzové a jeho opěradlo po sklopení vpřed nabídne řidiči výborný psací stolek. Vystavené vozidlo mělo multifunkční volant, řadu informačních technologií, radiopřijímač s přehrávačem DVD, konektory USB, navigací, kvalitní klimatizací, elektrickým ovládáním dveřních skel i zpětných zrcátek atd.
Moderní motory Nissan ZD
Montován je moderní motor ZD30, který byl v první generaci uveden do výroby již v roce 1999, ale poté několikrát modernizován a optimalizován. Je to kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestnáctiventilový čtyřválec s elektronicky řízeným přímým vstřikováním paliva o zdvihovém objemu 2953 cm3 (vrtání a zdvih 96 x 102 mm), který v základní verzi s jedním turbodmychadlem s variabilní geometrií rozváděcích lopatek poskytuje největší výkon 112 kW/150 k při 3600 min-1 a točivý moment 354 Nm/2000 min-1, ve vyšší verzi s dvoustupňovým přeplňováním dvěma turbodmychadly však dokonce 130 kW/180 k resp. 540 Nm. Pro dosažení limitů exhalační normy Euro 6 je vybaven jak recirkulací výfukových plynů (EGR), tak soustavou selektivní katalytické redukce (SCR) se vstřikem činidla AdBlue, ale i odlučovačem pevných částic DPF. Převodovky jsou nyní k dispozici tři, všechny šestistupňové: klasická jednoduchá s přímým řazením, vyšší stupeň představuje stejná, ale zdokonalená instalací posilovače řazení, a třetí je plně samočinná s možností sekvenčního řazení. Servisní intervaly jsou u řady Nissan NT500 nastaveny na 40 000 km. Záruka výrobce byla prodloužena z 12 na 36 měsíců. O tom, zda bude nový lehký nákladní automobil Nissan NT500 nabídnut také na českém trhu ještě nebylo rozhodnuto. Ale jsem přesvědčen, že alespoň dva dealeři v republice o něj mají velký zájem, i když je otázkou, zda v kategorii distribučních vozidel bude svojí cenou schopen konkurovat právě „příbuznému“, tj. Renaultu řady D. Na druhou stranu, předchůdce – Nissan Atleon – byl oblíben nejen jako valník, ale také jako podvozek určený k dostavbě, např. pro odtahovou službu.
Převzato z časopisu