Představujeme
Nissan: pohled do vývoje – V Evropě elektricky
Jiří Duchoň 06.08.2024 02:25
Foto: Jiří Duchoň
Na okraj loňského tokijského autosalonu (viz AR 12/’23) jsme dostali příležitost navštívit vývojová a designová pracoviště automobilky Nissan.
Středisko pro vývoj pokročilé techniky značky Nissan (Nissan Motor Corporation Advanced Technology Center) bylo založeno v roce 2007 na předměstí čtvrtmilionového města Acugi v prefektuře Kanagawa, asi 45 kilometrů od Tokia. Do tohoto špičkově vybaveného pracoviště byl postupně převeden vývoj většiny technických celků, z nichž řada slouží všem členům aliance Renault-Nissan-Mitsubishi. Průvodcem nám tam byl osobně viceprezident pro vývoj Takao Asami, absolvent oborů technických v Kalifornii a obchodních ve Stanfordu s následnými zkušenostmi z vývoje v centrech Nissanu po celém světě.
Foto: Jiří Duchoň
Nissan loni v září potvrdil, že všechny nově uváděné typy Nissan pro Evropu již budou výhradně plně elektrické a že od roku 2030 zde bude prodávat pouze elektromobily. Proto jsme se zajímali zejména o akumulátory s pevným elektrolytem (ASSB, All-solid-state Battery). Ty by totiž měly znamenat skutečný zvrat ve vývoji elektromobilů díky razantně větší kapacitě, menším rozměrům, nižší hmotnosti a velmi krátké době nabíjení, ale zatím se o nich spíše jen hovoří. Dozvěděli jsme se, že Nissan jejich výzkum dokončí ještě letos, pak přejde do stadia vývoje a sériová výroba se rozběhne v roce 2028. Jelikož však ani tehdy nebude nejspíš stále uspokojivě vyřešena otázka velkosériové produkce, předpokládá Nissan jejich zástavbu zatím jen do malosériových typů.
Krátce po zavedení do provozu jsme se v Acugi zúčastnili designové prezentace v nové prezentační hale. Její dominantou je několik desítek metrů dlouhá, zakřivená 24 K obrazovka s plně digitálním řízením, doplněná projekcí též na strop a ozvučením 7,1kanálovým systémem. Jde o skutečně ohromující zařízení, schopné dosud nevídaným způsobem propojovat digitální svět s tím fyzickým. Alfonso Albaisa, šéfdesignér Nissanu, nám zde v přísném utajení představil 34 (!) nových osobních vozidel, jež Nissan plánuje uvést v následujících letech na světové trhy. Naše překvapení však teprve mělo dostoupit vrcholu: všechny tyto projekty nás následně čekaly na nádvoří v podobě fyzických prototypů a maket! Bez možnosti fotografovat jsme si tak mohli důkladně prohlédnout budoucí velmi pěknou, téměř až půvabnou Micru, jakož i Leaf, Qashqai a X-Trail. Jak bylo však naznačeno v úvodu, pro Evropu už jen výhradně s elektrickým pohonem. V opačném rohu dvora stály již prakticky hotové a skutečně impozantní Patroly, ohromná SUV, u nichž se pan Albaisa chlubil, že kapota je od středu předního kola ještě výše než u Cadillacu Escalade! Výhradně s novým zážehovým V6 3,6 l biturbo bez jakékoli elektrifikace, ale pouze pro USA, Austrálii a další vzdálené kraje…
Foto: Jiří Duchoň
Značný prostor během prezentací dostal elektrický agregát e-Power druhé generace, pohánějící nyní zejména aktuální Nissan Leaf a Note. Proti předchůdci jde o výrazně vyspělejší a kompaktnější poháněcí ústrojí, například měnič je o 40 % menší a o 30 % lehčí.
Dále jsme byli ujištěni, že v Nissanu mají již vyřešen proces recyklace akumulátorů, a to v rámci spolupráce se společností 4R Energy. Nissan však pracuje také na rozšiřování soustavy svých asistenčních systémů, známé jako Nissan Safety Shield. Viděli jsme prototyp sedanu Nissan Skyline třinácté generace (u nás se krátce prodával jako Infiniti Q50) s novým lidarem, jenž dokáže lépe sledovat dění kolem vozidla, a hlavně rychleji a přesněji reagovat na kritické situace. Také na vystaveném prototypu Nissan Cube jsme zaznamenali řadu čidel a snímačů okolního prostředí, přičemž přímo v „kapličce“ jeho přístrojového štítu je autíčko, které se vytáčí do stran a svítí a bliká přesně podle toho, jak řidič ovládá celý automobil. Tento modýlek, opatřený vnějším řízením, pak byl vystaven i vně vozidla. Důležitější však na zkušebním voze bylo jeho poslání hledat nové možnosti pro sběr a vyhodnocování periferních „vjemů“: tento rychlý systém již nyní identifikuje blížící se vozidlo podle jeho odrazu ve výloze nebo vypouklém zrcadle, případně rozpozná dodatkové tabulky pod dopravními značkami. Jde o příslib pohybu ve skutečném metaversu i2V, tedy na rozhraní skutečné a virtuální reality, jemuž u Nissanu říkají Phygital UI. Má být součástí studie Nissan Hyper Punk z loňského autosalonu v Tokiu a s jeho implementací se počítá i pro její sériovou podobu.
NISSAN E-POWER |
Porovnání dvou generací elektrického pohonu Nissan e-Power. Ta nová (5-in-1) slučuje do jednoho celku nejen měnič, redukční převod a motor jako generace první (3-in-1), ale navíc také generátor s jeho převody. Výsledkem je jednodušší stavba, jež je zároveň celkově menší a lehčí. Foto: Jiří Duchoň Foto: Jiří Duchoň Foto: Jiří Duchoň |
Převzato z časopisu