Představujeme
MSV 2016 – Automatizace
Ing. Bohumil Olšanský 01.12.2016 05:34
To bylo nosné téma již 58. ročníku mezinárodního strojírenského veletrhu pořádaného pod záštitou Úřadu vlády České republiky na Výstavišti v Brně.
Od 3. do 7. října mohli návštěvníci ve 14 pavilonech a na 9 přilehlých venkovních výstavních plochách obdivovat exponáty hlavně z oblastí robotizace, digitalizace i zasíťování, také v rámci doprovodných veletrhů 10.IMT, 16.FOND-EX, 23.WELDING, 6.PRO FINTECH a 5.PLASTEX. K vidění byly měřicí přístroje, nejrůznější dopravní prostředky i nejsilnější sériově vyráběný robot Fanuc M-2000 manipulující celým osobním automobilem.
Zvláštní pozornost si zasloužil pavilon A1; byl celý obsazen stánky prezentujícími jen jedinou partnerskou zemi veletrhu – Čínu – prostřednictvím účasti provincií a měst Beijing, Shanghai, Zheijang, Hilongjian, Dalian, Shanxi, Jiangsu, Hebei, Tianjing a Shandon. Ta exotická jména a názvy sice zněly mnohým nesrozumitelně, ale o to výmluvnější byly vystavované produkty a jejich dokumentace či popisy. Mne nejvíc zaujala expozice CHINA RAILWAY s mapou rozsáhlé železniční sítě a modely rychlovlaků řady CRH vycházející z německého typu Siemens Velaro, dosahující „nepředstavitelných“ jízdních rychlostí – například: CRH380BL je od 3. 12. 2011 držitelem světového rekordu nemodifikovaných komerčních jednotek v kategorii „kolo-kolejnice“ s rychlostí 487,3 km/h. V pavilonu Z jsem objevil „naši zvláštnost“ - ultralehký dvoumístný letoun poháněný proudem „chladného vzduchu“ vycházejícím z dmychadla hnaného motocyklovým motorem.
UL-39 Albi
Zdařilá napodobenina velmi úspěšného československého cvičného proudového letounu Aero L-39 Albatros má prázdnou hmotnost 320 kg, předpokládanou rychlost až 340 km/h a je pro radary „neviditelná“. První letový exemplář odstartoval z letiště České Budějovice 4. 4. 2016, ve vzduchu byl asi 20 minut a dosáhl rychlosti 200 km/h.
Převzato z časopisu