Představujeme
IAA 2016 – Největší veletrh užitkových vozidel na světě
Jiří Krenar a Jiří Štěpánek 22.11.2016 05:18
Elektrická mobilita, digitalizace a městská logistika byly hlavními tématy veletrhu IAA Commercial Vehicles v německém Hannoveru.
Počátky veletrhu lze vysledovat již před stodevatenácti lety v roce 1897, kdy bylo vystaveno 8 motorových vozidel v hotelu Bristol v Berlíně. Berlín pak byl pořadatelem dalších ročníků mimo válečných let. Po druhé světové válce se první ročník veletrhu konal v Hannoveru. Dalším mezníkem byl rok 1951, kdy se veletrh konal ve Frankfurtu nad Mohanem a mezi exponáty tehdy byl představen první tahač s turbodieselem. V roce 1991 byl veletrh rozdělen na střídavé konání veletrhu osobních a užitkových automobilů. V současnosti se v lichých letech koná veletrh IAA osobních vozů ve Frankfurtu nad Mohanem pod názvem IAA Cars a v sudých letech IAA užitkových vozů v Hannoveru IAA Commercial Vehicles. IAA v Hannoveru je dnes předním světovým veletrhem pro mobilitu, dopravu a logistiku.
Před dvěma lety naplnily výstavní prostory automobily splňující normu Euro 6, letos se jednalo spíše o koncept než o výrobu vozidel. Slogan letošního veletrhu byl Driven by Ideas a zúčastnilo se ho 2066 vystavovatelů z 50 zemí světa. Hlavními tématy byly alternativní a také automatický pohon. Automobilový průmysl totiž prochází tak zvanou digitální transformací. Stále více městských autobusů, nákladních vozů i tahačů určených pro distribuci zboží bude v budoucnu jezdit díky elektrické energii. Tento elektrický boom byl vidět u většiny výrobců nákladních vozů. Každý výrobce užitkových a nákladních vozidel i autobusů má již ve svém portfoliu model s čistě elektrickým nebo hybridním pohonem.
Na výstavní ploše 225 000 metrů čtverečních se představili mezinárodní vystavovatelé v oborech užitkových automobilů, autobusů, přípojných vozidel, speciálních vozidel, autopříslušenství a náhradních dílů. Bylo představeno 332 světových premiér a více než 100 evropských premiér a veletrh navštívilo 250 000 návštěvníků. Novinářů bylo rekordních 2100, což je o 10 % více než na IAA 2014. Podíl zahraničních vystavovatelů se zvýšil ze 45 před dvěma lety na letošních 52. Největším zahraničním vystavovatelem byla Čína 229 vystavovatelů, dále Itálie 145, Nizozemsko 121, Turecko 92 a Francie 85. Nechybělo také široké spektrum odborných konferencí i kongresů. V tomto čísle se věnujeme užitkovým a nákladním automobilům, v prosincovém čísle přineseme informace o přípojných vozidlech a nástavbách a v dalším dvojčísle o autobusech.
DAF. Program DAF Transport Efficiency byl nosným tématem společnosti DAF na letošní IAA. Vystavena byla kompletní nabídka vozidel, ale také služeb, včetně moderního systému pro správu vozového parku DAF Connect. U rozvážkových vozidel DAF LF a CF byla zdůrazňována spolehlivost a hospodárnost motorů PCCAR PX-5 PX-7, která přinesla po poslední modernizaci zvýšení výkonu i točivého momentu a snížení spotřeby paliva. Ale výrazný prostor v expozici měly i trucky řady XF určené pro těžkou a mezinárodní dopravu, včetně tzv. „tiché verze“ XF 440 Silent. Zajímavým exponátem – a zdá se, že nejen poutačem – byl tahač DAF XF 510 4x2 Super Space Cab ve verzi „IAA Special Edition“, který mj. měl celou řadu nadstandardních či upravených aerodynamických prvků, podílejících se na snížení odporu vzduchu a tím i snížení průměrné spotřeby paliva.
Kdo čekal premiéru nového trucku či modernizace jedné z výrobních řad DAF, musel vzít na vědomí, že všechny novinky i modernizace již automobilka prezentovala v průběhu celého roku odborné veřejnosti a nečekala až na veletrh IAA v Hannoveru.
Iveco. Iveco uvedlo svůj premiérový Iveco Z Truck, koncept nákladního vozu dálkové přepravy, který boří veškeré překážky na cestě za výsledným vozidlem s nulovým dopadem na životní prostředí pro naprosto udržitelný systém dopravy. Nulové emise CO2 jsou dosaženy díky optimalizované technologii zkapalněného zemního plynu a použití biometanu. Tento koncept je založen na nákladních vozech poháněných Bio LNG s přizpůsobivými nádržemi, vylepšenou aerodynamikou a systémem využití odpadního tepla, která v dálkové dopravě mohou dosáhnout dojezdu až 2200 km a virtuálně nulových emisí CO2. Iveco Z Truck je vybaven motorem na LNG nové generace na biometan, který se získává z upraveného bioplynu. Toto palivo, které hraje klíčovou roli pro CNH Industrial v rozvoji udržitelné dopravy s důrazem na cíl nulových emisí, zajišťuje nízké emise CO2 a ultra nízké PM emise. Tento LNG plněný motor dosahuje 460 hp a 2000 Nm točivého momentu a je vybaven 16stupňovou automatizovanou převodovkou s funkcí Powershift v horních převodových stupních. Palubní systém Rankine zpětného využití odpadního tepla využívá jako zdroj tepla pro zpětné získání energie výfukové plyny. Výsledkem je ještě vyšší hospodárnost paliva za jízdy. Iveco také představilo na IAA 2016 nedávno uvedenou novou Daily Euro 6, první lehké užitkové vozidlo, které činí z konektivity v kabině opravdový profesionální pracovní nástroj, a to díky nové revoluční aplikaci DAILY BUSINESS UP. Vystavený Iveco nový Stralis TCO2 Šampion získal dva certifikáty TÜV – za snížení spotřeby paliva o 11,2 % u nákladního vozu a za 10 % s TCO2 Live službami. TÜV, vedoucí Evropské centrum technických certifikací potvrzuje, že Nový Stralis TCO2 Šampion dokáže snížit spotřebu paliva až o 11,2 %, a jeho TCO2 Live služby ji dokáží snížit o dalších 10 %.
Mercedes-Benz. Světovou premiéru měl elektricky poháněný nákladní automobil Urban eTruck pro rozvoz zboží po městě. Třínápravové vozidlo o celkové hmotnosti 26 tun je čistě bezemisní a při provozu velmi tichý. Má elektricky poháněnou zadní nápravu a elektromotory jsou umístěny přímo vedle nábojů kol. Maximální výkon je 2 x 125 kW a točivý moment je 2 x 500 Nm. Kapacita baterie Urban eTruck je modulární. Základem je akumulátor z lithium-iontových baterií s celkovou kapacitou 212 kWh a dojezd je 200 kilometrů. Automobil je vybaven prediktivním tempomatem Predictive Powertrain Control and FleetBoard určeném pro každodenní městskou distribuci. Centrální displej poskytuje řidiči všechny důležité informace o všech nutných údajích o vozidle. Nad střechou je umístěn trojrozměrný aerodynamický spojler spojující kabinu s nástavbou. I postranní části jsou aerodynamické. Ve světové premiéře byla také představena třetí generace prvního elektricky poháněného nákladního vozu Fuso eCanter. Nový synchronní elektromotor má výkon 186 kW a točivý moment 380 Nm a poháněna je zadní náprava. Kapacita baterie je 70 kWh a dojezd vozidla bez dobíjení je 100 km. Lithium-iontové baterie jsou rozloženy do pěti celků – jeden ve středu rámu za kabinou, dva další na levé a dva na pravé straně rámu. Možnosti nabíjení – 80 % kapacity během jedné hodiny při rychlonabíječce, sedm hodin nabíjení na 100 % kapacity a budoucí rychlé nabíjení 170 kW a dosáhne se za půl hodiny 80 % kapacity baterie. Terénní vozidla Mercedes-Benz Unimog U 4023 U 5023 jsou nyní k dispozici s dvojitou kabinou a zadní sedadlo je určeno pro čtyři osoby, přičemž je možno na přání vybavit jednotlivá zadní sedadla vzduchovým odpružením. Na IAA byl vystaven Unimog U 5023, který je určen pro dopravu do těžko přístupných míst, například pro čety rozvodných závodů. Zajímavým vozidlem v expozici Mercedes-Benz byl Fuso Canter 7C18 s rozvorem 2800 mm. Je ideální pro použití na stavbách a má vysokou užitečnou hmotnost, vysoký výkon motoru výbornou manévrovatelnou. Je také vhodný pro činnost hasičských sborů v konfiguraci 4x2 a 4x4.
FIAT Professional. Italský výrobce lehkých užitkových vozidel představil svoji kompletní řadu modernizovaných LUV. Od malého Fiorina Cargo, přes zcela nové Talento (nahradilo ve výrobním programu model Scudo), až po velké Ducato. To ale modernizováno bylo už dříve a tak Fiat předvedl plně elektrifikovanou verzi. Konec konců, nijak se nelišil od expozic konkurence, prakticky všichni výrobci předváděli vozidlo s nulovými emisemi (tím se myslí „lokální emise“). Pozornost návštěvníků ale spíše poutal nový pick-up Fiat Fullback, který sice měl již premiéru na letošním Ženevském autosalonu, ale stále ještě není okoukaný. A značný zájem prakticky zaměřených návštěvníků pak na sebe vázal větší pick-up RAM 1500 z amerického výrobního programu. Zdá se, že i o tuto velikost užitkového vozidla by byl zájem, i když zřejmě ne tak velký jako o Fullback.
Ford. Ford vystavil vyspělý vznětový motor Ford EcoBlue. Provozovatelům modelů Ford Transit a Ford Transit Custom přináší tato novinka příznivější provozní náklady a zároveň i lepší dynamiku. Vozy vystavované v hannoverské expozici značky Ford měly pod kapotou motory Ford EcoBlue. Ve srovnání s dřívějším motorem 2.2 TDCi jsou nové jednotky až o 13 procent úspornější. Jejich emise CO2 začínají na hodnotě 157 g/km.* Fordu se ale podařilo současně dosáhnout výrazného zvýšení točivého momentu v nízkých otáčkách. Výstavní premiéru oslavila v Hannoveru také nová šestistupňová automatická převodovka pro Transit a Transit Custom. Ford zde představil rovněž Transit se zdokonaleným pohonem všech kol (AWD) a vyspělým komunikačním a zábavním systémem SYNC 3. Nový vznětový motor Ford EcoBlue je úspornější a výkonnější. Nový vznětový agregát Ford 2.0 EcoBlue využívá zcela novou architekturu, která tvoří základ další generace úsporných a ekologicky šetrných motorů pro osobní i užitkové vozy Ford. Zájemcům o modely Transit a Transit Custom je motor 2.0 EcoBlue k dispozici ve variantách 77, 96 a 125 kW. Všechny mají vyšší výkon a točivý moment než dosavadní jednotky o objemu 2,2 l. Větší točivý moment v nízkých otáčkách (o 20 procent v 1250 min-1) se při jízdě projeví lepší pružností a pohotovější odezvou. Nižší provozní náklady jsou výsledkem výrazného snížení spotřeby paliva. Vozy Ford Transit se systémem Auto-Start-Stop (výbava na přání) mají kombinovanou spotřebu od 6,6 l/100 km a emise CO2 od 174 g/km. Ve srovnání s ekvivalentní motorizací dosavadního modelu to znamená zlepšení o 10 procent.
GAZ. Ruský výrobce osobních, lehkých užitkových a nákladních vozidel vystavuje v Hannoveru pravidelně již pěknou řádku let. A i když jeho expozice nebyla v pavilonu, ale na kryté volné ploše, prezentoval celou paletu modelů od lehkonohé GAZelle Next, včetně podvozku s pohonem na CNG, až po GAZ Ural Next 55571-51221-74 sklápěč. Co na tom, že efektní sklápěč Ural byl až nápadně designově podobný nedaleko vystavenému Mercedesu Zetros.
Hyundai. Korejská značka sice měla již tradičně ve své expozici velký truck i střední valník, ale pilířem nabídky v segmentu vozidel „na práci“ ji drží hlavně LUV. Ať už delší dobu vyráběný model H1, tak hlavně větší model H 350. Hyundai Motor představil nové verze modelu Hyundai H350, a to dva roky po jeho debutu na IAA 2014. Nový Hyundai H350 nyní disponuje především vylepšenou pohonnou jednotkou, která plní požadavky normy Euro 6 při nižší spotřebě paliva. Současně je na vozidlo poskytována jedinečná záruka, zohledňující více potřeby zákazníků. Zákazníci mají na výběr mezi již zavedenou, tříletou zárukou bez omezení ujetých kilometrů a pětiletou zárukou s omezením na 200 000 ujetých kilometrů. Díky spolupráci s výrobci nástaveb pro užitková vozidla z celé Evropy, nabízí Hyundai nový H350 s různými variantami nástaveb, které dokáží plnit nejrůznější potřeby zákazníků. Hyundai Motor poprvé vystavil tři varianty realizované na základě nového modelu H350, a to sklápěč, valník a sedmimístnou verzi s nákladovým prostorem. Společnost navíc představila studii H350 Fuel Cell Concept, která dokládá její vedoucí postavení v oblasti techniky palivových článků a vychází ze zkušeností získaných s modelem ix35 Fuel Cell, který je prvním velkosériově vyráběným vozidlem na světě s tímto druhem pohonu.
MAN Truck. Tradičně velká expozice zabírala polovinu pavilonu 12. V té druhé pak vystavovala značka VW. A MAN nabídnul opravdu široký záběr. V prvé řadě to byly trucky již třetí generace označované jako Efficientline 3 zaměřené – jak jinak – na úsporu paliva. Představen tak byl např. tahač TGX Efficientline 3 vyznačující se neskutečnou úsporou 6,35 %. Vyjadřuje to úsporu dosaženou při srovnání s předešlým modelem Efficientline 2. Těch změn a úprav byla samozřejmě celá řada. Od volnoběžky Efficientroll, optimalizovaný motor D26 s převodovkou Tipmatic DD Profi až po celou řadu drobných aerodynamických vylepšení a úprav. Ale třetí generaci úspor se budeme věnovat v prosincovém čísle DaS, protože MAN Truck chystá prezentaci celé řady svých vozidel pro odbornou veřejnost na přelomu října a listopadu v Česku.
Světovou premiéru měl ale v expozici nový – malý – MAN TGE s celkovou hmotností od 3,0 do 5,5 tun. Nejde ale o nic jiného, než o novou generaci VW Crafter, který má jinou čelní partii a je vybaven patřičnou značkovou „bižuterií“. Produkce tohoto modelu pod značkou MAN by měla začít v polovině roku 2017. Již tradičně bylo v Hannoveru vystaveno i několik trucků z produkce jihoamerické automobilky MAN Latin America, dříve VW. Tahače Constelation plní limity EU3 až EU5, vyznačují se zajímavým a neotřelým designem a stále nesou na přídi velké logo VW. O dovozu těchto modelů do Evropy se ale neuvažuje.
Nissan. Ve stejném pavilonu a jako vždy naproti Fiatu Proffesional měl svoji tradiční nevelkou expozici japonský výrobce. Škála nabízených lehkých užitkových vozidel je stále docela široká, i když pozorný pozorovatel vnímal, že již není vystavován ryze pracovní model Nissan Pick-up. Pozornost se tak soustředila na poslední generaci pick-upu NP 300 Navara a pak na čistě elektrickou verzi – již druhý rok v nabídce i českého importéra – malého LUV e-NV 200. Nissan postupně opustil jména u svých modelů a tak jediná Navara si ponechala vedle číselného kódu NP 300 i své tradiční jméno. Větší LUV Nissanu jsou vyráběna v rámci aliance ve spolupráci s Renaultem, a tak pod označením NV 300 poznáváme Renault Trafic a NV 400 ukrývá Renault Master. Největší model – v Česku není v nabídce – NT 500 navazuje na dříve vyráběný lehký nákladní vůz Atleon.
Renault. Pokud jde o francouzský Renault, vystavoval kompletní řadu LUV s různými nástavbami a pak také dvě důležité novinky. Tou první byl pick-up Alaskan, který byl prezentován vždy s kabinou Double Cab v různých úpravách a vždy s označením 4WD, tedy s pohonem 4x4. Není žádným tajemstvím, že jde o Nissan Navara s jinou „bižuterií“. Smutné ovšem bylo, že na stánku nebyly k dispozici žádné tiskové materiály, tisková konference se nekonala a zoufalé hostesky jenom neustále vrtěly hlavou „nemáme“. Přesto se nám podařilo zjistit, že sériová výroba Alaskanu se rozjede ještě v prvním pololetí 2017 a i když hlavním odbytištěm má být Latinská Amerika, možná zbude i na Evropu. O něco lepší situace je u druhé novinky, která byla postavena tak trochu na okraji expozice. Obyčejný Renault Master se sklápěcí nástavbou měl totiž na boku označení 4x4, tedy pohon všech kol. Ani k tomuto modelu nebyly k dispozici žádné informace, nicméně v době uzávěrky DaS 11 jsme dostali pozvání od českého importéra na prezentaci několika vozidel, včetně Masteru 4x4. A konečně třetím vozidlem, které mě zajímalo, bylo Kangoo Z. E., tedy Kangoo na čistě elektrický pohon. Vyrábí se už docela dlouho a stále ještě jej nehodlá importér uvést na český trh.
Renault Trucks. Tradičně rozsáhlá expozice ve stejném pavilonu jako Volvo Trucks a DAF nabídla průřez modely francouzské automobilky. Od furgonu Renault Master, přes řadu D, K, C s odbočkou na D Wide k tahačům řady T. Premiérově byl vystaven tahač Renault T High s kabinou Maxi Space vybavený nejsilnější verzí šestiválcového motoru DTI 13 s výkonem 382 kW/520 k s největším točivým momentem 2550 Nm. A hned mohu také slíbit, že redakční test právě tohoto tahače – samozřejmě v celé soupravě – nabídneme čtenářům v prosincovém čísle DaS. A není to jenom o motoru, k dispozici je – za příplatek – také velmi účinná motorová brzda Optibrake+, která ve spolupráci s retardérem Voith poskytne tahači brzdný výkon až 700 kW! Jednou z letošních novinek je i tahač Renault D Wide 4x2, mimochodem, byl již vystaven i v Česku – se sníženou střechou, upravenou pro využití s nástavbou resp. s přívěsem na přepravu vozidel.
Ale nezůstalo jenom u produkčních vozidel. Nesmírnému zájmu návštěvníků se těšily závodní speciály postavené na základě Renaultu C v dílnách českého specialisty MKR, které absolvovaly velmi úspěšně jak Dakar, tak i Silk Way.
Scania. Expozice Scanie byla trvale v obležení nejdříve odborné veřejnosti a další dny pak všech návštěvníků. Jako jediná totiž předvedla zcela novou generaci vozidla, a tak po zásluze získala prestižní ocenění Truck of the Year 2017. Jenže o novém modelu jsme toho již napsali dostatečně, a navíc možná ještě do konce roku 2016 přijede první demo souprava i do Prahy k redakčním testům, takže jdeme dál.
Volvo Trucks. Tradiční místo v hale č.17 a hlavně prezentace nejnovějších technologií, které zachovávají či mírně navyšují výkon motorů či vozidel, a přitom jsou úspornější v provozu. Ať už šlo o třináctilitrový šestiválec Eu 6 C, který je již k dispozici ve výkonových verzích 420, 460 a 500 k, nebo přizvedávací zadní nápravu pro tahače s konfigurací 6x2 (na jedné straně zvyšuje zatížení zadní tandemové nápravy, na straně druhé u prázdného vozidla šetří pneumatiky a valivý odpor). Ovšem veřejnost nejvíce obdivovala dva exponáty. Tahač FH 4x2 Performance s šestiválcem o výkonu 540 k (405 kW), s největším točivým momentem 2652 Nm. Spolupracuje s automatizovanou dvouspojkovou převodovkou Dual-Shift a je vybaven mj. také dynamickým řízením VDS. Druhým lákadlem pak byl rychlostní speciál Volvo Iron Knight, rekordní truck s motorem DC 13 o výkonu 1765 kW/2400 k a s největším točivým momentem 6000 Nm. Nikdo z návštěvníků neřešil to, že jde o jednoúčelové monstrum, zato každý by se s ním chtěl svézt. Pokud možno za volantem.
Volkswagen Užitková vozidla. Velká expozice, ve které bylo dostatek místa pro všechna LUV, které má značka VW ve výrobním programu. Samozřejmě největší mediální pozornost směřovala na novou generaci modelu Crafter, zvlášť kdy získal cenu Van of the Year 2017. Ale o něm jsme již psali docela hodně, stejně jako jsme představili další novinku, pick-up VW Amarok s šestiválcovým motorem V6. Zdánlivě mimo hlavní pozornost návštěvníků tak byly modely T6 a Caddy. Omyl, na všechny se dostalo. Nejvíce prostoru v expozici totiž bylo věnováno různým nástavbám, obzvláště hasičským a záchranářským, postavených specialisty na podvozcích nového Crafteru, Amaroku i Transporteru T6. A nezapomnělo se ani na Caddy a zvláště pak na vozidla s pohonem všech kol. Další nástavbářské kreace pak byly vystaveny na volné venkovní ploše. Ale tomuto tématu bychom měli věnovat samostatný prostor v některém z příštích čísel DaS. Stejně jako se vrátíme k modelu Amarok V6 a k novému Crafteru, protože v redakci již máme pozvání na jízdní prezentace s testy v terénu.
Ostatní. Některé značky jsme vynechali ryze záměrně. Z kategorie LUV např. obě značky koncernu PSA, protože o jejich novinkách jsme v posledních číslech psali opravdu hodně a jak modely Jumper a Expert již byly zcela prezentovány. Opel na svém stánku mimo různé nástavbářské kreace novinku žádnou neměl. Ale zmínit bychom měli českou Tatru, která v režii místního dealera zřídila malinký stánek za halou 17. Vystaven byl tahač Tatra Phoenix 4x4 a sklápěč Tatra Phoenix 6x6. Budiž omluvou pro Tatru, že značné finanční prostředky věnuje své prezentaci na speciálních armádních veletrzích a věřme, že na příštích salonech IAA už její zastoupení bude důstojnější, včetně znovuobnoveného modelu Avia.
Převzato z časopisu