Představujeme
Man - Velké stěhovámí
Jiří Fiala 25.06.2010 00:12
Představujeme
V rámci výstavby pokračování dálnice D8 bylo potřeba dopravit z pražské betonárky SKANSKA v Řeporyjích nosníky na stavbu mostu u Lovosic. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by tyto nosníky nevážily skoro 90 tun a nebyly dlouhé 38 metrů.
Zakázku na tento transport dostala firma Švestka, o které se psalo v souvislosti se zakoupením tahače Kenworth W900 coby vlajkové lodi firmy (Trucker 11/09). Tato práce však nebyla určena pro tohoto amerického nosáče, ale pro dvojici tahačů MAN a Scania 6x4. Manévrování s tímto nákladem bylo náročné na prostor i pro tyto bezkapotové tahače, hlavně v nájezdech po Pražském okruhu – Barrandovský most a Štěrboholská radiála. Ovšem už otáčení v prostoru betonárky a pak dojezd na staveniště u Lovosic, kde se pod ramena jeřábů dojíždělo po úzkém náspu, stálo hodně jadrných slov řidičů.Nakládku v Praze zajišťovala dvojice kolového a pásového jeřábu, vykládku v Lovosicích pak dvojice kolových jeřábů Liebherr. Za zmínku určitě stojí sedminápravový jeřáb LTM 1400 s nosností 400 tun, který na rozdíl od menšího bratříčka – LTL 1220 – měl při této práci značnou rezervu.
Časový itinerář
Přeprava celkem 80 nosníků probíhá dle potřeb stavby a také dle výrobních kapacit betonárky, takže je někdy těžké tyto termíny sladit. Nosníky se odlévaly do formy, jež se musela nastavit před každým litím, přičemž hotové produkty se nemohly vzhledem k rozměrům dlouho skladovat. Stavba zase musela mít připravené lože pro tyto nosníky...Scénář samotné přepravy je vesměs stejný. V odpoledních hodinách nakládka v Praze-Řeporyjích (přeprava se děje většinou o víkendech), která zabere více jak hodinu. Nutná je součinnost obou jeřábníků, ale i řidiče a jeho pomocníků pro přesné uložení nosníku na přepravník. Následuje spánek řidičů a půl hodinu před půlnocí výjezd kolony po trase Barrandovský most – Štěrboholy – Hradecká D11, Úvaly, Počernice, Letňany a D8 do Lovosic.Po dojezdu na stavbu mostu opět lehký spánek a okolo sedmé hodiny ranní vykládka. Pak sbalit moduly do jednoho návěsu a hurá zpět do Prahy na další nakládku.
Prototypy modulů
Když už je řeč o modulech použitých v soupravě pro tuto přepravu, je nutno zmínit, že se jedná o prototypy vyrobené zatím v těchto dvou exemplářích firmou UMIKOV CZ Slatiňany na základě požadavku a s přispěním pana Švestky. Sestavu tvoří dvounápravový návěs NPK 35.46 – MODUL 1, který je vybaven posuvně uloženou návěsovou točnicí, čímž lze měnit těžiště uložení nákladu. Uvnitř modulu v podélné rovině je tažné zařízení s hydraulickým posuvem pro připojení druhého modulu – PN 4.56. Tento čtyřnápravový oplenový přívěs s prvními dvěma řízenými nápravami má dva režimy řízení. První režim je řízení odvozené od nákladu uloženého v oplenu přívěsu, tedy kdy dle natočení nákladu přívěs kopíruje trasu tahače. V problematických místech má obsluha možnost zvolit druhý režim nuceného řízení – dálkového ovládání.Při přepravě v prázdném stavu jsou oba moduly spojeny přes závěsné zařízení v jeden celek a tvoří spolu šestinápravový návěs. Přeprava nenaložené soupravy probíhá po posledních dvou nápravách – první čtyři nápravy jsou zdvižené. Oba moduly lze samozřejmě používat samostatně a tím ještě více využít jejich univerzálnost. Kupodivu takovouto kombinaci ve svém programu nám známí výrobci návěsové techniky nemají.
Zdroj: Trucker 05/10
Autor: Jiří Fiala