Představujeme
MAN Truck – Omládla celá rodina
Jiří Krenar 24.06.2013 06:42
Společnost MAN představila novou modelovou řadu nákladních automobilů řad TGL, TGM, TGS a TGX.
Pro všechny trucky MAN bylo zadání v podstatě shodné a to nejen v závislosti na nutnost zahájit výrobu vozidel plnících (a nejen emisemi) limity Euro 6. Důraz proto byl kladen na maximální efektivitu a ekonomiku provozu. Současně menší řady MAN TGL a TGM dostaly nový koncept interiéru kabin, který zajišťuje znatelně vyšší komfort a dynamiku. U všech řad prošel optimalizací také hnací řetězec, byly využity inovativní technologie pohonu kol všech náprav od společnosti MAN. Tak jako konkurence, i automobilka MAN nabízí pro své trucky spolehlivé asistenční systémy (např. „Asistenční systém nouzového brždění MAN EBA – Emergency Brake Assist, který bude k dispozici od července roku 2013. Montován např. je již u předchozích trucků MAN aplikovaný a dlouhodobě prověřený asistent jízdy ve zvoleném pruhu (LGS – Lane Guard System) jako doplňkové vybavení také pro vozidla Euro 6 lehké a středně těžké řady TGL a TGM. Součástí modernizace či optimalizace pak je samozřejmě i široké portfolio služeb: Efektivní flotilové řízení podle společnosti MAN. Na oficiální novinářské představení jsme byli pozváni v dubnu do Mnichova. Premiéru měly všechny čtyři modelové řady nákladních vozidel MAN TGL, TGM, TGS a TGX vybavených motory s technologiemi umožňujícími splnit emisní normy Euro 6. Druhý den po „statické“ prezentaci pak byla připravena k jízdním testům opravdu překvapivě široká nabídka šedesáti nových vozidel MAN rodiny TG. Přestylizované vnější tvary a motory plnící požadavky emisních norem Euro 6, to jsou nové trucky MAN. Zákazníky by měly oslovit nízkou spotřebou motorové nafty, excelentní dynamikou jízdy, vysokým komfortem ovládání a minimální hodnotou TCO (Total Coast of Ownership – náklady z vlastnictví vozidla). Jsou proto vybavovány (některými standardně, dalšími za příplatek) elektronickými asistenčními systémy, které zvyšují bezpečnost provozu.
Distribuční řady MAN TGL a TGM
Nová lehká a středně těžká vozidla MAN TGL (celková hmotnost 7,5 až 12 tun) a TGM (celková hmotnost 12 až 26 tun) jsou osazena motory emisní specifikace Euro 6. Představily se se zcela novým interiérem kabin. Optimální komfortní charakteristiky, funkční design a vysoce kvalitní použité materiály odráží prémiový charakter vozidel rodiny TG. Nový design vnitřního prostoru činí výrazný dojem dekorativními rámečky z broušeného hliníku, povrchem plastových dílů a saténově chromovými madly dveří. Ovšem musíme si také přiznat, že ne každému nový design konvenuje. Nová přístrojová deska se vyznačuje funkčností a jednoduchostí ovládání. Panel ovládání systému topení/klimatizace byl doplněn novými ovládacími elementy a novým displejem. Podobně jsou přepracovány též kolíbkové přepínače – mají nový design a diskrétní osvětlení, které výrazně napomáhá rozeznat pracovní polohu přepínače za ztížených světelných podmínek. Truckery, kteří za volanty vozidel „malých“ řad TGL či TGM křižují při rozvozu zboží či ve stavební činnosti region ale u nových či modernizovaných vozidel velmi zajímají odkládací prostory, které byly naštěstí zpracovány s ohledem na jejich co možná největší objem. Dvě pogumované schránky na centrální konzoli hned pod výdechy ventilačního systému vozu nabízí velký prostor pro odložení drobností, které řidič neustále potřebuje mít po ruce.
Další zásuvky a poličky jsou k dispozici jako doplňková výbava, která významně rozšíří celkový objem odkládacích prostor. Nová automatická klimatizace zajišťuje nastavenou teplotu interiéru. Ventilační systém s optimalizovaným proudem vzduchu a přepracovanými výdechovými otvory, vyluzujícími podstatně nižší hluk, zajišťují příjemnou vnitřní pohodu v kabině. Vylepšený systém rozvodu klimatizovaného vzduchu působí preventivně na možnou únavu řidiče. Příplatkové klimatizované sedadlo řidiče nabízí vyšší přidanou hodnotu komfortu díky integrovanému ventilačnímu systému. Jako ústřední bod zájmu nového loga se jeví lev, symbol tradice a síly společnosti MAN Truck Bus. Vlastní obraz lva byl osvobozen z původního rámečku – klece a povýšen do nové prominentní pozice nad nápis MAN. Společně s vystavením lva do chromované lišty nad masku chladiče byla jeho siluetě propůjčena vyšší míra dynamiky odpovídající vysoké míře agility a síly, hodnotovému přínosu konstrukce dnešních moderních vozidel MAN. Integrovaný vlys v horní chromové liště nad maskou chladiče vozidla emotivně odpovídá hodnotě produktů MAN. Korporátní značka MAN rovněž těží z nového stylu loga a mírně se odklání od tradičního pojímání spojení slova a image. Poněkud zvětšená písmena MAN umístěná důsledně do středu mřížky chladiče jsou lépe viditelná – reflektují vysoké sebevědomí společnosti a jejich zaměstnanců, individuální charakter výrobků a služeb. Pro řadu TGL je připraven šestiválcový agregát D08 Euro 6 ve výkonové verzi 110 kW/150 k resp. 570 Nm, 132 kW /180 k resp. 700 Nm, 162 kW/220 k resp. 850 Nm a 184 kW/250 k resp. 1000 Nm, montována je šesti či dvanáctistupňová automatizovaná převodovka TipMatic. Pro řadu TGM je pak k dispozici motor D08 o objemu 6,9 l s výkonem 184 kW/250 k resp. 1000 Nm, 213 kW/290 k resp. 1150 Nm a 251 kW/341 k resp. 1250 Nm a dvanáctistupňová automatizovaná převodovka TipMatic.
„Velké“ řady MAN TGX a TGS
Zatímco řada TGX míří do dálkové, či lépe řečeno mezinárodní kamionové dopravy, vozidla řady MAN TGS patří do segmentu stavebních trucků s robustní off-roadovou charakteristikou podvozku a konfigurace pohonu. V nových vozidlech byly uplatněny pečlivě, vůči sobě, sladěné technologie čištění výfukových plynů. Do všech motorů Euro 6 konstruktéři společnosti MAN zakonstruovali efektivní kombinaci řízené recirkulace výfukových plynů a selektivní katalytické redukce systému SCRT. Nejdůležitější komponenty z hlediska dosažení požadovaných limitů škodlivin ve výfukových plynech jsou na straně vlastního motoru: vstřikovací systém motorové nafty typu Common-Rail, chlazený a řízený systém EGR a dvojstupňové přeplňování. Za sběrným výfukovým potrubím, tedy vně vlastního motoru, je celá sestava doplněna o systém SCR s integrovaným oxidačním katalytickým konvertorem a CRT filtrem. Výsledek je zcela přesvědčivý: Ekonomické ukazatele spotřeby motorové nafty vozidel MAN TG Euro 5/EEV byly dosaženy také jejich nástupci s motory v emisní specifikaci Euro 6 navíc s podstatně redukovanou spotřebou technického činidla AdBlue. U nových vozidel modelových řad TGX a TGS byly navíc zachovány další velmi důležité konstrukční a výrobní hodnoty jako je vysoká spolehlivost, jednoduchý servis a hmotnostně výhodná konstrukce vyznačující se, především u stavebních vozidel, vysokou hodnotou užitečné hmotnosti. Trucky MAN TGX v modelové variantě EfficientLine určená pro dálkovou silniční dopravu s výrazně sníženou spotřebou motorové nafty a obsahem CO2 vypouštěným ve výfukových plynech dosahují stejných vynikajících parametrů také s motory emisní specifikace Euro VI. MAN TGX EfficientLine Euro 6 nabízí úsporu až tři litry motorové nafty na sto ujetých kilometrů v porovnání se stejnými vozidly ve standardní modelové nabídce. K základním modelům řad TGX a TGS nabízí společnost MAN balíček opatření EficientLine. Pro řadu MAN TGX je k dispozici buď motor D2066 Euro 6 ve výkonových verzích 265 kW/360 k resp. 1800 Nm a 294 kW/400 k resp. 1900 Nm, a nebo agregát D2676 Euro 6 ve výkonových verzích 324 kW/440 k resp. 2100 Nm a 353 kW/480 k resp. 2300 Nm. Pro řadu TGS jsou určeny stejné agregáty, navíc je však v nabídce i motor D2066 Euro 6 ve výkonové verzi 235 kW/320 k resp. 1600 Nm.
Vozidla pro stavební průmysl
Společnost MAN staví na sedmdesáti pěti letech zkušeností z konstrukce a výroby nákladních vozidel s pohonem kol všech náprav. A protože jen doslova několik dnů po prezentaci začínal v Mnichově mezinárodní stavební veletrh Bauma 2013, automobilka prezentovala logicky i modely určené pro stavební sektor. Plněpohonná vozidla modelových řad TGM a TGS se uplatňují především tam, kde je třeba optimální trakce. V současnosti mohou zákazníci využívat možností jak vozidel s připojitelným pohonem kol další nápravy, tak vozidla s permanentním pohonem kol všech náprav. Připojitelný pohon kol další nápravy je výhodný pro vozidla operující jak na zpevněných vozovkách, tak v terénu. Možnost pohonu jen kol zadní nápravy popřípadě náprav v okamžiku kdy vozidlo využívá zpevněné vozovky je výhodná jak z hlediska nižšího opotřebení pneumatik, tak z hlediska jednoduššího řízení vozidla. Pohon kol přední nápravy může být jednoduše připojen pomocí spojky v okamžiku, kdy se vozidlo nepohybuje. Zdvojnásobení převodových stupňů v okamžiku připojení pohonu kol přední nápravy zajistí lepší rozložení a využití výkonu motoru a též zajistí možnost jízdy vozidla pomalejšími rychlostmi při překonávání terénních překážek. Permanentní pohon kol všech náprav zajišťuje maximální trakci a vysoký stupeň stability vozidla při jízdě po nezpevněných komunikacích. Tento systém je ideální do těžkých podmínek stavebních děl a při komunálním provozu, službě. Systém MAN HydroDrive zajišťuje doplňující trakci a zabezpečuje vyšší míru bezpečnosti provozu při příležitostné jízdě terénem. Hydrostatický pohon kol přední nápravy je přiřaditelný pomocí spojky v okamžiku, kdy je třeba překonat terénní překážky, speciálně při nájezdu do terénu, či jízdě terénem, při jízdě do nebo z kopce za ztížených adhezních podmínek. Systém MAN HydroDrive přináší provozovatelům takto vybavených vozidel výhodu v nízké vlastní hmotnosti. Prakticky systém ušetří v porovnání s vozidlem s mechanickým pohonem kol všech náprav až několik set kilogramů. Vozidla modelové řady MAN TGS mohou být vybaveny vysoce efektivním brzdovým systémem MAN PriTarder. U vozidel s pohonem kol všech náprav a speciálně u vozidel s pohonem MAN HydroDrive lze systém MAN PriTarder optimálně využít, protože působí na všechna hnaná kola – výhoda se nejlépe projeví při jízdě po kluzkém povrchu.
Elektronické bezpečnostní systémy
Elektronické asistenční systémy společnosti MAN systematicky podporují řidiče v jízdních situacích, které statisticky vedou k nehodám. Od července 2013 bude k dispozici pro všechna nová vozidla rodiny TG zcela nový elektronický asistenční systém: asistent nouzového brzdění (EBA – Emergency Brake Assist). S asistentem EBA nabízí společnost MAN svým zákazníkům automatický nouzový brzdový systém výrazně dříve, než vstoupí v listopadu 2015 legislativní požadavek na mandatorní zavedení těchto systémů u nově registrovaných vozidel v platnost. S pomocí systému EBA lze zabránit celé řadě kolizí do vpředu se pohybující nebo stojící překážky. To lze proto, že EBA automaticky spustí systém nouzového brzdění v okamžiku, kdy řidič nereaguje na akustické či vizuální předchozí varování. Dalším systémem, kterým MAN výrazně přispívá k bezpečnosti silničního provozu lehkých a středně těžkých nákladních vozidel je asistent jízdy ve zvoleném jízdním pruhu (LGS – Lane Guard System). Ten je v současnosti k dispozici už i pro vozidla modelových řad TGL a TGM. Systém varuje řidiče při nepředvídaném opuštění zvoleného jízdního pruhu. Systém LGS podporuje řidiče při dlouhých cestách po dálnicích či rychlostních komunikacích, hlídá jeho bdělé a uvědomělé reakce při vybočení do jiného jízdního pruhu. Navíc vozidla modelových řad TGL a TGM Euro 6 jsou nyní osazena též elektronickým systémem stabilizace jízdy EPS jako standardním vybavením. ESP bylo doposud standardním vybavením pro vozidla modelových řad TGS a TGX v konfiguracích pohonu 4x2, 6x2 a 6x4.
Efektivní řízení flotily MAN Solutions
Balíček opatření MAN Solutions kombinuje služby jednotlivých specializovaných odborů společnosti jako je MAN Service, MAN Support, MAN Rental a MAN Finance do integrovaného řešení přesně připraveného pro individualizované potřeby jednotlivých zákazníků. Specialisté konzultanti společnosti MAN poradí každému zákazníkovi a pomohou mu optimálně nastavit nákladovou strukturu jeho flotily vozidel s garancí maximální spolehlivosti při nastavené míře servisu s vysokou úrovní pružnosti. Zákazník se tak může koncentrovat především na řízení svého hlavního předmětu podnikání. MAN TeleMatics, efektivní řešení řízení flotily nákladních vozidel a její logistiky rovněž garantuje vysokou ekonomiku a průhledný provoz nových vozidel rodiny TG. Služba MAN TeleMatics byla rozšířena o další mobilní aplikace: Zdarma novou aplikací MAN TeleMatics určenou pro chytré telefony iPhone a tablety iPad, dodávající potřebné informace k řízení flotil nákladních vozidel rychle a v potřebném formátu tak, aby flotilové řízení bylo co nejefektivnější. Mobilní aplikace zcela přesně ukazují kde se zvolené vozidlo právě pohybuje a dávají uživateli praktický přehled, které vozidlo je k dispozici za současné možnosti předávat požadavky operátora přímo do vozidla. Uživatel má navíc dokonalý přehled o řízení vozidel a o ekonomické práci jednotlivých řidičů. MAN TeleMatics mobilní aplikace byly za svoji architekturu a konstrukci oceněny významnou cenou iF Communication Design Award 2013 v kategorii „Mobilní aplikace“.
A jdeme za volant
Původně jsem měl dobrý úmysl usednout za volant alespoň jednoho vozidla z každé řady a v případě dostatečného časového prostoru vyzkoušet i různé výkony motorů. Skutečnost ovšem byla naprosto jiná. Na parkovišti byly přistaveny dva busy. Jeden pro novináře mířící za volant trucků MAN TGS/TGX, druhý, který ovšem posléze odjel na úplně jiný konec rozsáhlého firemního areálu, byl určen pro řidiče řad TGL/TGM. Zájem byl vcelku vyvážený, až do chvíle, kdy organizátoři začali striktně kontrolovat řidičská oprávnění. Najednou nás za volanty testovacích souprav s tahači TGX/TGS zůstalo „že by spočítal na prstech jedné ruky“, zatímco druhý bus byl přeplněn. Takže bylo rozhodnuto, k řadám TGL a TGM se musíme dostat až v rámci testu v Česku. Vzhůru tedy na TGX/TGS. První mi doslova „padnul do ruky“ tahač MAN TGS 18.400 4x2 BLS s jednostranně sklopným návěsem. Celková hmotnost soupravy 33 tun, motor D2066 disponoval výkonem 294 kW/400 k při 1600–1800 min-1 a největším točivým momentem 1900 Nm při 930–1400 min-1. Tak jako ve všech ostatních vozidlech připravených k jízdním testům, i zde byla automatizovaná převodovka MAN TipMatic. Čtyřista koní, to je v této kategorii stavebních trucků „tak akorát“ (truck s nejmenším výkonem 235 kW/320 k resp. 1600 Nm ve flotile nebyl) a tak jsem byl zvědavý, jak si vozidlo povede v nějakém stoupání. Chybička se vloudila, na celé trase nebylo – s výjimkou výjezdu z dálnice – žádné stoupání, o kopci nemluvě. A navíc jsem na dálnici ujel jenom pár desítek kilometrů a pak jsme odbočili dle itineráře na vedlejší silnice, kde je ovšem rychlostní limit pro trucky jenom 60 km/hod. Ale rychle jsem se přizpůsobil „domorodcům“ a kopíroval jsem jejich „tempo 70“. Řada TGS má na rozdíl od řady TGX o něco málo užší budku. Což jsem si ale hned neuvědomil, protože pracoviště nabízí dostatek místa a ergonomické zpracování nové palubní desky bylo příjemné a přehledné. Také výhled od volantu je dobrý a to i na kruhových objezdech. Výkon motoru v podstatě na zcela rovinou vedené trase samozřejmě stačil a pochvalu zasloužila i automatizovaná převodovka. A tak rychle zpět na parkoviště a vzhůru za volant TGX 18.4404x2 BLS s třínápravovým návěsem. Souprava měla hmotnost 37 tun. Motor D2676 měl výkon 324 kW/440 k při 1600–1800 min-1 a největší točivý moment 2100 Nm při 930–1400 min-1. O přenos točivého momentu na hnanou nápravu se starala automatizovaná dvanáctistupňová převodovka MAN TipMatic. V kabině bylo místa ještě víc než v předchozím vozidle, a to jsem taky vzal na vědomí technickou informaci, že řada TGS má budku užší. A nejvíc jsem si tento moment uvědomil hned na prvním kruhovém objezdu, kde díky většímu rozměru budky, přes levý přední sloupek a mohutnou soustavu zpětných zrcadel jsem pořádně neviděl vozidla přijíždějící zleva po okruhu. Musel jsem se nepříjemně vyklonit vpřed. Tedy stejně hloupě jako u nového Actrose. Trasa byla sice tentokrát jiná, ale v podstatě opět po rovině, takže výkon motoru i zpřevodování převodovky nebylo možné nijak více vyzkoušet. Až teprve v „třetím kole“, kdy jsem usednul za volant TGX 18.440 4x2 LLS – motor měl maximální výkon 353 kW/480 k při 1600–1800 min-1 a největší točivý moment 2300 Nm při 930–1400 min-1 – jsem se dostal na alespoň mírně zvlněnou trasu. Takže pochvala za tichý a kultivovaný chod motoru, rychle řadicí převodovku i přesné řízení. Interiér kabiny ve velikosti XXL byl opravdu velkorysý, příjemný (prezentační vozidla jsou vždy v té nejvyšší úrovni výbavy a to včetně asistenčních systémů), snad jenom tvar palubní desky mohl být trochu do „podkovy“, tak jako to v Mnichově umějí u BMW. Ale to už byl nejvyšší čas zamířit na letiště a těšit se na celodenní test plné soupravy v českých kopcích.
Převzato z časopisu