Představujeme
MAN – Travego s Euro šestkou
Hermann Zehender 16.07.2012 07:02
Autobus Travego Edition 1 společnosti Mercedes-Benz Omnibusse je prvním zájezdovým autobusem splňujícím emisní limit Euro 6.
Současně se jedná o první sériově vyráběný autobus na světě splňující tuto aktuálně nejpřísnější emisní normu, která bude závazně předepsána od začátku roku 2014. První exempláře tohoto modelu již byly dodány na trh. Autobus Travego Edition 1 přichází s novým motorem BlueEfficiency Power, novou převodovkou s novým řazením a vylepšenou ergonomickou kabinu řidiče. Pamatováno je na bezpečnost – například Active Brake Assist 2. S autobusem Mercedes Benz Travego Edition 1 přichází nová éra zájezdových autobusů. Společnost Mercedes Benz Omnibusse uspořádala pro novináře a zákazníky testovací jízdy na trati v Rheingau u Frankfurtu nad Mohanem. Již při prvním pohledu na autobus Travego Edition 1 je možné si všimnout prvních změn v designu. Důkladní pozorovatelé odhalí LED denní svítilny v pouzdru pro světlomety, klapku palivové nádrže před přední nápravou – dosud se nádrže na pohonné hmoty a aditiva nacházely u tohoto třínápravového vozidla nad zadními nápravami. Nápadná je nová ventilační mřížka vpravo za druhou zadní nápravou stejně jako obě mřížky na nově upraveném víku motoru. Vlevo vzadu lze dále spatřit ještě jednu malou mřížku. Je to jasné – chladič se přesunul na pravou stranu, třínápravový autobus se zvýšenou podlahou Travego Edition 1 je model splňující emisní normu Euro 6.
Přehledné nástroje, bez řadicí páky
Při nastupování překvapí autobus svou novou kabinou řidiče. Její vyklenutý tvar zůstal zachován, nové jsou ale obslužné prvky. Je jedno, kdo si sedne za volant – vše sedí a pohled na přehledné kulaté ukazatele je dokonalý. Bloky tlačítek vlevo a vpravo na volantu jsou přehledně uspořádány do čtyř skupin. Zmizela typická řadicí páka-joystick Travega, na její místo nastoupila ovládací páka na sloupku řízení na pravé straně. Obsluha je již na první pohled jednoduchá a návodná: Písmena D – N – R plní stejně jako u automatické převodovky s měničem základní funkce převodovky, poloha M pro manuální provoz – pokud jsou zásahy do nové plně automatizované převodovky Mercedes GO 250-8 vůbec potřeba. Stejně jako dříve funguje obsluha retardéru stahováním pětistupňové páky.
Spouštění motoru zmáčknutím tlačítka
Neobvyklé je spouštění motoru. Elektronický klíč zapalování se zasune do otvoru vlevo vedle volantu, po stisknutí tlačítka startéru se zapalování zapne. Ukazatel tachometru a otáček vyskočí do koncové polohy a zpět a Travego je vzhůru. Další stisknutí tlačítka uvede do chodu motor. Ten se teď a stejně tak i později během jízdy drží decentně v povzdálí – řadové šestiválce se speciálním vstřikováním CommonRail jsou známé svým klidným chodem. Zvědavost zvyšují multifunkční klávesy v novém volantu. Vyplatí se je vyzkoušet: Roztřídění četných funkcí cestovního počítače a dalších informací do hromádek a karet je dokonale srozumitelné.
Praktický režim pomalé jízdy při manévrování
Poslední kontrolní pohled do zpětného zrcátka a jejich jemné nastavení. Během pojíždění po hotelovém parkovišti na okraji městečka Eltville v Rheingau podporuje řidiče při jízdě vpřed i při couvání funkce pomalé jízdy jako u automatické převodovky. Plynový pedál je nedotčen, regulace rychlosti probíhá jen v kombinaci s brzdovým pedálem. Při vyjíždění na úzkou místní silničku poprvé zaznamenáme výkonnost nového motoru. Suverénní zrychlení zajišťuje výkon 350 kW (476 hp) a točivý moment 2300 Nm tažné síly ze zdvihového objemu 12,8 litru. Silný motor nepotřebuje ani při plném zrychlení vysoké otáčky. Dokonce i při plném plynu zařazuje automatická převodovka již při 1400 min-1 na vyšší rychlostní stupeň, překvapivě rychle, téměř bez ztráty tažné síly a skoro nepozorovaně. Otáčky jsou podle situace dokonce i pod 1000 ot./min, motor se silným točivým momentem to neruší. Dvakrát odbočit doleva a už se zapojujeme do rušné dopravy na spolkové silnici číslo 42 směrem na Wiesbaden. Jedná se o poměrně náročnou situaci, protože zrychlovací jízdní pruh se nachází uprostřed silnice. Na plně automatizované hnací ústrojí a motor je však spolehnutí, můžeme se proto soustředit výhradně na dopravu. Po krátkém rozběhu Travego Edition 1 bez námahy splyne s proudem dopravy.
Svižné zrychlení na spolkové silnici
Silnice se brzy rozšíří do čtyř pruhů, nyní nastal čas zapojit u tohoto špičkového modelu regulaci odstupu vozidel. Při opětovném zrychlení a předjíždění se autobus rychlostí větru dostává na svou cestovní rychlost. Při 80 km/h se Travego ve spojení se sériovým stálým převodem hnací nápravy i = 3,909 v pohodě žene na 1000 ot./min osmým rychlostním stupněm.
Při rychlosti 100 km/h je to téměř 1300 min-1. U maličkého městečka Walluf přejíždíme ze spolkové silnice 42 na silnici B 230 směrem na Bad Schwalbach. Při přejezdu do odbočovacího pruhu a dále na sjezdu stačí zbrzdit pouze provozní odlehčovací brzdou (retardérem), která vozidlo silně zpomalí. Řazení na páce je velmi přesné. Brzy poté musí nové hnací ústrojí ukázat, co dokáže. Cesta nyní vede téměř neustále vzhůru do pohoří Taunus. Malou obcí Martinsthal projíždí Travego Edition 1 v poklidu téměř 50 km/h a zařazeným šestým stupněm, převodovka šikovně využívá tažnou sílu vozidla. Na výjezdu z obce zařadí řidič rychle a téměř neznatelně na okamžik pátý převodový stupeň a Travego Edition 1 ležérně zrychlí. Po chvilce již ujíždí i přes lehké stoupání rychlostí 80 km/h se zařazeným osmým rychlostním stupněm a otáčkami 1 000 min-1. V silném stoupání na úrovni odbočky do Schlangenbadu přidali silničáři směrem nahoru ještě druhý jízdní pruh. Zde se předjíždění nabízí využití funkce kick-down sešlápnutím citlivého bodu. Tento krok si však můžeme ušetřit. Silný motor za normálních podmínek nepotřebuje vysoké otáčky. Tato spolková silnice představuje ideální trať pro výletní jízdu zájezdovým autobusem. Kroutí se od půvabného údolí Rýna nahoru do středohoří. Patří k německé lázeňské stezce, oblíbené turistické trase. Silnice B 230 vede v tomto úseku kolem turistických lákadel, jako jsou muzeum mlýnů nebo zábavní park Taunus Wunderland. Na této cestě s mnoha zatáčkami se osvědčuje dobré sladění pojezdového ústrojí. Autobus Travego Edition 1 perfektně reaguje na natočení volantu, rychle a přesně sleduje každý pohyb a dobře sedí v ruce.
Osvědčuje se i nový motor na zádi. Zajišťuje vysoký výkon mezi 1000 a 1500 otáček, má dynamický nástup a velké nasazení. Reakční rychlost nové převodovky je patrná především u stoupání. I nezkušení řidiči by dokázali manuálně řadit rychleji. Za Wambachem se dostáváme do kopcovité krajiny. Na druhém semaforu se pokračuje doprava směrem na Bad Schwalbach. Kvalitní, čerstvě asfaltovaná silnice se vine dolů do Bad Schwalbachu a podobá se cestě průsmykem. K regulaci rychlosti postačí jen silný retardér, který vyniká svým výkonem a reakcí. Silnice ústí v obci Bad Schwalbach do spolkové silnice 275. Prudkým stoupáním přibližně deset procent vede na opačné straně opět ven z obce. Silnice se zužuje, protijedoucí vozidla vyžadují dobrý odhad, občas autobus zbrzdí. Je dobře, že rozjíždění přebírá technika, která se nebojí během vyhýbacích manévrů a při měnící se rychlosti plynně přeřazovat a vybírat vhodný rychlostní stupeň. Mnozí řidiči by se při manuálním řazení dostali na tomto místě na samotné hranice svých schopností. S rychlostí 40 km/h na čtyřku a 1 400 min-1 se Travego Edition 1 bez námahy vzdaluje z tohoto místa. Nahoře na plošině ústí silnice do další spolkové silnice 260. Na semaforech pokračujeme doleva, znovu dolů směrem na Eltville. Směrem na Wambach je kvůli dlouhému klesání omezena rychlost nákladních vozidel na 30 km/h.
Travego Edition 1 má volnou silnici, pomocí retardéru suverénně sjíždí na sedmý rychlostní stupeň dolů. Až do Wambachu je na silnici omezení na 40 km/h, dodržování této rychlosti monitoruje radarová kontrola. Na výjezdu z města je pak úzké místo se zatáčkou, doprava směrem do kopce donutí Travego krátce zastavit. Také zde je vše v režii řidiče, automatická převodovka převezme obtížnou práci. Problematické místo na konci a jeho bravurní zvládnutí Bod setkávání – Wildsauplatz in Martinsthal. Také na tomto dopravně silně zatíženém místě vedle silnice 260 má řidič co dělat. Parkující automobily, automobily tlačící se zpět na silnici – na náš autobus Travego Edition 1 nikdo moc ohledů nebere. Není to však žádný problém, špičkový model Mercedes-Benz a řidič již dávno splynuli v jedno a jsou perfektně sehraní. Pohon Travega Edition 1 zajišťuje nový řadový šestiválec Mercedes-Benz OM 471 splňující emisní normu Euro 6. Výkon tohoto motoru činí 350 kW (476 hp), točivý moment pak 2300 Nm. Přenos síly přebírá nová, plně automatizovaná osmistupňová převodovka Mercedes GO 250-8 PowerShift.
Převod zadní hnací nápravy tří testovaných vozidel činí i = 3,909 při otáčkách 1280 min-1 a rychlosti 100 km/h s nejvyšším převodovým stupněm. Díky tomuto univerzálnímu převodu je autobus Travego Edition 1 výborně vybaven jak pro dálkové jízdy, tak také pro jízdu na spolkových silnicích. Bezpečnostní výbavu autobusu Mercedes-Benz Travego tvoří elektronický program stability ESP včetně antiblokovacího systému ABS, protiprokluzovou regulaci ASR, brzdový asistent BAS a omezovač rychlosti s funkcí brzdného tempomatu DBL. Dále regulaci odstupu vozidel včetně jedinečného systému Active Brake Assist – aktivní brzdový asistent (ABA, zvaného také asistent nouzového brzdění) a asistent jízdního pruhu. Nový systém Attention Assist odvozuje z pohybů vozidla únavu řidiče a včas jej upozorní na potřebnou přestávku. Novinkou vozidel Travego Edition 1 a zároveň podstatným faktorem v oblasti aktivní bezpečnosti je rovněž velice výkonný a současně lehký hydrodynamický retardér. Bezpečnost zvyšují také světlomety Litronic s výbojkou. V jejich pouzdře má Travego Edition 1 integrovány nové denní svítilny s technologií LED.
Osvětlovací výbavu doplňují mlhovky s integrovaným odbočovacím světlem. Prostor motoru monitoruje protipožární zařízení s detekčním vedením.Dvě ze tří vozidel kromě toho disponují hlásičem kouře v zavazadlovém prostoru se zobrazením v kabině řidiče. Sériově je Travego vybaveno ochranou proti čelnímu nárazu Front Collision Guard FCG. Bezpečnost také zvyšuje vylepšené pracoviště řidiče s přehlednými nástroji a novými, logicky uspořádanými obslužnými prvky. Detaily, jako jsou dešťový senzor, venkovní zrcátka s integrovaným asistentem couvání, videokamera nad vstupem u středních dveří a kamera couvání s integrovaným čištěním. Dva ze tří autobusů disponují navíc novým systémem kontroly tlaku v pneumatikách. Ten zabraňuje poškození pneumatik v důsledku nedostatečného tlaku vzduchu a současně zvyšuje hospodárnost. Vítaným doplňkem je funkční vybavení, například centrální zamykání vík zavazadlového prostoru se speciálním zamykáním vlevo a vpravo nebo zobrazení stavu vík zavazadlového a odkládacího prostoru na displeji přístrojové desky.
Komfortní výbava
Velká váha je v autobusu Travego Edition 1 přikládána také zábavní elektronice pro cestující. Všechny tři testované vozy tak mají kromě rádia a přehrávače kompaktních disků ve výbavě také přehrávač CD/DVD a dva monitory formátu 48 cm (19 palců). Na oba monitory pro cestující lze také zapojit navigační zobrazení. Totéž platí pro obraz z panoramatické kamery na předním skle. Kromě sériové plně automatizované klimatizace typu EvoCool Basis (výkon 35 kW) se zvláštní klimatizací pro pracoviště řidiče a konvektorovým topením se nachází u prostředních dveří vytápění vchodu. Vysoké nároky zvýrazňují sedadla a opěrky z materiálu Tribal, boční záhyby designu Kiesel a kožené hlavové opěrky odstínu mokka. Čalounění Softline je vyrobeno z materiálu Tribal. Hlavové opěrky z černé kůže a závěsy stejně jako kombinace podlahové krytiny v červené metalíze s antracitovým obložením stěn vytvářejí působivé kontrasty a zároveň sportovní atmosféru. Pro zaopatření cestujících je na palubě autobusu kuchyňka s kávovarem na 40 šálků a ohřívačem párků, chladicí box před místem pro průvodce a chladnička ve výši kabiny WC.
Převzato z časopisu