Představujeme
MAN TGX 18.440 Efficient Line - Příkladný asketa
-GG- 23.08.2011 00:21
Už před testem soupravy TGX Efficient Line byl MAN držitelem rekordu ve spotřebě mezi vozy testovanými časopisem TRUCKER. Dokáže optimalizovaná 440 posunout tuto laťku ještě níže?
O tři litry nafty méně na 100 kilometrů! Alespoň to hlasitě sliboval MAN při představení modelů řady TGX Efficient Line na veletrhu IAA. Chtěli jsme samozřejmě vědět, co je na tom pravdy a přivezli jsme si z Mnichova vůz 18.440 v úsporném provedení, abychom ho podrobili supertestu.Soubor opatření, jehož cílem je dosažení nižší spotřeby u řady TGX Efficient Line osazované zásadně kabinou XLX, není v detailu nový, je však velmi obsáhlý: řazení důsledně přebírá automatizovaný systém Tipmatic. Zatímco v testovaném trucku jsme ještě jezdili s plnou verzí, nabízí MAN nyní také tzv. flotilovou verzi, u níž řidič už vůbec nemá možnost manuálního zásahu.
ŘADA DROBNÝCH DETAILŮ K DOSAŽENÍ OPTIMÁLNÍ SPOTŘEBY
Kromě toho je vůz vybaven systémem kontroly tlaku v pneumatikách zvaným Tire Pressure Monitoring (TPM). Ten dohlíží na správné huštění pneumatik. V našem případě 9,0 bar na přední nápravě a 8,5 bar vzadu. Spořílek zásadně obouvá pneumatiky Michelin Energy Savergreen. Kompletní „Aeropaket“ bez (!) sluneční clony optimalizuje odpor vzduchu. Vedle nápadů, které snižují spotřebu v rozsahu setin litru (automatické řízení vzduchového kompresoru, optimalizovaný chod generátoru či světla pro denní svícení namísto potkávacích světel), přispívá k menšímu apetitu rovněž maximální rychlost pevně nastavená na 85 km/h.
Protože kila, která s sebou nevezete, taky nic nespolykají, podrobil se MAN TGX navíc odtučňovací kůře. Zásobník vzduchu, nádrže a ráfky z hliníku a absence náhradního kola stlačily hmotnost vozu na bezkonkurenčně nejnižší hodnotu ve třídě: 7060 kg – s plnou nádrží i řidičem!Abychom vás dlouho nemučili: Propočet vychází. Průměrnou spotřebou 28,74 l/100 km ustavil MAN TGX 18.440 Efficient Line skutečně nový rekord v supertestu časopisu TRUCKER. Je přesně o 2,52 litru úspornější než standardní provedení 440. Že je přitom o 0,86 km/h (respektive o 3,5 minuty na zkušební trati o délce 400 km) pomalejší, je dáno sníženou maximální rychlostí. Neuspoří tak zcela avizované tři litry – nezapomeňte však, že ho porovnáváme s již optimalizovaným „normálním“ provedením.
Nálepka EEV značí, že nový MAN je v provozu nejen úsporný ale i čistý. 2500 eur navíc stojí zákazníka toto snížení emisí HC ve srovnání s normou Euro 5. Jediným zklamáním v testu provedení Efficient Line je tak nepřítomnost retardéru. Tato hydrodynamická brzda patří vlastně do sériové výbavy. Protože však váží dobrých 100 kilogramů a zvyšuje spotřebu o přibližně 0,25 l/100 km, není ve zkoušeném nákladním automobilu instalována...Pro řidiče to v prudkém klesání znamená, že musí pilně řadit, aby dosáhl požadovaného brzdného výkonu. Tipmatic totiž nejde vždy až na hranice možností. Nižší rychlost však nemusí pokaždé znamenat také nižší spotřebu, což se potvrdilo během testu: vícekrát se souprava musela zařadit za pomalejší kamiony, ačkoliv měla volný jízdní pruh. Bylo přitom jasné, že v příštím kopci ji budou zdržovat. Bylo by možná vhodné zamyslet se nad tím, zda pro tyto případy přece jen krátkodobě nepovolit 90 km/h...
Rovněž lze jen obtížně využít setrvačné síly. Ačkoliv klesání projedete rychleji, v následujícím svahu auto opět přidá teprve při 85 km/h. Nejenže spotřebujete o pár kapek nafty navíc, ale především ztratíte rychlost.Motor poměrně skromného objemu odvádí v zásadě dobrou práci. Drobný nedostatek lze spatřovat ve slabých vibracích při plném plynu v nízkých otáčkách. Řadový šestiválec se jinak vyznačuje výrazným nástupem a jde ochotně do otáček. Je logické, že při objemu „pouhých“ 10,5 litru nemůžeme od motorové brzdy očekávat zázraky, ačkoliv je řízena elektronicky. Líbí se brzdný tempomat instalovaný na brzdovém pedálu. Po krátkém lehkém sešlápnutí pedálu při jízdě z kopce udržuje MAN požadovanou rychlost. Pokud je aktivován tempomat (na 85 km/h), zpomaluje TGX při nastavených 89 km/h.
Zdařilé je zkombinování s automatickým řazením Tipmatic. Strategie řazení je optimální v 99 procentech případů. Už při rychlosti vhodné pro státní silnici přeřadí automat na úsporný dvanáctý rychlostní stupeň a ponechá jej i v mírných stoupáních.Opakujícím se nedostatkem všech vozů MAN testovaných v poslední době je „gumová spojka“. Ve snaze o co nejšetrnější charakteristiku rozjezdu byla spojka nastavena tak měkce, že řidič nabývá pocitu, jako by se rozjížděl proti vinuté pružině. Vyložená souprava se rozjíždí nekonečně dlouho. To už je mnohý momentový měnič rychlejší... Drobnou optimalizaci by si kromě toho zasluhovalo i řízení převodovky: bylo by lepší vytáčet jednotlivé převodové stupně více, než umožňují automatizovanému řazení Tipmatic skoky mezi převody. Motor by tak měl dostatek síly, aby eliminoval přerušení záběru při strategii postupného řazení.
ZÁBAVNÁ JÍZDA: PŘÍMÉ ŘÍZENÍ A VYNIKAJÍCÍ ODPRUŽENÍ
V otázce podvozku a řízení je truck TGX povznesen nad jakoukoli kritiku. Přímé řízení vede kamion MAN přesně tam, kam chce řidič. Odpovídá jak zpětná vazba, tak i síly na volantu a jeho vratný moment. Jednolistová parabolická pružina přední nápravy je sice poměrně tvrdá, i tak je ale spolu s dobře naladěným odpružením kabiny schopna zajistit vysokou míru jízdního komfortu. V podobě křížového ramena zadní nápravy (X-Lenker), které převzalo i funkci stabilizátoru, se mnichovským konstruktérům zdařil pěkný kousek podvozkové. Odpružení a vedení kola je při každém zatížení velmi dobré také díky vzduchovému odpružení se čtveřicí měchů. Je pozoruhodné, že velkoobjemová kabina řidiče se ani přes vysoko umístěné těžiště nenaklání a nepohupuje.
Ani brzdy nezavdávají důvod ke kritice. Výhled z kabiny XLX je dobrý. Velká plocha krytů vnějších zpětných zrcátek je vyváženy relativně štíhlými A-sloupky. Klimatizace je účinná, ventilátory jsou však ve vyšších rychlostech hlučné. Za ploché uspořádání přístrojové desky platí auto daň v podobě ergonomicky nevhodného umístění části ovládacích prvků. Nabízí však hodně místa. Námětem budoucí modernizace by se měl stát větší nastavovací rozsah volantu, méně členité úložné prostory pod spodním lůžkem a lepší výstup na horní lůžko.I přes drobné prominutelné chybičky splnil MAN Efficient Line slib daný zákazníkům toužícím po enormně hospodárném nákladním vozidle. A navíc je to první skutečně úsporný truck, který snad bude zábavný i pro řidiče.
Kabina a jízda v noci
Xenonové světlomety nejsou nutností! Výrazná hranice mezi osvětlenou plochou a tmou čile poskakuje v zorném poli a působí rušivě přinejmenším u řidičů s citlivým zrakem. Naopak osvětlení přístrojů je příjemné, rušivé odrazy se téměř nevyskytují. Nový displej audiosystému a navigace se automaticky přepíná na „noční vidění“. Ztlumitelné noční osvětlení je i při nejslabším nastavení stále ještě dost jasné. Koncepce vnitřního osvětlení s bodovými světly, světly u úložných prostor a prostoru nohou umožňuje dostatečnou noční orientaci v kabině. Ačkoliv je horní lůžko menší než spodní, nabízí stále dostatek místa. Netradičně je vyřešen poněkud nešťastně umístěný „držák v držáku“ pro univerzální použití mobilního telefonu co možná nejvíce značek. Určitě by se našlo elegantnější řešení! Nabídka odkládacích přihrádek a úložných prostor je dostatečná. Kabina je velmi prostorná, použité materiály však působí chladně a sterilně. Členitá chladnička a nezvykle členěné úložné prostory pod lůžkem zabírají místo.
Názor servisního technika - Kontrola vozidla před výjezdem bez výtek
Interval výměny oleje a servisní interval 120000 km u vozu MAN sice nedosahuje hodnoty Iveca (150000 km), i tak je však zpravidla dostatečný, aby vozidlo zajíždělo do servisu jen jednou ročně. U intervalu výměny oleje řazení Tipmatic a zadní nápravy výrobce uvádí hodnotu 500000 km (nebo tři roky podle toho, co nastane dříve). Kromě pevných intervalů je k dispozici servisní počítač pro preventivní údržbu. Hlídá důležité mezní hodnoty opotřebení a pravidelně kontroluje všechny důležité hladiny náplní. Podvozek TGX vyžaduje minimální údržbu. U vozu TGX se mohlo upustit od centrálního mazání.
Koncepce údržby vozu TGX je prostá
Vozidlo už nemá klasickou měrku oleje. Je pouze přímo na motoru opatřeno měrkou, která složí při výměně oleje. K případnému doplňování chybějícího oleje slouží řidiči velkorysý otvor vpředu pod údržbovým víkem. Průhledný zásobník chladicí kapaliny usnadňuje vizuální kontrolu její hladiny. I v tomto případě je možné případný úbytek doplnit velkým plnicím otvorem vpředu. Prvky palivového i vzduchotlakého systému technici uspořádali přehledně a úsporně. Vše je dobře přístupné, palivové filtry či výměnné filtrační vložky lze snadno vyměnit. Olejové filtry jsou na motoru instalovány svisle, výměna filtračních vložek je tak možná bez výraznějšího úniku oleje. Před vypuštěním oleje je nutné demontovat malé kryty. Kontrolu hydraulické náplně řízení musí řidič ještě provádět manuálně. Úbytky lze doplňovat přímo do zásobní nádržky po vytočení do plného rejdu. K výměně vzduchového filtru je třeba mírně odklopit kabinu. Výměnu vadného xenonového světlometu je lépe svěřit servisu.
Zdroj: Trucker 08/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)