Představujeme
MAN – Stavební vozidla MAN v roce 2017
Ing. Petr Hanžl 07.03.2017 05:15
Mnichovský výrobce silničních užitkových vozidel automobilka MAN připravil pro segment stavebních vozidel v roce 2017 řadu novinek.
Nabídka začíná u nejlehčích vozidel od 7,5 tun a pokračuje až k 44 tunám. Všechny typy vozidel jsou dodávány s novými motory emisního standardu Euro 6c , které byly zásadním způsobem modernizovány. Oblíbené podvozky hmotnostní kategorie 8 a 12 tun používané často jako lehké sklápěče či hákové nebo ramenové nakladače disponují nyní motory s příznivějším průběhem hnacího momentu, nižší spotřebou močoviny při příznivější spotřebě paliva. Rovněž interiér vozidel doznal změn – vedle nových barev dekorů a sedadel došlo ke změně na přístrojovém panelu a infotainmentu vozidla. Stejné změny se týkají i střední typové řady TGM s řadovými šestiválcovými motory s výkony od 250 do 340 k. Navíc zde byly provedeny úpravy na chladicím systému motoru a přepracován systém chlazení komprimovaného vzduchu na straně sání.
Těžká řada stavebních vozidel TGS dodávaná s motory od 320 do 500 k, nyní disponuje novým typem automatizované převodovky TipMatic 12, kterou je možno nově kombinovat i se systémem Hydrodrive. TipMatic 12 disponuje rozsáhlými možnostmi vedlejších pohonů, tedy s ohledem na zvolenou nástavbu lze dosáhnout vždy optimálního odběru hnacího momentu z motoru či převodovky. Hydrostatický pohon kol, který přemění jednu další nápravu z hnané na hnací, bylo možno dosud zkombinovat pouze s mechanickou 16 stupňovou převodovkou. Nyní lze tento dodatečný pohon další nápravy (funkční do rychlosti 28 km/h) kombinovat i s převodovkou plně automatizovanou. U podvozků určených pro následnou montáž stavebních nástaveb lze systém Hydrodrive dodat téměř pro libovolnou konfiguraci náprav. Vedle na první pohled zřejmých úprav exteriéru (nová přední maska a logo společnosti MAN) i interiéru vozidla (např. velkoplošné dotykové displaye a multifukční volant), jsou nejpodstatnější změny na hnacím řetězci. Výkonnější motory, nové převodovky s radiálně řešeným vypínáním spojky „ConAct“ i zcela nový typ hnací hypoidní dvounápravy. Brzdný systém s trvalým účinkem byl doplněn o svou nejvýkonnější verzi, totiž motorovou turbobrzdu s brzdným výkonem až 500 kW. V nabídce rovněž zůstává primární retardér (Pritardér) s obdobným výkonem. Samotné motorové jednotky posílily o 20 k a 200 Nm. Pro řadu TGS jsou nově v nabídce motory s výkony 420, 460 a 500 k s velmi příznivým průběhem hnacího momentu, který své maximum dosahuje již od 900 min-1. Řadu TGX lze dodat i s výkony 540 či 580 k. Těžké stavební podvozky s vlastní celkovou hmotností od 18 do 44 tun jsou nejčastěji vybaveny motorem typu D26. Tento motor byl zásadním způsobem přepracován. Nárůst výkonu i hnacího momentu umožnila řada úprav. Byla upravena hlava válců, vložky válců jsou vybaveny speciálními kroužky, zamezujícími tvorbu karbonových usazenin v horní části vložky, upravena byla externí recirkulace výfukových plynů, chladicí systém motoru i přemostění olejového chladiče by-pasem, byl zvýšen maximální vstřikovací tlak paliva, pozměněna geometrie lopatek turbodmychadel a provedena řada dalších změn. U nejvýkonnější verze byly rovněž nahrazeny písty z hliníkové slitiny písty ocelovými. Pracovní tlaky zde totiž dosahují až 210 barů.
Převzato z časopisu