Představujeme
MAN Krakov - U MANu v Polsku
Jiří Štěpánek 25.10.2011 13:06
Představujeme
České zastoupení MAN Truck & Bus v Praze uspořádalo pro novináře návštěvu závodu MAN v polském městě Niepolomice u Krakova, který naplno běží od roku 2007 a je nejmodernějším závodem MAN v Evropě.
Tento závod je určen hlavně pro pokrytí střední a východní Evropy, přičemž kvalita je standardní jako v ostatních závodech MAN v Evropě. Je zaměřen na těžkou řadu nákladních vozů a od projektové přípravy v lednu 2005 naběhla sériová výroba již v červenci 2007 a podařilo se vyrobit 2410 vozů. O rok později vyprodukovala továrna zatím rekord 13 338 vozů a poté dolehla krize a z bran vyjelo 5371 vozů. Loni došlo k mírnému zvýšení na 6011 vozů a letošní plán je již 9000 vozů, přičemž na výrobě se podílí celkem 400 zaměstnanců včetně administrativy. Areál závodu v Krakově je na ploše 142 ha z toho je zastavěno 78 000 m2 a montují se tam vozy těžké řady TGA WW, TGX a TGS. Při výrobě se musí přísně dodržovat logistické postupy tak, aby bylo na výrobní lince vždy včas dostatek a přesný počet montážních dílů přímo ke konkrétnímu vyráběnému vozu. (Systém Just in Time a Just in Sequence). 80 procent dílů jde přímo do výroby a pouze dvacet procent na sklad, přičemž se skladují pouze drobné montážní díly. Maximální denní kapacita při dvousměnném provozu je 75 vozů, nyní se jede na jednu směnu a vyrobí se denně 41 vozů. Celkem 36 kamionů denně dováží díly přímo k výrobě a část souprav vozí zpět obaly pro dodavatele. V závodě jsou dvě pásové montážní linky o délce 250-300 m, na jedné se montují podvozky a na druhé motory a kabiny a probíhá finální kompletace a kontrola hotového tahače. Ve výrobním portfóliu krakovského závodu jsou vozidla MAN TGX, TGS a TGA WW.
MAN TGX. Nákladní vozy těžké řady TGX se vyrábějí o celkové hmotnosti 18 t až 41 t, v soupravě až do 250 t. Jsou poháněny moderními vznětovými motory MAN D20 CR, D26 CR s maximálními výkony od 235 kW/320 k do 397 kW/540 k. Další pohonnou jednotkou je silák vidlicový osmiválec MAN D2868 CR 500 kW/680 k s točivým momentem 2700 Nm nebo 3000 Nm. Znakem vozů TGX je unikátní technologie pneumatického odpružení obou náprav. Emisní specifikace motorů pohánějících vozy MAN TGX je Euro 5 nebo systém SCR EEV. K dispozici jsou kabiny typu XL, XLX nebo XXL. A ve standardu elektronické asistenční systémy ESP, ACC, ABS a LGS.
MAN TGS. Tato těžká vozidla se vyrábějí o celkové hmotnosti 18 t až 41 t a pohánějí je motory MAN D20 CR a D26 CR s maximálními výkony od 235 kW/320 k do 397 kW/540 k. MAN nabízí v této řadě konfigurace 4x2, 4x4, 6x4, 6x6, 8x4, 8x6 a 8x8. Motory splňují emisní specifikaci Euro 5 či s technologií SCR nejpřísnější EEV. Pneumatické odpružení s elektronickým systémem řízení ECAS zajišťuje, že řízení vozidla zůstává na stejné úrovni za jakýchkoliv terénních podmínek.
MAN TGA WW. Tato robustní vozidla jsou určena na méně náročné mimoevropské trhy s nízkou ekologickou normou Euro 3 apod.
Dlouhá tradice společnosti MAN
Kořeny současné společnosti sahají až do 18. století, do roku 1758, kdy vznikla malá železárna St. Antony v Oberhausenu a o sto let později to již byl veliký závod GHH. Ve druhé linii vznikla v roce 1840 v Augsburku továrna na výrobu strojů Sanderśche Maschinen-Fabrik Augsburk a po rozšíření o další továrnu v Norimberku vznikl název M.A.N (Maschinenfabrik Augsburg-Nürberg). A zmíněná společnost GHH získala v roce 1921 většinový podíl v M.A.N. V roce 1986 byl M.A.N sloučen s GHH a přejmenován na MAN Aktiengesellschaft se sídlem v Mnichově. V současné době je MAN Group jedním z předních evropských průmyslových podniků v oblasti dopravní techniky a je výrobcem nákladních vozů, autobusů, vznětových motorů, turbinových strojů a speciálních převodovek.
MAN Group je rozdělen na odvětví užitkových vozidel a odvětví energetiky (MAN Diesel Energetika tvoří světovou špičku v oblasti výroby dvoutaktních vznětových lodních motorů a dodavatel velkých čtyřtaktních dieselových motorů. Dalším oborem jsou tepelné turbinové stroje. Obsáhlá je i výroba speciálních převodovek, komponentů pohonné techniky a zkušebních systémů). V prvním odvětví jsou společnosti MAN Truck and bus a MAN Latin Amerika. MAN Truck and Bus je největší společností v celé skupině MAN a jeden z předních výrobců nákladních vozidel a dodavatel dopravních řešení. V produktové řadě jsou vozy s celkovou hmotností od 7,5 t do 44 t. Dále linkové, městské a meziměstské autobusy MAN a Neoplan. MAN Latin America je v produkci i obratu zhruba poloviční oproti Evropě ale přesto je největším výrobcem nákladních automobilů v Jižní Americe, největším dodavatelem na trhu nákladních vozů v Brazílii a předním dodavatelem užitkových vozů a autobusových podvozků pro růstové trhy s výrobními závody na nákladní automobily a autobusy na světě. V portfoliu mají nákladní vozy s celkovou hmotností od 5 t do 31 t a autobusové podvozky s celkovou hmotností od 8 t do 18 t.
Výroba vozidel MAN je rozdělena po celém světě a je dnes velkou globální společností. V Německu je centrála společnosti v Mnichově, v Slzgitteru se vyrábějí těžké nákladní vozy , kabiny a poháněné nápravy, v Norimberku motory a v Plauenu dálkové busy, podvozky busů a další komponenty. V Polsku mimo Krakova je závod v Poznani na výrobu městských autobusů a v Starachwicích, kde je karosárna městských busů. V Rakousku ve Steyeru se vyrábí lehké a střední nákladní vozy a kabiny a ve Vídni speciální vozy. V turecké Ankaře se montují dálkové, meziměstské a linkové autobusy. V čínském městě Jinan se vyrábějí těžká nákladní vozidla. V Indii v Pilhampuru se vyrábějí těžké nákladní vozy. V Jižní Africe jsou dva závody - v Olifantsfonteinu meziměstské a linkové busy a v Pinetownu je výroba těžkých, středních a lehkých nákladních vozů. V brazilském Resende se montují těžké, střední a lehké nákladní vozy a podvozky busů.
V červenci oznámili zástupci automobilky Volkswagen, že získali 53,7 procent akciového kapitálu MAN SE. Vzniká tak opravdový gigant z bývalých samostatných společností Volkswagen, MAN a Scania (tam má VW více než 70procentní podíl). Nyní se čeká na posouzení Antimonopolního úřadu EU a v případě kladného stanoviska dojde k převzetí v říjnu 2011.
Milníky MAN
V roce 1915 byl vyroben první nákladní vůz M.A.N. O osm let později byl zkonstruován první vznětový motor s přímým vstřikováním aplikovaný v nákladním vozidle. V roce 1951 byl vyvinut první německý vznětový motor nákladního vozu s přeplňováním. V roce 1991 byla představena řada nízkopodlažních autobusů. O devět let později byla uvedena řada Trucknology Generation TGA. V roce 2001 byla převzata značka autobusů Neoplan. 2004 se objevily vznětové motory MAN D20 Common-Rail, 2005 byly představeny nákladní vozy řady TGL a TGM, 2007 řady TGX a TGS. A poslední novinkou je sériově vyráběný městský autobus s hybridním pohonem.
V České republice působí MAN od roku 1992, v roce 2000 byl postaven objekt prodeje, servisu a poprodejních služeb v Čestlicích u Prahy a od prosince 2009 slouží nový servisní a prodejní komplex v Rousínově u Brna.