Představujeme
MAN HydroDrive®
31.05.2006 00:00
|
V rámci pravidelného představování konstrukčních novinek jsme navštívili zkušební polygon ADAC v německém Augsburku. Kromě jiných jsme měli k dispozici tahač MAN TGA 18.430 D20 4x4H BL s tříosým sklopným návěsem. Plně naložená souprava dosahovala hmotnosti 41 t a měla prokázat své trakční schopnosti při výjezdu do devítiprocentního svahu. Na tom by nebylo nic tak moc divného, kdyby ovšem svah nebyl pokryt kluznou fólií a řádně zavlažován vodou. Mokro a kluzko Mokrá kluzká fólie simulovala povrch silnice, se kterým se setkáváme především při podzimních plískanicích či zimních mrazech. Navíc bylo celý den kolem nuly a tak, i když voda obsahovala patřičné procento soli, přesto na povrchu částečně namrzala. A to byly ty nejlepší podmínky pro představení systému HydroDrive®. První pohled na pneumatiky tahače sice naznačoval, že jde o plněpohonné vozidlo, ale tak jednoduché to nebylo. Kola přední nápravy zpočátku nezabírala a souprava se sunula nahoru jen díky převažujícíadhezi pneumatik na kolech zadní nápravy a samozřejmě síle čtyřistakoňového motoru D20.
V jedné třetině svahu však systému došel dech. S patřičnou zvukovou kulisou prokluzujících pneumatik se souprava zastavila ve zdánlivě neřešitelné situaci – alespoň co se týkalo pohybu vpřed. Jednoduché otočení spínače v dolní části přístrojové desky však učinilo nevýhodné situaci přítrž. Souprava se poslušně opět rozjela a jen chvílemi jakoby nemravně proklouzla všemi koly. To správné řešení bylo zapnutí přiřaditelného pohonu kol přední nápravy, ovšem ne ledajakého – hy-- .DROPohonu! Velmi jednoduché Vlastně až by se chtělo říci geniální, konstrukční řešení sestává s vysokotlakého čerpadla, chladicího větřáku, ventilů, hydromotorů v nábojích kol přední nápravy a samozřejmě několika tlakových trubek a hadic. Samotné hydrostatické motory v nábojích kol mají několik radiálních pístů s rolničkami, uspořádaných do obrazce hvězdy, které při potřebném tlaku hydraulického oleje (420 bar) vyvodí točivý moment. Summa summarum má celá záležitost hmotnost něco okolo 270 kg. Její výhoda oproti standardnímu pohonu kol přední nápravy je především v úspoře hmotnosti, která se projeví jednak zvýšenou užitnou hmotností a jednak sníženou spotřebou paliva při stejných trakčních schopnostech.
Jinými slovy řečeno, vozidlo nemusí být vybaveno těžkým a rozměrově náročnějším pohonem kol přední nápravy a přitom dovede poskytnout v potřebné situaci stejný jízdní komfort jako plněpohonná varianta. Navíc jde o systém, který je velmi výhodný například pro silniční tahače, ale nejen pro ně. Ty většinou brázdí upravené cesty, kde pohon kol zadní nápravy plně dostačuje. V okamžiku kdy se však dostanou do situace, kdy musí přední kola pomoci, je na to tahač technicky vybaven.
Typickým příkladem může být zavážka materiálu či zboží do stavebního díla či do jiné oblasti s cestami s nezpevněným povrchem. A nebo – úplná hloupost řeknete si – ale, v zimním období stačí odbočit na cestu horšího řádu a problém je hned zde. Nemluvě tedy o tom, že kolikrát nejsou z různých důvodů pořádně ošetřeny ani hlavní tahy. Letošní dlouhá a extrémní zima je toho důkazem. Vybrané varianty Vraťme se však ještě k jednotlivým variantám pohonu podvozku, k nimž bavorský výrobce HydroDrive® doporučuje a dodává. Především je nutno říci, že jsou to podvozky osazené motory D20 a to s maximálním výkonem od 228 kW/310 k do 316 kW/430 k. Kromě zmíněného provedení, které jsme si měli možnost vyzkoušet, jde o následující varianty - TGA 26.D20 6x4H-2, 6x4H-4 BL, TGA 26.D20 6x4H/2, TGA 26/33.D20 6x6H BB a konečně TGA 35.D20 8x6H BB. Naše testovaná souprava tedy dosáhla poměrně jednoduše kluzkého vrcholku, řidič zrychlil, tahač zabral a... hy-- .DROPohon se automaticky vypnul. Jde totiž o to, že HydroDrive® nemá v žádném případě nahradit plněpohonné varianty pohonu, naopak má je jen příjemně doplnit. Jeho trakční schopnosti jsou tedy k dispozici za určitých podmínek. Zapnout je ho možné až do rychlosti 26 km/h, automaticky je indikován na displeji přístrojové desky a sám se také vypne při dosažení rychlosti 30 km/h, při přehřátí hydraulického oleje či při ztrátě tlaku. Funguje jak pro jízdu vpřed, tak i vzad. Důležitý je též jeho díl, kterým přispívá k bezpečnosti provozu. Příspěvek k bezpečnosti Při sjezdu strmého kopce s kluzkým povrchem jsme si všichni alespoň jednou v životě vyzkoušeli, že při aktivované motorové brzdě může dojít, i když výjměčně, ke krizové situaci, kdy se vozidlo stává špatně ovladatelným. Při zapnutém hy-- .DROPohonu kol přední nápravy se vozidlo v takových situacích chová podstatně předvídatelně. Ostatně to byla druhá část naší jízdní zkoušky na polygonu ADAC. Z vnějšku je vozidlo vybavené systémem HydroDrive® rozeznatelné vlastně jen podle mohutnějších nábojů předních kol. Ten, kdo se na ně podívá zblízka, zpravidla nalezne výrobní štítek – Poclain Hydraulics – Brno, Made in Czech Republic. A o tom zase příště. text: Milan Olšanský foto: autor zdroj: Trucker 4/2006 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)