Představujeme
MAN - Autobusa Man
-red- 29.06.2010 00:45
Test
MAN Nutzfahrzeuge AG jakožto renomovaný výrobce autobusů a autobusových podvozků v uplynulém roce 2009 prodal přes 6200 autobusů a autobusových podvozků.
V široké škále vyráběných typů najdeme autobusy s uplatněním v městské, příměstské i zájezdové dopravě. MAN nabízí v segmentu linkové městské dopravy především autobusy s plně bezbariérovým vstupem do vozu, tzv. nízkopodlažní, vybavené sériově rampou a prostorem pro vozíčkáře s možností náklonu vozu (kneeling). Jedná se o minibusy s délkou 10,5 m, klasické městské autobusy do 12 m, tříosé 14,7 m dlouhé autobusy a rovněž kloubové autobusy ve dvou délkách základních – 18 m a 18,75 m, respektive v provedení GXL dlouhém 20,5 m a obsaditelností přes 200 osob. Unikátní jsou v městském provozu dvoupodlažní nízkopodlažní autobusy, které můžeme potkat například v ulicích Berlína. Berlínskému dopravnímu podniku (BVG) byl před několika týdny slavnostně předán již 400. autobus MAN Lion’s City DD.
Osvědčené dieselové motory D08 a D20 jsou pro městský provoz vybavené ekologickými motory (v rozpětí 290 až 360 k), splňujícími přísné limity EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicles) nadále systémem EGR (Exhaus Gas Recyclation). K dispozici jsou na přání autobusy vybaveny motory E2876 LUH (310 k) s pohonem CNG rovněž v provedení šetrném k životnímu prostředí EEV. V neposlední řadě nabízí MAN moderní hybridní technologii, momentálně dostupnou pouze u městských nízkopodlažních autobusů.
Posledním modernizovaným autobusem MAN je LowEntry autobus Lion’s City LE. Autobus je od staršího modelu snadné rozlišit na první pohled. Oproti původnímu modelu Lion’s City T, nový model lépe „zapadá“ do koncepce Lion’s City. Autobus prošel designovými úpravami exteriéru i interiéru a na přání dopravců i technickým vylepšením jednotlivých funkčních celků. Autobus je nadále nabízen jak pro městský, tak i meziměstský provoz.
Každým rokem přibývá dopravců využívajících regionální autobus MAN Lion’s Regio. Není divu, tento sympatický zástupce v meziměstském až dálkovém provozu stojí za pozornost. Připomeňme, že jde o autobus nominovaný na autobus roku 2007, nositel ocenění „reddot design award winner 2004“ a „IF design award winner 2004“. Autobus, který spíše připomíná zájezdový autobus, je oblíbený především z důvodu používané vytříbené techniky, neobvyklé variabilitě doplňkové výbavy a vydařenému designu. Autobus je ve dvouosém 12,25 m (Lion’s Regio); 13,01 m (Lion’s Regio C) nebo tříosém 13,90 m (Lion’s Regio L) provedení. V nabídce výrobce najdeme mimo jiné 8 typů dieselových motorů v emisních normách Euro 5 a EEV a výkonech 320 – 360 k, manuální šestistupňovou převodovkou ZF, automatickou 4stupňovou a 6stupňovou nebo 12stupňovou automatizovanou převodovkou s funkcí MAN TipMatic. Atraktivní je také maximální obsaditelnost tohoto typu autobusu, která u 12metrové verze činí 55 + 1 + 1 míst pro sedící cestující, 63 + 1 + 1 u 14 m a v neposlední řadě i objem zavazadlového prostoru až do 6,5 m3.
MAN se nadále drží již zažitého označení autokarů Lion’s Coach. Zde výrobce rozděluje autokary na klasické zájezdové Lion’s Coach a luxusnější Lion´s Coach Supreme. V základních parametrech jako je obsaditelnost, motorizace a rozměry vozů rozdíl nezaznamenáme. Markantní je především odlišné designové zpracování a použité materiály. Autobusy jsou vyráběny ve třech délkách, dvouosý dvanáctimetrový Lion’s Coach a dva tříosé autokary s označením Lion’s Coach C (13,26 m) a Lion’s Coach L (13,8 m). Pohon autobusů zabezpečují opět moderní ekologické motory EEV typu D20 či D26, které využívají pro splnění emisního limitu EEV externí řízenou recirkulaci výfukových plynů (AGR/EGR). Provozovatel je tedy zcela zbaven starostí s tankováním „močoviny“ (AdBlue). Motory pracují v součinnosti s manuálními převodovkami ZF 6S1900 BO nebo GO210-6, eventuálně s 12stupňovou automatizovanou převodovkou MAN TipMatic Coach.
Zdroj: Doprava a silnive 05/10
Autor: -RED-
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (13)