Představujeme
Krize, nekrize – Opět v zisku
Milan Olšanský 15.09.2014 06:07
Po ekonomicky nepříliš příznivém loňském roce se společnost MAN SE dostala v prvním kvartálu letošního roku opět do černých čísel. To znamená nejen relativně dobré prodeje, ale především prodejní efektivitu.
Změna managementu, silná spořící opatření, kuratela VW Group a v neposlední řadě noví lidé – to vše přineslo své ovoce v podobě očekávané ziskovosti. Zajímavostí je fakt, že divize MAN Latin America, která svým dvouciferným nárůstem a doslova pekelným ziskem držela v posledních letech, především v období ekonomické krize v Evropě, značku MAN v zisku, má letos potíže. A vypadá to, že v letošním roce již tak výrazným tahounem celé skupiny nebude. Nicméně, jak již bylo naznačeno, značka MAN již nějakou dobu patří do porftolia VW Group, kde vládne tvrdou pěstí vizionářský žralok automobilového průmyslu Ferdinand Piech. Dá se očekávat, že dokud je tento, dnes již ovšem letitý, stratég v silné pozici, trendy vývoje organizační struktury a naplánovaných ekonomických ukazatelů se hned tak nezmění. Co se ovšem stane potom, to je otázka.
Výroční valná hromada
Na výroční valné hromadě informoval Dr. Georg Pachta-Reyhofen, generální ředitel společnosti MAN SE, akcionáře, že ve světle mírného ekonomického oživení na celé řadě trhů, kde společnost MAN působí, je do budoucnosti mírným optimistou. „Vývoj našich obchodních aktivit v prvním čtvrtletí 2014 potvrdil náš předpoklad, že MAN tento rok, v porovnání s loňskem, pravděpodobně zaznamená mírný pokles tržeb z prodeje. Očekáváme však výrazný nárůst provozního zisku. V souladu s tímto výhledem rentabilita prodeje výrazně převýší výsledek z roku 2013,“ řekl generální ředitel na valné hromadě držitelů podílů společnosti, která se konala v německém Hannoveru. Dodal, že zatím není jasné, jaký dopad na ekonomický výsledek budou mít měnová opatření vyhlášená americkou státní bankou, přetrvávající dluhová krize v Evropě a především politická nestabilita na Ukrajině. Po náročném finančním roce 2013 se v prvním čtvrtletí letošního roku společnost MAN vrátila do zóny ziskovosti. „Je mnoho důkazů, že obloha nad námi se minimálně mírně vyjasní. Co se týká aktuálního roku, jsme opatrní optimisti, i když jasné sluneční paprsky na nás ještě nesvítí,“ řekl Dr. Pachta-Reyhofen ve svém projevu. Zmínil se také o tom, že jednou z výzev je trh užitkových vozidel v Brazílii, který je pro společnost MAN klíčový. Divize MAN Latin America zaznamenala jednoznačný pokles počtu přijatých objednávek a na obchodní výsledky měl nevýhodný dopad též nevýhodný směnný kurz. Přitom ekonomické prostředí v regionu se zlepšilo. Generální ředitel MAN SE akcionářům rovněž vysvětlil, že na trhu je stále cítit efekt zavedení emisní normy Euro VI, která vstoupila v platnost 1. ledna letošního roku.
Dividendy budou
Se zřetelem na náročný finanční rok 2013 navrhla výkonná a dozorčí rada společnosti valné hromadě vyplacení dividendy 14 Euro centů na akcii. Držitelé plovoucích akcií však v každém případě dostanou garantovanou dividendu ve výši 3,07 Euro za každý běžný i preferenční podíl zahrnutý do dohody se společností Truck and Bus GmbH ve Wolfsburgu o dominanci a převodu zisků a ztrát. Společnost MAN je ve výborné pozici. „Rok 2013 byl rokem pozitivních i negativních výkyvů. Jedna věc však byla jasná: jakmile nastanou vhodné ekonomické podmínky a my zahrajeme všechny naše trumfy, budeme úspěšní,“ řekl Dr. Pachta-Reyhofen. Vedle loajálních zaměstnanců a velmi dobrého postavení na trzích k tomu přispívají především spolehlivé a inovativní produkty.
Sázka na diverzifikaci
Jedním z klíčových témat v projevu generálního ředitele byl zemní plyn. Na toto palivo budoucnosti se již delší dobu soustředí mnohé aktivity v oblasti užitkových vozidel, resp. v energetice. MAN je světovou jedničkou ve výrobě autobusů s pohonem na zemní plyn. Ve střednědobém horizontu by se tento typ paliva mohl stát alternativou pro nákladní vozidla. Energetická revoluce v Německu a s ní spojený trend směrem k decentralizaci výroby energie je pro společnost MAN velkou příležitostí. „Elektřinu bude nutné vyrábět lokálně a tehdy, kdy bude potřebná. A naše nabídka pro elektrárny zahrnuje perfektní produkty pro konkrétní řešení – naše motory a plynové i parní turbíny. Právě tyto produkty jsou ideální pro výrobní zařízení velkých společností.“ Dr. Pachta-Reyhofen vyzdvihl výhody tzv. metody přeměny energie na plyn, která by mohla vyřešit aktuální problém skladování nadbytečné energie z obnovitelných zdrojů. Jednou z výhod je, že solární nebo větrnou energii je možno plně ekologicky přeměnit na syntetický zemní plyn. „Syntetický zemní plyn, který se takto vyrobí, se dá jednoduše převést do již existující rozvodné plynové sítě a v ní ho uskladnit. Německo má velké a vhodné zařízení na skladování zemního plynu. Plyn je též velmi jednoduché přesunout podzemním potrubím tam kde je ho potřeba, například z pobřeží Severního moře do Bavorska. To by si nevyžadovalo drahé a rozsáhlé elektrické vedení křižující krajinu, o kterém se v tomto okamžiku živě diskutuje. Společnost MAN je do řetězce této metody zaangažovaná více než kterákoliv jiná výrobní společnost: Od zařízení využívajících na výrobu elektřiny energii větru přes technologie na produkci i transport zemního plynu a jeho využití v autobusech na zemní plyn až po plynové elektrárny.
Převzato z časopisu