Představujeme
Kamenolom – Volvo – Výkleky duben 2015
Ing. Bohumil Olšanský 17.07.2015 05:48
Přesněji, kamenolom Výkleky; a ještě přesněji, prostory kamenolomu, kde i v současné době probíhá těžba a prvotní zpracování, či alespoň třídění, přírodní suroviny nazývané moravská droba.
V takovém náročném prostředí bylo pro zájence připraveno předvádění vozidel Volvo FMX, a to si ještě jeden z organizátorů posteskl, že počasí jim nepřeje, že je příliš pěkně a oni chtěli vozidla předvést v co nejtěžších podmínkách. Naopak, myslím že návštěvníci kvitovali slunečné, klidné, ale po nočním dešti neprašné prostředí. K vidění byla jednak statická ukázka čtyř vozidel, první z nich bylo řady FM, to pro srovnání se třemi FMX, a pět dalších v pohybu sem a tam po dvou, k tomu účelu vytyčených trasách. Zájemci si dokonce mohli, pod dohledem instruktorů, jako řidiči některého z těch pěti vozidel, obě trasy projet. Nebylo to jen jako, ale byla to jízda s nákladem a v provozu, kdy bylo nutno respektovat místní podmínky a pravidla.
Pro zpestření programu předvedli instruktoři všech pěti náklaďáků a navíc i dvou čelních nakladačů (také značky Volvo) společnou komponovanou jízdu motivovanou snad baletem. Byla to ukázka souhry a perfektního ovládání vozidel na malém prostoru při vyšších než běžných rychlostech. Nepřehlédnutelný byl také velký bílý stan skrývající množství lavic a stolků, vyzdobený žlutými růžemi a bufetem s lahůdkami i pitím pro občerstvování všech přítomných.
Volvo FMX
Speciál vycházející z úspěšného silničního modelu FM, konstruovaný pro těžké provozní podmínky ve stavebnictví, lesnictví a těžbě surovin. Na první pohled se od svého silničního příbuzného liší vzhledem přední části kabiny a větší světlou výškou. Celková hmotnost, v závislosti na počtu náprav a kombinaci dalších prvků, se pohybuje v rozmezí 18 až 48 tun.
Moravská droba
Druhotnou rekrystalizací zpevněná, původně kalová, sedimentární hornina z období druhohor. Na lomu je většinou modravě šedá, chemickým zvětráváním získává na povrchu zajímavou hnědou až zlatavou barvu. Zpracovává se drcením na frakce 0 až 125 pro podsypy, posypy, do betonových směsí a na silniční stavby a úpravy silničních komunikací. Značné využití má také lomový kámen užívaný na ozdobné zídky, dláždění příjezdových cest i jako velké dekorační solitérní kusy.
Převzato z časopisu