Představujeme
Jeden problém, dvě řešení
12.02.2005 00:00
|
Moderní osobní a lehké užitkové automobily jsou sice značně spolehlivé, ale bohužel také většinou plné choulostivé elektroniky či řídících jednotek, které při poruše často nemůže na silnici opravit ani „servisman“ ze značkové dílny. Je tedy nutné vozidlo dopravit do autorizovaného servisu apod.
Pak také je nutné ze silnic pokud možno co nejrychleji odstranit havarovaná vozidla a konec konců i z ulic měst odtáhnout auta často bezohledně zaparkovaná v rozporu s dopravními značkami apod. Jako nejčastěji užívaný podvozek pro tuto činnost zatím převažovaly různé verze Daewoo Avia. Importéři dvou značek ve spolupráci s renomovanými nástavbáři nabízejí zákazníkům jiné řešení. A my jsme měli možnost se s těmito vozidly seznámit. DAF LF 45.220 Importér – DAF Trucks CZ – zvolil pro dostavbu odtahového vozidla podvozek DAF LF45 E12 se vznětovým přeplňovaným šestiválcovým motorem o zdvihovém objemu 5883 cm3, který disponuje výkonem 162 kW/220 k a největším točivým momentem 820 Nm. Celková hmotnost podvozku je 11 990 tun. Vozidlo si poté odvezli karosáři z firmy KOV Velim, kde byla na podvozek postavena sklopná plošina s navijákem Superwinch (s možností jeho posunu v příčném směru) a s potřebnými upevňovacími elementy a navíc ještě nakládací rameno Panoba V 123.3. Provozní hmotnost zkompletovaného vozidla dosáhla hodnoty 6300 kg, při užitečné hmotnosti 5690 kg.
Tato kombinace tj. plošina + rameno, umožňuje nejen odtah porouchaných vozidel, a to včetně automobilů s homologací N1 (tj. i naložených s celkovou hmotností 3500 kg), ale díky nakládacímu ramenu je možné šetrně naložit lehce havarovaná osobní vozidla, protože rameno ve své nejkratší variantě zvládne zátěž až 4250 kg, a s využitím maximální délky výložníku (7200 mm) to je ještě stále přijatelných 1500 kg.
Ale rameno nabízí ještě jedno využití, které se doslova nabízí městské polici, která často odtahy špatně zaparkovaných vozidel v městských aglomeracích zajišťuje. S pomocí ramene, speciálního křížového závěsu a čtyř upevňovacích prvků lze naložit i „nepatřičný“ automobil zaparkovaný např. v řadě u chodníku, pro standardní plošinu, ať sklopnou nebo s nájezdovými rampami prakticky nedosažitelný.
Pro demonstrační účely činnosti celého odtahového kompletu jsme využili redakční vozidlo kolegů z konkurenčního časopisu a obsluhu ovladačů zajistil technik importéra ing. Králík.
Ať už je k naložení vozidla využita sklopná plošina nebo nakládací rameno, vždy jsou veškeré ovládací prvky v chráněné zóně u dveří řidiče. Lze samozřejmě napojit i dálkové ovládání na dostatečně dlouhém kabelu (na přání je dodáváno i bezdrátové ovládání), takže obsluha může upravovat např. směr natahování vozidla na plošinu, aniž by bylo nutné odcházet od ovladačů hydrauliky či navijáku.
Zato při používání nakládacího ramene je nutné vždy nejdříve vysunout stabilizační stojany upevněné na podvozku za budkou řidiče. Zajišťují bezpečnou stabilitu právě při nakládání vozidla pomocí ramena ať už z pravé nebo levé strany. A při jízdě s naloženým vozidlem upevněným na závěsu pod ramenem nesmí řidič zapomenout, že se značně změnila výška vozidla.
Aniž bychom výšku přesně měřili, pouhým zaparkováním odtahovky DAF s naloženou felicií vedle návěsové soupravy jsme odhadli výšku na minimálně 4 m. A to už by mohl být problém nejen s ohledem na průjezdní výšku mnoha podjezdů či tunelů, ale např. v hlavním městě by v nejedné ulici s tramvajovou dopravou neopatrný řidič odtahového vozidla mohl strhnout trolej.
Vlastní podvozek DAF LF45 včetně motoru s výkonem 220 koní patří do skupiny našich „dobrých známých“. Vždyť naposledy jsem za volantem prakticky shodného vozidla, ale s valníkovou nástavbou krytou plachtou a se spací nástavbou Pony Fantasy, jezdil na začátku loňského léta, kdy importér připravil akční model DAF LF 45 International s celkovou hmotností pod 12 tun (test v DaS č.6/2004).
I s „feldou“ na plošině byla jízda velmi plynulá a svižná, pracoviště řidiče nabízí dostatečný komfort i pro dálkové trasy, výkon motoru, jeho odhlučnění a odstupňování šestistupňové přímo řazené převodovky je optimální. Jen při manévrování v úzkých ulicích či na parkovištích jsem si musel více hlídat zadní převis. S vozidlem jsem sice ujel přes 200 km s průměrnou spotřebou 16 l/100 km (dle palubního počítače), ale tento údaj samozřejmě neodpovídá spotřebě při práci ve městě, tj. opakovaném nakládání a odvozu vozidel na odstavné parkoviště.
Nissan Atleon 90.16 R SE Trochu jiné řešení odtahového vozidla jsem měl možnost si vyzkoušet na podvozku Nissan Atleon 90.16 R SE, který si (stejně jako DAF) mohli návštěvníci prohlédnout na loňském brněnském Autotecu. Tentokrát jako školená obsluha při manipulaci s plošinou asistoval ing. Švaříček z karosárny Auto-Tech Vinoř, která výrobu a montáž celé nástavby zajišťovala.
Jako základ byl zvolen podvozek, jehož rám byl pro potřebu objednané nástavby v zadní části vyztužen, s maximální povolenou hmotností 9 tun, resp. s největší přípustnou technickou hmotností soupravy 19 tun. Karosárna namontovala na podvozek sklopnou a vzad výsuvnou plošinu typu PA 13-14-3 s užitečnou hmotností 5000 kg vybavenou navijákem a patřičnými bočními zábranami a zajišťovacími a upevňovacími elementy, která umožňuje převoz jak osobních automobilů, tak i lehkých užitkových vozidel do celkové hmotnosti 3000 kg.
Navíc ale je v zadní části rámu namontován další odtahový systém, tzv. brýle, které jsou určeny pro tažení vozidel s tím, že přední, resp. zadní náprava je upevněna prostřednictvím stavitelného rámu dle rozměrů pneumatik odtahovaného vozidla, do tzv. brýlí.
Součástí montáže tohoto zařízení byla i dodávka standardizovaného tažného zařízení ISO 50 (koule) a tažného zařízení Ringfender (oko-čep). Schránka s ovládáním veškeré hydrauliky byla namontována na rám za pravé zadní kolo a samozřejmě k dispozici bylo i dálkové ovládání s dostatečně dlouhým kabelem. Jako demonstrační vozidlo určené k odtahu byl vybrán skříňový Nissan Cabstar 125-35.2 (test DaS 11/2004).
Hydraulika umožňuje velmi rychlé posunutí plošiny vzad (tím vyjede ze zajišťovacích čepů) a následně její sklopení až těsně před kola natahovaného vozidla. Následovalo zapojení ocelového lana navijáku a pohodlné natáhnutí Cabstaru na plošinu. Poté byla celá plošina opět hydraulicky uvedena do původní zajištěné polohy. Stačilo jenom patřičně upevnit převážený Cabstar, zapnout výstražné oranžové majáky a mohl jsem odjet.
Stejně jednoduché je i ovládání hydrauliky odtahových brýlí. Tedy, když se to umí. Ing. Švaříček vše zvládnul velmi rychle a tomu ještě s výkladem. Jízdu s vozidlem upevněným v brýlích jsem si ale raději v pátečním kalamitním pražském provozu nevyzkoušel.
Nissan Atleon jsme měli možnost vyzkoušet v redakčním testu v závěru roku 2003 (DaS 11/2003), ale tehdy jsem řídil o něco větší model s výkonnějším agregátem a s valníkovou nástavbou krytou plachtou. Byl jsem proto opravdu zvědavý, jak si s nákladem na plošině (prázdný Cabstar měl hmotnost pod 2000 kg) Atleon s motorem o výkonu 117 kW povede. Nakonec se ukázalo, že motor měl na mnohem svižnější jízdu, než jsem si já troufnul s nákladem, který měl „na můj vkus“ přece jenom vysoko těžiště.
A to nemluvím o aerodynamickém odporu skříňového Cabstaru. A bylo nutné hlídat i výšku podjezdů, protože celková výška dost překročila 4000 mm. Takže jsem si udělal krátké třicetikilometrové kolečko, Cabstara jsme zase složili na pevnou zem a já se pustil s volnou odtahovkou Nissan Atleon do „víru velkoměsta“. Opět bylo nutné hlídat si při manévrování zadní převis a zvláště jsem se snažil jezdit po silnicích a ulicích bez výmolů, abych nepoškodil nízko nad vozovkou umístěné brýle.
Komfort za volantem jsem měl opravdu dostatečný: výškově nastavitelný volant, všestranně seřiditelné a pneumaticky odpružené sedadlo řidiče, volant dobře padnoucí do ruky, automatická odlehčovací brzda, veškeré ovladače na dosah ruky, klimatizace, el. nastavitelná zpětná zrcátka s vyhříváním a el. ovládaná boční skla, no prostě pohoda. Jedině snad odstínění přístrojů by výrobce měl vyřešit. Při nízkém ale ostrém podzimním slunci nebyl rychloměr občas čitelný.
Pokutu jsem sice nikde neplatil, ale následný pohled na tachografový kotouček mi potvrdil, že jsem několikrát mimo obec překročil povolený rychlostní limit. Dobře odhlučněný motor a jisté jízdní vlastnosti (když jsem „odložil“ Cabstara) k tomu přímo sváděly. Základní technické údaje MOTOR Řadový vznětový šestiválec Paccar přeplňovaný turbodmychadlem. Elektronicky řízené vysokotlaké vstřikování paliva systém Common-Rail, čtyři ventily na válec. Zdvihový objem 5883 cm3, největší výkon 162 kW/220 k při 2500 min-1, max. točivý moment 820 Nm při 1200-1700 min-1. Odlehčovací výfuková brzda. PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ Šestistupňová, přímo řazená převodovka, pohon zadních kol. Uzávěrka diferenciálu. Výstražné zvukové znamení při couvání, omezovač rychlosti na 120 km/h. PODVOZEK + BUDKA Žebřinový rám, tuhé nápravy s kotoučovými brzdami na všech kolech, pneumatické odpružení zadní nápravy. Odtahová sklopná plošina KOV Velim, hydraulické rameno Panoba V 123.3, naviják Superwinch. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Provozní hmotnost 6300 kg. Celková hmotnost vozidla 11 990 kg. Standardně palivová nádrž o objemu 200 l. Hliníkový uzamykatelný box na nářadí s krytkou zámku o objemu 120 l. Pneu Bridgestone 2.45/70 R227 vpředu, vzadu R175. Cena konkrétního vozidla 72 000 euro bez DPH. Leasing - VB Leasing Na 36, 48 nebo 60 měsíců, rozpětí mimořádné splátky 10 až 40 procent, odstupňováno po 5 procentních bodech, splátky měsíční. Součástí nabídky je rok pojištění zdarma. Příklady smluv: Nissan Atleon 95.16 R SE - mimořádná splátka 30 procent – 477 000 Kč. Na 36 měsíců, splátka bez pojištění 41 747 Kč. Na 48 měsíců, splátka bez pojištění 32 654 Kč. Na 60 měsíců, splátka bez pojištění 27 228 Kč. DAF LF 45.220 – mimořádná splátka 30 procent – 21 600 euro. Na 36 měsíců, splátka bez pojištění 1872 Kč. Na 48 měsíců, splátka bez pojištění 1460 euro. Na 60 měsíců, splátka bez pojištění 1222 euro. Pojištění - ČSOB Pojišťovna Povinné ručení - limit 44 milionů Kč/24 milionů Kč - škody na zdraví/škody na majetku, držitel vozidla je z Pardubic nebo některého z dalších 34 okresů, ve kterých ČSOB Pojišťovna uplatňuje desetiprocentní slevu za místo bydliště. Nissan Atleon 90.16 R SE/DAF 45.220 - nákladní vozidla s celkovou hmotností do 12 tun, roční sazba - 15 079 Kč. Havarijní pojištění - spoluúčast 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč, platnost na území celé Evropy, držitel vozidla je z Pardubic (popř. jiného města s obdobnou rizikovostí). Havarijní pojištění včetně odcizení. Nissan – roční sazba 39 750 Kč. DAF – roční sazba 55 000 Kč. Základní technické údaje MOTOR Vznětový čtyřdobý, řadový šestiválec B6-60TiL Euro 3, přeplňovaný turbodmychadlem s mezichladičem plnicího vzduchu a recirkulací spalin EGR. Zdvihový objem 5985 cm3, největší výkon 117 kW při 2600 min-1, max. točivý moment 450 Nm při 1500 min-1. Předehřívání nafty Eberspächer ThermoLine. PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ Pětistupňová, přímo řazená převodovka ZF-S5-42D. Mechanická uzávěrka zadního diferenciálu. Odlehčovací automatická motorová brzda. PODVOZEK Robustní žebřinový rám, obě nápravy tuhé EATON se stabilizátory. Třímístná sklopná budka. Kotoučové brzdy na všech kolech, systém ABS s EBL/EBD. Odtahová sklopná výsuvná plošina PA 13-14-3 AutoTech Vinoř, výsuvný odtahový rám (tzv.brýle), hydraulický a elektrický naviják, tažné zařízení oko-čep Ringfender a tažné zařízení ISO 50. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Rozvor 4300 mm, délka/šířka/výška 8320/2450/2760 mm. Rozměry ložné plochy 6100x2360 mm. Provozní hmotnost 6000 kg, maximální povolená hmotnost 9000 kg. Největší technicky přípojná hmotnost jízdní soupravy 19 000 kg. Objem palivové nádrže 230 l. Pneumatiky Firestone 225/75 R17,5. Cena konkrétního vozidla: 1 590 000 Kč bez DPH. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 1/2005 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)