Představujeme
Fiat Professional – Ducato na zemní plyn
Jiří Krenar 25.04.2016 05:42
Chvíli to trvalo, než začali čeští dopravci zařazovat do flotil městských distribučních vozidel dodávky s pohonem na CNG.
Je potěšitelné, že ve velkém jde v tomto směru příkladem Česká pošta, která v rámci průběžné obnovy vozového parku v nemalém množství nakupuje i lehká užitková vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Jde převážně o Fiat Ducato a Fiat Doblo van. Je to logické, protože tato vozidla vykazují svoji ekonomickou i ekologickou výhodnost hlavně v městském provozu. A i to byl důvod, proč jsme si rádi vyzkoušeli v redakčním testu Fiat Ducato van v nejžádanějším rozměru L2H2, tj. s druhým rozvorem a druhou výškou střechy, nabízející využitelný objem nákladového prostoru 11,5 m3.
Ducato s pohonem na CNG je označeno Natural Power. O nové, již šesté generaci Fiatu Ducato jsme několikrát již psali a také v redakčním testu obdobné vozidlo bylo, i když se vznětovým přeplňovaným motorem 2.3 JTD, a tak jenom připomínám ty nejdůležitější změny. Ty viditelné, najdete na přídi (maska, mohutný plastový nárazník, světlomety). Hlavní jsou ale neviditelné a odehrály se ve skeletu karoserie a v hnacím řetězci. Není žádným tajemstvím, že právě LUV s karoserií van trpí na tuhost samonosné karoserie, zvláště v oblasti nákladového prostoru. Dopravcům, či hlavně řidičům, dělá s přibývajícími kilometry nemalé potíže, protože dochází k problémům s otevíráním hlavně bočních posuvných dveří. Ale také zadní dvoukřídlé dveře dostávají v provozu hodně „zabrat“ a tak postupně začnou zlobit nejdříve zamykací systémy a nejeden starší van má na zadních dveřích pro jistotu navařeno oko na visací zámek. Konstruktéři proto právě tato problematická místa vyztužili pevnostní ocelí. Nikoliv na úkor užitečné hmotnosti! Retuš zaznamenáme i na palubní desce, ale z ergonomického hlediska se nic nezměnilo, vše zůstalo v dobrém dosahu řidiče a k dispozici je i dostatek odkládacích míst. Za příplatek je dodávána i moderní dotyková audio soustava s navigací. Testované Ducato mělo bohatší výbavu, kde nechyběl palubní počítač, audio s CD, satelitní ovladače na volantu, couvací kamera s monitorem, denní LED svícení, manuální klima atd. Pokud jde o motory, pak základní pohonnou jednotkou je motor 2.0 MultiJet/115 k resp. 280 Nm. Dalším motorem je 2.3 MultiJet/130 k resp. 320 Nm. Třetím motorem pak 2.3 MultiJet /150 k resp. 350 Nm. Na vrcholu nabídky pak je agregát 3.0 Multijet/180 k resp. 400 Nm. A nechybí ani agregát v tzv. dvoupalivové verzi na benzin/CNG.
Testované Ducato mělo dvoupalivový motor (benzin/zemní plyn) 3.0 Natural Power/136 k či spíše 100 kW a šestistupňovou přímo řazenou převodovku. A když jsem zmínil karoserii L2H2 musím také dodat, že má využitelný objem nákladového prostoru 11,5 m3, s celkovou hmotností 3500 kg (užitečná 935 kg dle údaje výrobce, ovšem dle OTP 1120 kg). Motor v prvé řadě pracuje na CNG. Tj. za příznivé venkovní teploty už na zemní plyn i startuje. V době testu ovšem bylo těsně pod bod mrazu a tak motor nastartoval na benzin, aby se během několika sekund s lehkým cvaknutím ventilu automaticky přepnul na spalování CNG. To je důležitý moment, řidič nemá možnost sám určit druh pohonu. Vše řídí automat. Výkon třílitrového agregátu při jízdě na CNG se ukázal jako dostatečný hlavně při distribuci zboží ve městě, i když nepočítejte s tím, že při odjezdu z křižovatky budou kola „trhat asfalt“. Nicméně, jak jsem si vyzkoušel v centru Prahy, akcelerace je i pro naložené Ducato plně vyhovující. Trochu jiná situace nastává při rozvozu zboží mimo město. Na venkovském testovacím okruhu (silnice nižších tříd jihozápadně od Prahy) bylo nutné často řadit a velmi rychle jsem se smířil s tím, že Ducato CNG je tak trochu „lenoch“. Ale i tak jsem přesvědčen, že pro distribuci – třeba pečiva – po okrese je tento pohon vyhovující, zvláště když pekárna má možnost plnit nádrže svých vozidel zemním plynem za citelně nižší ceny, než jsou u čerpacích stanic. Kdo ale počítá s častým dálničním provozem či s jízdou „na čas“, měl by zvolit vznětový agregát MultiJET, nejlépe s výkonem 150 k/350 Nm.
A už jsme u toho nejdůležitějšího. Jak je to s ekonomickou výhodností jízdy na CNG. Při převážně městském provozu v podstatě mohu potvrdit údaje výrobce, tedy průměrnou kombinovanou spotřebu 8,80 kg/100 km. Ovšem v době testu stále ještě klesala cena nafty, a tak se rázem veškeré pozitivní výpočty „nahrávající“ zemnímu plynu zhroutily jako domeček z karet. Pravda, dnes už se cena nafty zřejmě odrazila „ode dna“, a začíná zvolna stoupat (zabývám se cenou CNG a nafty pro běžného spotřebitele, který nemá možnost tankovat za výrazně zvýhodněné ceny ve firemních garážích), zatímco ekonomové tvrdí, že cena zemního plynu i pro koncového zákazníka bude buď stagnovat, a nebo naopak mírně poklesne. V tom případě by samozřejmě výsledné srovnání (viz tabulka) vyznělo výrazně ve prospěch CNG. Ale neměli bychom se věnovat pouze ekonomickému pohledu. Důležitým bodem provozu vozidel na CNG je to, že je výrazně ekologičtější než provoz na benzin nebo naftu. Zemní plyn neobsahuje žádné toxické látky, má minimum pevných částic a aromatických uhlovodíků. Má o 25 % nižší emise oxidu uhličitého!
Dlužno dodat, že značka Fiat resp. Fiat Professional nabízí s pohonem na zemní plyn jak Ducato, tak i Doblo ve verzi van, van maxi i osobní verze Panorama, Fiorino i osobní verze Qubo a osobní modely Panda a Punto. Ale vraťme se ještě k testovanému Ducatu. Pracoviště řidiče svým řešením potěšilo, sedadlo i volant šly nastavit v dostatečném rozsahu. U celé řady Boxer/Ducato/Jumper ale při mé výšce opravdu mizerně vidím šikmo vlevo vpřed. Například na kruhových objezdech jsem se musel vyklánět, abych viděl, zda jede jiné vozidlo, kterému musím dát přednost. Měl bych ještě připomenout, že ve výbavě je nově možné mít – a testované Ducato to mělo – hlídač jízdy v pruzích a asistenční systém EBD pro sjíždění prudkých svahů, nechyběly el. ovládaná okna a zpětná zrcátka, nebo systémy ESC včetně ASR+LAC+EBD+ systém proti převrácení vozidla. A ještě k nákladovému prostoru. Objem 11,5 m3 zůstal stejný jako u vozidla s pohonem na naftu. Nádrže na CNG jsou umístěny pod podlahou nákladového prostoru.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)