Představujeme
Fiat Ducato CNG - Šetření bez kompromisů
Boris Dacko 26.11.2010 00:32
Test
Zatímco ještě před pár lety si každý pod pojmem alternativní pohon představil přestavbu na LPG, dnes se do popředí zájmu dostává zemní plyn neboli CNG. Mezi výrobce, kteří se vývoji a výrobě vozidel na CNG věnují velmi intenzivně, patří i Fiat.
Fiat představil svůj první sériově vyráběný vůz na zemní plyn již v roce 1997. Od té doby uplynulo mnoho času, během něhož nasbírala automobilka v dané technologii velmi bohaté zkušenosti. Není divu, že model Ducato Natural Power patří mezi nejlepší užitková vozidla s tímto pohonem. Dříve, než se ale podíváme na testované Ducato podrobněji, měli bychom si říct, co pohon na zemní plyn vůbec uživateli přináší, resp. jaké jsou jeho výhody. Tou největší je především jeho ekologičnost. Zemní plyn totiž v současné době představuje nejčistší běžně užívané palivo. V porovnání s benzínem přináší o 25% nižší emise CO2, o 75% nižší emise CO a až o 80% nižší emise uhlovodíků. Ještě zajímavější je porovnání s naftou, kdy motory na CNG produkují o 50% nižší emise CO, o 80% nižší emise NOx a aromatických uhlovodíků a naprosto eliminují emise SO2 a pevných částic. Druhou výhodou jsou nižší provozní náklady. V současnosti je CNG nejlevnějším palivem pro pohon vozidel v ČR.
V porovnání s benzínem jsou náklady zhruba poloviční, v porovnání s naftou zhruba o třetinu nižší. Pokud jde o bezpečnost, není se rozhodně čeho obávat. Jedinou nevýhodou je dnes skutečnost, že s vozidlem na CNG nelze parkovat v podzemních garážích podobně jako u LPG. Ovšem připravuje se již nová legislativa, která by měla parkování v podzemních garážích v budoucnu umožnit. I to svědčí o vysoké bezpečnosti tohoto paliva. Fiat Ducato Natural Power využívá dvou palivových systémů, primární na zemní plyn a sekundární nouzový benzínový. Výkon motoru je však optimalizovaný pro provoz na CNG, při dodávce benzínu je výkon nižší, takže tato forma pohonu slouží pouze pro dojetí k čerpací stanici. Fiat Ducato Natural Power nemá ruční přepínač mezi těmito dvěma palivy, vše řídí zcela automaticky řídicí jednotka motoru.
K pohonu Ducata Natural Power slouží zážehový třílitrový čtyřválec o výkonu 100 kW (136 k) s točivým momentem 350 N.m. Testovaný model byl vyhotoven v provedení Panorama L2H2. Jednalo se tedy o osmimístný vůz. Místo předního sedadla spolujezdce lze nakonfigurovat dvoumístnou lavici, takže Ducato v této verzi může být až devítimístné. Navzdory počtu sedadel zůstává ve voze i poměrně velkorysý nákladový prostor o délce 1038 mm. Označení L2H2 vyjadřuje druhou možnou výšku střechy (2524 mm) a druhý možný rozvor náprav (3450 mm). Interiér je zcela bez výhrad. Pohledný přístrojový panel, široké možnosti nastavení sedadla řidiče i volantu, skvělá ergonomie, řadicí páka umístěna na středové konzole, velmi dobře anatomicky tvarovaná sedadla s loketními opěrkami – to je jen rychlý výčet toho nejdůležitějšího.
Za volantem
Nás ovšem tentokrát více zajímali jízdní vlastnosti. Po nastartování je ihned patrné, že pod kapotou se děje něco neobvyklého. Motor je tišší než jeho dieselový sourozenci a také vibrace jsou citelně nižší. Přitom vznětové motory Multijet patří k velmi kultivovaným. Již při první jízdě jsem byl překvapen agilitou vozidla. Bylo hned zřejmé, že svými schopnostmi se řadí mezi ty nejlepší. Průběh výkonu i pružnost motoru byli na vynikající úrovni, ostatně o tom svědčí už maximální hodnota točivého momentu při 1500 otáčkách za minutu. Ducato Natural Power se chová opravdu skvěle a vůči pohonné jednotce spalující CNG nelze mít jedinou výtku. Dokonce i při provozu na benzin vykazuje vůz výrazně lepší jízdní parametry, než s jakými jsem se dosud setkal. K přepnutí na benzinovou palivovou soustavu dojde v případě nedostatku CNG zcela automaticky a sám řidič tuto změnu zaregistruje pouze poklesem výkonu. Ten je poměrně velký a vůz se pro zachování jisté dynamiky musí točit výrazně více. Tento pohon ale dovoluje zcela bezproblémové dojetí k čerpací stanici, a to i na větší vzdálenost. K této situaci ovšem rozhodně nedochází často, dojezd na zemní plyn totiž dosahuje až 400 km.
Zdroj: Trucker 10/10
Autor: Boris Dacko
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)