Představujeme
Ekonomika – LNG má budoucnost
Jochen Modl 29.09.2016 05:16
Zemní plyn lze v dopravě využívat jak ve formě stlačeného plynu CNG (compressed natural gas), tak ale i ve formě zkapalněného plynu LNG (liquified natural gas).
V automobilovém průmyslu se využití LNG nejvíce soustředí na těžká nákladní vozidla. Na evropském kontinentu jsou ročně registrovány stovky těžkých tahačů s motory na LNG. Výhoda úspory nákladů (ve srovnání s pohonem motorů na motorovou naftu) je v přepravním průmyslu silný argument. Nicméně využití LNG předpokládá dokonalou infrastrukturu pro jeho skladování a distribuci, a ta v Evropě prozatím nijak silná není. Proto jistě nikoho nepřekvapí, že nejvíce LNG vozidel jezdí v Číně, USA a Austrálii. V Evropě vozy na LNG provozují ponejvíce ve Skandinávii, Španělsku, zemích Beneluxu, Velké Británii nebo Turecku. V souvislosti s nástupem emisních norem Euro VI byla v České republice otevřena otázka využití LNG jako pohonného media. Podle Národního akčního plánu čistá mobilita by mělo jezdit i v ČR do roku 2030 asi 1300 LNG vozidel.
Budování infrastruktury
V Evropě je dnes asi 80 LNG stanic. Aby se mohla dálková nákladní doprava na LNG rozšířit napříč Evropou, musí být nejprve zřízena dostatečná infrastruktura LNG stanic. A tak vznikl projekt tzv. Modrých koridorů nabízejících síť LNG stanic pro těžká vozidla. Už do konce roku 2016 by se mělo otevřít v Evropě nejméně dalších 50 LNG stanic, z čehož dvě až tři by měly být v ČR a na Slovensku. Největší výhodou LNG je, že kapalný zemní plyn zaujímá cca 600 krát menší objem než plynný zemní plyn. Zkapalněním se tedy objem zemního plynu zmenší třikrát více než při stlačení, a vůz na LNG dojede třikrát dále, než vozidlo se stejně velkou nádrží na CNG.
Převzato z časopisu