Představujeme
Iveco – Daily jede na CNG
Jiří Krenar 17.06.2015 05:51
IVECO Daily je osvědčené lehké užitkové vozidlo robustní konstrukce. Vedle pohonu na naftu ale nabízí i využití stlačeného zemního plynu.
U příležitosti otevření nové veřejné plnicí stanice na CNG (stlačený zemní plyn) v areálu Profi Auto v Říčanech, jsme si domluvili redakční test modelu Daily s pohonem na zemní plyn. A upřímně řečeno, nebýt polepů na bocích vozidla, nikdo by o tom, že v motoru je spalován plyn, ani nevěděl.
IVECO Daily je ve výrobě přes 33 let, prodalo se jí hodně přes 2 miliony a vedle povedené konstrukce ji k úspěchu vždy dopomohly i tři základní varianty karoserie resp. podvozku, umožňující následnou další modifikaci. V prvé řadě je to klasický furgon/van nabízející objem nákladového prostoru (skříně) od 7 až po 17,2 m3 (4 délky a tři výšky karoserie). Samozřejmostí jsou verze jen pro přepravu zboží, kombi karoserie či minibusu pro přepravu osob. Pak je k dispozici i podvozek určený k dostavbě s jednoduchou třímístnou budkou. Přímo z výroby je možné objednat valník nebo sklápěč. Tak jako u furgonu i u podvozku si zákazník může vybrat ze tří rozvorů, na zadní nápravě může být i dvoumontáž kol a karosovatelná délka je od 3 do 6,2 m. Pro pracovní týmy, údržby silnic apod. se hodí dvojitá sedmimístná čtyřdveřová budka. Pokud jde o celkovou hmotnost vozidla i tady nabízí Daily rozpětí od 3,2 po 7 tun s užitečným zatížením až 4700 kg s možností připojit přívěs o hmotnosti až 3500 kg. K pohonu je nabízeno celkem 9 motorů s výkonem od 106 do 205 k s točivým momentem až 470 Nm. Standardem je šestistupňová přímo řazená převodovka, v nabídce je i automatizovaná AgileTM.
Konkrétní vozidlo určené k testu mělo označení Daily 35S14N V, takže šlo o verzi s celkovou hmotností 3500 kg, s motorem F1CE0441A Natural Power o výkonu 140 k a s největším točivým momentem 350 Nm. Celková délka vozidla tak byla skoro 6 metrů a výška 2580 mm. Karoserie tak poskytuje objem nákladového prostoru 12 m3 a ložnou plochu o délce 3250 mm. Pokud jde o vozidla s pohonem na CNG, jsou nabízena s celkovou hmotností 3,5 až 5,2 t. Viditelný je facelift hlavně na čelní – usměvavé – partii, kdy dominujícím prvkem je pochromované logo IVECO a drobné aerodynamické změny vstupů chladicího vzduchu. Výsledkem je o 18 % lepší proudění chladicího vzduchu k motoru. Nové jsou i nárazníky, do světlometů jsou začleněna i denní světla s automatickým svícením. Pracoviště řidiče, zvláště pak palubní deska, nabízí z pohledu ergonomie solidní řešení, použité plasty jsou dobře slícované. Krátká řadicí páka je umístěna u pravého kolene řidiče na výstupku z palubní desky. Řidič při vykládce třeba ve městě, nemá problém, se protáhnout kabinou a vystoupit vpravo na chodník. Palubní přístroje jsou dobře čitelné, neškodilo by jejich o něco lepší odstínění. Vpravo na střední části palubní desky jsou kruhové ovladače topení, větrání a klimatizace. Potěšil mě volant s možností dobrého nastavení ve dvou rovinách i možnost výškového nastavení sedadla řidiče. Ale někde se „vloudila chybička“, protože k vyloženě dobré pozici za volantem bych při mé výšce potřeboval o cca 10 cm posunout sedadlo vzad, což kvůli pevné přepážce nešlo. Rozměrná zpětná zrcátka mají elektrické nastavení i s vyhříváním, servomotorky ovládají i boční okna.
Pokud jde elektronické systémy, standardem je ABS s ASR, ESP se stabilizací soupravy. Řidič má k dispozici nejen dostatek klasických odkládacích míst (včetně rozměrných kapes ve dveřích), ale také pod dvoumístnou lavicí pro spolujezdce se nachází objemný zavazadlový prostor, ideální pro převoz drobných věcí, od předepsané výbavy počínaje, až třeba po nějaké nářadí, vázací kurty apod.). Nákladový prostor je výtečně přístupný buď zadními křídlovými dveřmi s aretací ve dvou polohách, a nebo z „chodníku“, rozměrnými posuvnými dveřmi na pravé straně. Na podlaze bylo 8 robustních upevňovacích ok, na bocích skříně pak další čtyři. Vozidlo patří do tzv. zápůjčkové flotily vozidel, a jak jsem se sám přesvědčil, ne všichni nájemci se k vozům chovají slušně a zodpovědně. „Můj předchůdce“ vezl zřejmě hodně těžký náklad, který upevnil solidně v příčném směru, ale na podélné upevnění buď zapomněl, a nebo jej podcenil. Při razantním brždění pak náklad nově „vytvaroval“ pevnou plechovou dělicí přepážku. Naštěstí to nemělo vliv na prostor v kabině ani to nesnížilo objem nákladového prostoru. První drobná i okem viditelná změna je na karoserii hned u dveří řidiče resp. spolujezdce. Vozidlo má na každé straně dvířka skrývající plnicí hrdlo. U řidiče je standardní hrdlo pro plnění benzinu, u spolujezdce pak hrdlo pro připojení k plničce CNG. A ještě jedna drobná změna. Na rozdíl od standardní „naftové“ Daily, má vozidlo s pohonem na CNG plně hodnotné rezervní kolo umístěné uvnitř v nákladovém prostoru hned u dveří. Pod autem – kde je běžně umístěno – jsou totiž ocelové nádrže na zkapalněný zemní plyn.
Ovládání vozidla je naprosto shodné s běžným modelem. Pouze při velkém chladnu či mrazu startuje motor na benzin, jinak vždy na plyn. V době testu bylo několik dní přes +15 °C, takže motor startoval v pohodě na zemní plyn. To znamená, že běžel motor s výkonem 140 koní s točivým momentem 350 Nm. V okamžiku, kdy dojde v nádrži zemní plyn, automaticky se motor přepíná do „benzinového“ režimu, kdy má tzv. dojezdový výkon 60 kW/230 Nm. “Papírové“ předpoklady jsou takové, že standardně vybavené vozidlo má celkový dojezd až 500 km, tj. na zemní plyn připadá asi 320 km. Samozřejmě záleží na stylu jízdy a profilu trati. Nicméně logika plynového pohonu spočívá v jeho využití v městské či příměstské distribuci zboží. Takříkajíc „ježdění kolem komína“, a to znamená vždy v dosahu plnicí stanice. Příměstskou distribuci jsem absolvoval na trase Říčany – Kutná Hora a zpět po silnicích nižších tříd. Chválím dobré odhlučnění kabiny, obecně solidní jízdní vlastnosti, šestistupňová převodovka je vhodně odstupňována (mohla by ale být přesnější). Vědom si toho, že jedu „plyňákem“ byl jsem připraven také na nižší akceleraci ve srovnání se stejně výkonným vznětovým motorem. A řidič s tím musí počítat zvláště při předjížděcích manévrech. Na „měkčí odpich“ ovšem zapomenete v rámci distribuce uprostřed města. Tady je výkon motoru víc než dostačující a musíte si hlavně při parkování – vezu zboží, které je třeba také složit u obchodu – dát pozor na rozměry vozidla a jeho nárok na prostor pro parkování. Vzhledem k výšce vozidla nemusí řidiče trápit, že nesmí do podzemních garáží, z praktického hlediska by se ale měl zajímat o to, s jakým tlakem, která plnicí stanice pracuje. Nižší plnicí tlak totiž znamená, že nádrže vozidla nebudou zcela naplněny, a tím se sníží i dojezd. Vlastní provoz na CNG je ekonomicky zajímavý, cena kg plynu se pohybuje kolem 25 Kč. Vyšší jsou ale vstupní náklady (cena vozidla) častější a o něco dražší je pravidelný servis vozidla. Vše se tedy musí dobře propočítat, aby byla investice návratná v horizontu 3 let. Tvrdím, že motor na CNG má uplatnění v modelu Iveco Daily hlavně v distribuci. Pokud jde o spolehlivost, pak berme na vědomí, že Iveco má šestnáctileté zkušenosti se sériovou výrobou motorů na zemní plyn a nabízí je jak pro model Daily, tak i pro velký Stralis. Motor pro Daily, šestnáctiventilový zážehový čtyřválec se sekvenčním vstřikováním plynu je vyzkoušený a bezproblémový. Plynové nádrže jsou uloženy pod podvozkem a nezasahují do nákladového prostoru. Ovládání je zcela automatické, řidiče nijak nezatěžuje, navíc má v zorném poli pouze ukazatel stavu plynových nádrží. Výfukový systém si vystačí pouze s třícestným katalyzátorem, filtr pevných částí není montován, nepotřebuje ani AdBlue či jiné činidlo. A „třešnička“ na závěr. Třetí generace Daily získala titul Van of the Zdar 2015.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)