Představujeme
DAF XF105 na španělských silnicích
30.01.2006 00:00
Krátce po čtvrté hodině ranní vstát a v 06,00 hod. se hlásit na letišti v Praze Ruzyni. I takové jsou „starty“ na prezentaci nových vozidel. Naštěstí transfer přes italské Miláno proběhnul bez zdržení a tak krátce po 14,00 jsme rolovali po dráze letiště ve španělské Malaze. Zatím co v Praze bylo ráno těsně nad bodem mrazu, tady svítilo sluníčko a teploměr ukazoval příjemných 17 oC. Nás ale čekal ještě přesun autobusem po dálnici A-45 resp. A 92 do hotelu La Bobadilla, což je asi 70 km od moře směrem na Córdobu. Takže příjemné teplo na pobřeží vystřídal výrazně „ostřejší“ vzduch na náhorní planině, pod vrcholky hřebenů s nadmořskou výškou kolem 2000 m! Samozřejmě, už měly sněhovou „čepici“. Silnice v okolí těchto hřebenů však byly naštěstí pouze mokré.
Technika Nový „královský“ DAF XF 105 jsme poprvé představili v DaS č.10/05 a oficiální premiéru měl na RAI Amsterdam. Výroba nového modelu se už rozjíždí a tak i zákazníci v České republice si již vozidlo objednávají s tím, že první vozy budou dodány již v prvním čtvrtletí 2006. Nová „stopětka“ vychází z modelu XF, ale má změněnou celou masku, jinak je řešen i střešní díl u budky Super Space Cab, výrazně modernizován byl interiér kabiny a nově byl konstruován i podvozek, kde s ohledem na úsporu hmotnosti při zachování pevnosti a pružnosti rámu byla použita vysokopevnostní ocel s označením KF600. Odpružení náprav zajišťují parabolická pera nebo elektronicky kontrolované pneumatické odpružení. Zjednodušeně řečeno, vozidlo by mělo nabídnout mnohem více komfortu řidiči (marketingoví manažeři tomu říkají „nový standard ve třídě“), přitom má vykazovat až 4% úsporu paliva, prodloužil se servisní interval (150 000 km výměna oleje v motoru a 540 000 km v převodovce), a nový motor nabízí větší výkon resp. točivý moment při plnění norem Euro 4-5.
Motor PACCAR MX 12,9 l s plánovanou životností 1,6 milionu kilometrů má ve srovnání s nejvýkonnějším modelem XF 95 přinést úsporu až 4 % na palivu. Vznětový přeplňovaný šestiválec k plnění emisních limitů využívá systém SCR (selektivní katalická redukce), tj. do výfukového systému je vstřikována ze zvláštní nádrže o objemu 50 nebo 75 l kapalina AdBlue a nechybí katalyzátor DeNOx. Agregát je vybaven elektronicky řízeným vysokotlakým vstřikovacím systémem DAF SMART. V současné době jsou k dispozici tři výkonové varianty nového motoru: 410 300 kW při 1500-1900 min-1/2000 Nm při 1000-1410 min-1 460 340 kW při 1500-1900 min-1/2300 Nm při 1000-1410 min-1 510 375 kW při 1500-1900 min-1/2500 Nm při 1000-1410 min-1 Později bude zahájena výroba i motoru 560 s výkonem 410 kW (označení motoru je zároveň zaokrouhlený výkon v koních). Pro úplnost dodávám, že model XF 95 byl zatím nabízen se čtyřmi agregáty s motory o výkonu 280/315/355 a 390 kW s točivým momentem od 1750 do 2350 Nm. Zatím nebylo řečeno, zda bude tato nabídka u „menšího“ tahače nějak korigována. Momentálně začínají sjíždět z výrobního pásu tahače s konfigurací 4x2 a to s rozvorem buď 3600 mm nebo 3800 mm a se základní budkou Space Cab, nebo s vysokou Super Space Cab. Od obdobných budek dodávaných na model XF 95 se liší nejen designově, ale i jiným řešením spoilerů. Pravděpodobně již v druhé polovině roku 2006 budou zařazeny do výroby i tahače s konfigurací 6x2. Pro všechny výkonové verze motoru PACCAR jsou standardně nabízeny buď přímo řazená dvanáctistupňová převodovka Servo Shift 12AS2520TO resp. šestnáctistupňová převodovka 16S2020TD a nebo samočinná převodovka (s možností sekvenčního řazení) AS Tronic 12AS2130TD. Výkon kotoučových brzd na všech kolech je doplňován buď motorovou brzdou (max. výkon 325 kW/2100 min-1) nebo Intarderem ZF. Nechybí systémy ABS, EBS s brzdovým asistentem a ASR. Standardně je montován systém jízdní stability vozidla VSC (Vehicle Stability Kontrol). A jen pro zajímavost uvádím, že již skoro 50 % tahačů řady XF je v Evropě objednáváno se samočinnou převodovkou AS Tronic.
Pod vrcholky hor Druhý den ráno bylo dost chladno a ještě v půl deváté, když jsme z hotelu odjížděli na velké parkoviště k čerpací staniciVillanueva del Trabuko ještě mrholilo a vrcholky okolních hor byly ukryty v mracích. Na parkovišti bylo připraveno devět čtyřicetitunových, tj. opravdu naložených souprav, z toho jedna měla připojenu cisternu. K dispozici byly všechny tři motorové verze a jak šestnáctistupňová přímo řazená převodovka, tak samočinná dvanáctistupňová převodovka AS Tronic. Samozřejmě zde byly jak budky Space Cab, tak i Super Space Cab a měli jsme možnost vyzkoušet jak výkon motorové brzdy, tak i Intarderu. Připraven byl okruh na dálnici A-92 směrem na město Loja, kde jsme se otáčeli. Ve chvíli, kdy jsem usedal za volant prvního tahače s cisternovým návěsem (XF105.460 s manuální převodovkou a motorovou brzdou s budkou Space Cab) jsem ještě netušil, že na trase je asi tříkilometrové táhlé a hlavně dost prudké klesání plné zatáček se stejně prudkým stoupáním na zpáteční cestě a že všichni španělští cabbaleros za volanty místních tahačů se budou chtít „ukázat“. Zatím co ve stoupáních nové „stopětky“ s „domorodci“ v tom horším případě „držely krok“, tak na rovinách a hlavně v táhlých sjezdech si místní truckeři nedělali z rychlostního limitu vůbec starost.
V průběhu celého dopoledne jsem měl možnost na okruhu v délce asi 60 km vyzkoušet všechny tři motory, obě převodovky i motorovou brzdu a Intarder. V místním kopcovitém terénu mě samozřejmě nejvíce potěšil nejsilnější agregát, který s Intarderem ZF byl na podvozku Super Space Cab. Jak 510 koní, tak hlavně pružnost motoru (největší točivý moment 2500 Nm) se ukázaly v prudkých kopcích jako velká výhoda. Ale ani nejslabší z řady motorů - 410 k/2000 Nm, se na testovacím okruhu „neztratil“. Pouze při použití motorové brzdy bylo nutné včas podřadit, aby agregát měl dostatek otáček pro brždění. Z hlediska komfortu za volantem si myslím, že jsou obě kabiny srovnatelné. Více pracovního pohodlí a méně únavy nabízí samočinná převodovka AS Tronic, ale i přímo řazené převodovky ve všech testovaných tahačích pracovaly bezchybně a řazení bylo přesné. Při delších cestách (a nový DAF XF105 je hlavně určen pro mezinárodní dopravu) jistě přijde vhod obrovský obytný prostor v kabině Super Space Cab, kde se nad motorem pohodlně postaví i dvoumetrový řidič (výška je zde 2105 mm), k dispozici jsou dvě rozměrná lůžka, dolní o délce 2100 mm, horní 2000 mm a nechybí velké množství úložných schránek. Ergonomické zpracování palubní desky a přístrojového panelu je příkladné, samozřejmostí je ve dvou rovinách seřiditelný volant s kůží obšitým věncem a všestranně nastavitelné dobře tvarované a pneumaticky odpružené sedadlo řidiče. Úmyslně píši „samozřejmě“, protože nový DAF XF105 míří do „královské třídy“ dálkových tahačů a tam je vysoký komfort obsluhy už povinný. Také tyto tahače jsou cenově vždy na vrcholu nabídky značky. První krátké seznámí s novinkou automobilky DAF bylo opravdu příjemné. Tahače na okruhu - dle palubního počítače - měly průměrnou spotřebu od 40 do 42 l/100 km. V kopcovitém terénu měl nejnižší spotřebu nejvýkonnější motor. Vedle výborných jízdních vlastností si pochvalu zaslouží i velmi kvalitní dílenské zpracování. A tak nám nezbývá než se těšit, až koncem prvního čtvrtletí 2006 získáme nový tahač k redakčnímu testu na českých silnicích.
text: JiřÍ Krenar, Malaga - Španělsko |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)