Představujeme
DAF Trucks – Za volantem DAFu 460 ATe
Jiří Krenar 29.07.2013 06:52
Technické záležitosti vozidel DAF všech tří řad s označením ATe jsme představili již v loňském roce.
Dokonce jsme měli možnost se dvakrát za volantem soupravy, tvořené tahačem DAF XF 105 ATe s návěsem svézt. Poprvé to bylo při příležitosti výročí dovozce v loňském roce v Havlíčkově Brodě, kdy jsem si vyzkoušel soupravu na trase do Humpolce a zpět a podruhé na podzim v Paskově na relativně krátké, ale hlavně bez jediného slušného převýšení vedené trase. Teď, vlastně už potřetí, byla možnost vyzkoušet si konečně soupravu tvořenou tahačem DAF XF 105 ATe 460 s plně naloženým (37 tun) návěsem, v rámci redakčního testu na české kopcovité trati. Pod označením ATe se skrývá kompletní řada řešení pro snížení spotřeby paliva i emisí skleníkových plynů a snížení celkových provozních nákladů. Modely DAF LF ATe, CF85 ATe a XF105 ATe představují speciální verze, které byly plně optimalizované na nízkou spotřebu paliva. Jsou vybaveny vedle upravených motorů PACCAR také sadou střešních spoilerů, bočních límců, pneumatik s nízkým valivým odporem a adaptivním tempomatem. Standardně dodávaná automatizovaná převodovka AS-Tronic volí převodový stupeň s ohledem na nízkou spotřebu paliva. Pro všechny modely CF85 ATe a XF105 ATe je k dispozici také školení řidičů DAF EcoDrive, které v praxi umožňuje trvalé snížení aktuální spotřeby paliva a emisí CO2 v průměru o 3 až 5 %. Mj. je montována také nová tandemová náprava DAF SR1360T, která také dokonale zapadá mezi cíle programu DAF ATe. Tandemová náprava je o 375 kilogramů lehčí než stávající tandemová náprava s redukcemi v nábojích kol a ušetří dalších 5 % paliva.
Primárně byla vyvinuta pro náročné aplikace, u kterých je vyžadována dvojice poháněných náprav, ale není vyžadován provoz v těžkém terénu. Proč ale test „obyčejného „ixefa 460“, když byla zahájena výroba zcela nového DAFu XF Euro 6, který vedle plnění nové normy (její platnost je od 31. 12. 2013), nabízí komfortní a moderní interiér a řadu asistenčních prvků již v základu? Odpověď je celkem jednoduchá. Ačkoliv cena nového tahače XF nebyla publikována, je celkem jasné, že bude citelně vyšší, než stávající, výkonově srovnatelný tahač XF ve verzi ATe, který sice postrádá nové designérské prvky, ale co do provozních nákladů je velmi zajímavý pro dopravce. K redakčnímu testu jsem využil předváděcí soupravu výrobce, která mířila z Nizozemského výrobního závodu přes Česko na Slovensko a dále do Rakouska a Slovinska. Pokud jde o motor, tak 12,9litrový šestiválec měl výkon 340 kW/460 k resp. největší točivý moment 2300 Nm a vozidlo plnilo normu Euro 5/EEV. Převodovka byla samozřejmě samočiná typ AS-Tronic. Komfortní kabina Space Cab s šířkou na „limitu“ (2490 mm) byla doplněna o nastavitelný střešní spoiler a boční límce. Oba jsou výklopné, takže je umožněn dobrý přístup k pneumatickým i elektrickým přípojkám návěsu i z pravé strany, resp. k ovládacímu panelu přídavného vybavení, např. chladicí jednotky na stěně návěsu) na straně levé. Za kabinou je navíc upevněna ovládací tyč, kterou lze ručně nastavit výšku střešního spoileru ze země.
A když už jsme u kabiny, měla velmi příjemný, příplatkovými doplňky „zušlechtěný“ interiér. Kožený volant s airbagem, sedadlo Super Air s možností všestranného nastavení i seřízení odpružení, s vysokým opěradlem a s vyhříváním, čalouněné i u osobních vozidel používaným materiálem Alcantara s koženým lemováním. Nechybělo střešní okno s elektrickým ovládáním a samozřejmě úložný prostor pod spodním lůžkem. Vlevo, tedy za řidičem, je vzduchotěsný box o objemu 105 l přístupný vnějšími dvířky, a otevřený box o objemu 85 l. Uprostřed je box o objemu 25 l a zásuvka o objemu 65 l s posuvnou přepážkou vedle chladničky. Chladnička má objem 42 l. Spodní lůžko má taštičkovou pružinovou matraci X-tra Comfort. Nesmí chybět přídavné teplovzdušné vytápění kabiny se 7denním časovačem. Dnes už je standardem i klimatizace, elektrické otevírání oken i elektrické seřizování rozměrných zpětných zrcátek s vyhříváním. Pokud jde o IT technologie (laici ani netuší, že dnešní truck pro mezinárodní kamionovou dopravu je pojízdná kancelář), byla zde příprava pro satelitní komunikační systém, pro digitální komunikační jednotku i pro systémy na výběr mýtného např. v Německu. Standardem je i digitální tachograf (Stoneridge), za příplatek naopak luxusní audio systém se 6 reproduktory. Pečlivý pozorovatel by pak objevil antény AM/FM, GSM a GPS. Také za příplatek je dodáván adaptivní tempomat (ACC) s funkcí varování před nehodou (FCW). A když už jsme u bezpečnostních prvků, nesmím zapomenout na systém varování opuštění jízdního pruhu (u kamionů v nabídce již několik let, nyní proniká i do LUV a osobních vozidel). Montován je i elektronický stabilizační systém (VSC), boční videokamera na straně spolujezdce vykrývající „mrtvý“ úhel zpětného zrcátka. Součástí výbavy testovaného tahače byla i motorová brzda MX Engine Brake. Jde o hydraulicky ovládanou kompresní brzdu integrovanou ve skupině vahadla ventilu. Funguje současně s odlehčovací výfukovou brzdou. Takže startuji, seřizuji sedadlo, volant i zpětná zrcátka a zvolna vyjíždím ze servisu importéra v Jažlovicích u dálnice D1. Instruktora ale překvapím, když nevyjíždím směrem na Brno, ale mířím na Pražský okruh a z něho odbočuji na Strakonice po I/4.
Kdo trasu zná, ví, že hned první stoupání od Lipenců k vysílači Cukrák – zvlášť když omezovač rychlosti je striktně nastaven na 85 km/h a není tak možnost se pod kopcem rozjet – dá plně naložené soupravě zabrat. Zhruba uprostřed, v místě kde je omezení na 50 km/h, souprava supí vzhůru jen lehce nad přikázaný limit, takže stačí lehounce ubrat tlak na pedál plynu a „jsme v normě“. Bohužel následných 500 m, kdy je možné jet už 90 km/h zrychlujeme velmi, velmi zvolna. Všechna další stoupání (např. z Mníšku pod Brdy k „Malé Svaté“) už vyjíždíme docela svižně, protože jsem mohl soupravu rozjet. Otáčel jsem u odbočky na Příbram a vracel se zpět stejnou trasou do Jažlovic. Vedle motoru si tak „zamakala“ i motorová brzda (pochvala). Konstatuji, že motor – výkon 460 k je nejžádanější nejen na českém trhu – byl velmi dobře odhlučněn, převodovka AS-Tronic řadila „nahoru“ i „dolů“ velmi rychle a měkce, a neměl jsem pocit, že bych jí do programu měl manuálně zasahovat. Výhled z místa řidiče chválím, na rozdíl od některých novinek v této třídě (zarážející je to zvláště u nového Actrosu resp. u velké kabiny, ale stejné problémy jsem zaznamenal i u poslední verze MAN TGX), jsem se nemusel nijak naklánět při příjezdu na kruhový objezd, abych „objevil“ schované vozidlo v mrtvém úhlu tvořeném levým předním sloupkem a soustavou vnějších zpětných zrcadel. Pohodlí v interiéru je dobré, prostoru dost nejen za volantem, ale i pro odpočinek. Všechny spínače a ovladače byly po ruce, palubní deska je přehledná, praktická, přístroje dobře čitelné. Velmi jsem se zajímal o dosaženou spotřebu. Palubní počítač ukázal 36 l/100 km. Pravdou je, že jsem úmyslně nepoužil tempomat a celou trasu jsem si dávkoval přísun paliva do motoru pravou nohou. Dvanáctistupňová převodovka AS-Tronic (produkce ZF, ale řídicí softwar dodává DAF vlastní) byla doplněna o funkci Hill Start Aid (HSA) a systém AS Tronic Full, který umožňuje i manuální řazení rychlostních stupňů bez omezení. Jen pro pořádek dodávám, že verze XF ATe má software převodovky AS Tronic optimalizován pro dálkovou dopravu. DAF 105XF ATe Euro 5/EEV je momentálně – z pohledu výkonu, provozních nákladů a ceny vozidla – to nejlepší, čím importér oslovuje české dopravce. O motory Euro 6 je zatím minimální zájem a zcela nová generace tahače DAF 105XF Euro 6 je již cenově „jinde“.
Převzato z časopisu