Představujeme
DAF Trucks – DAF rozšiřuje nabídku
Jiří Krenar 12.06.2019 05:06
Nové konfigurace podvozku, nové nápravy, to vše se zaměřením hlavně na dopravu ve stavebnictví.
Automobilka DAF Trucks připravila prezentaci novinek na dvou místech. Statická se odehrála na velkém stavebním veletrhu BAUMA v Mnichově, dynamická pro odborné novináře z celé Evropy pak tradičně ve Španělsku v Andalusii nedaleko Malagy.
Španělsko začátkem dubna už nabízí docela příjemné teploty, suché silnice a logicky i velmi zajímavé „mimo sezonní“ ceny v hotelech. Samotná akce pak z hlediska novinářů probíhá v zavedených cyklech. První den po obědě příjezd, ubytování na hotelu a ve večerních hodinách začíná prezentace. Druhý den hned po časné snídani se opouští hotel a až do oběda máme možnost si vyzkoušet připravená vozidla za volantem. Na českou, slovenskou a maďarskou skupinu tentokrát vyšly jízdy na pondělí, tj. nástup byl v neděli. Samo o sobě nic tragického, ale v neděli není příliš hustý letecký provoz a tak jsme měli sraz na pražském letišti už ve 04,30 hodin. Logicky tak většina z nás vstávala po třetí hodině ranní. Následoval let do Frankfurtu nad Mohanem, potom tříhodinový let do Sevilly, kde jsme dostali oběd a pak něco přes dvě hodiny jízdy autobusem ve vytrvalém mírném dešti do kopců asi 50 km od Malagy. Ubytování v hotelu La Bobadilla už proto někteří z nás vnímali v polospánku. Dostali jsme hodinu na „zotavení“ a následovala – naštěstí velmi svižně vedená – prezentace.
DAF – novinky
Automobilka DAF se může pochlubit velmi dobrými výsledky, zvláště pak v segmentu vozidel nad 16 tun celkové hmotnosti. V rámci EU si drží podíl 16,6 % a je tak na druhém místě za značkou Mercedes-Benz. Pokud jde o tahače je DAF evropská jednička. V současné době hledá DAF příležitost k růstu hlavně v segmentu stavebních tahačů a podvozků. Marketingová studie ukázala, že zákazníci z této oblasti sázejí na správná řešení pro konkrétní aplikace. To znamená, že DAF musí nabídnout dostatečný počet různorodých konfigurací podvozku, výhodné užitečné zatížené pro konkrétní nástavby (např. mix), k dispozici musí být PTO, a jednoznačně si zákazníci vybírají dle spolehlivosti a životnosti celého hnacího řetězce (motor, převodovka, poháněné nápravy). Cílem společnosti DAF Trucks je nabídnout dopravcům vozidlo, které je navrženo přesně podle jejich požadavků. Proto nyní rozšiřuje svoji nabídku o celou řadu nových konfigurací vozidel, včetně podvozku 8x4 se dvěma poháněnými tandemovými nápravami a zadní řízenou vlečenou nápravou.
Rozšířená nabídka náprav:
O Nová 10tunová přední náprava, přináší snížení rizika přetížení nápravy při částečném zatížení vozidla a je určena např. pro vozidla s těžkými nakládacími jeřáby za kabinou.
O Nová 7,5tunová vlečená zadní náprava má odlévaný most nápravy, je mimořádně tuhý, má nižší hmotnost a zvládne statické zatížení až 26 tun.
Nové konfigurace vozidel
O Podvozky CF a XF 8×4 FAW s nápravou tridem – tandemová poháněná náprava a zadní řízená vlečená náprava, nabízejí užitečné zatížení až 27 tun, vynikající ovladatelnost, minimální poloměr otáčení.
O Podvozek CF s konfigurací náprav 10×4 s tandemovou poháněnou nápravou a řízenou vodicí zadní nápravou, je určen např. pro těžké sklápěcí nástavby pro náročné provozní podmínky, vyrábí se ve spolupráci se společností Estepe, má technickou hmotnost až 49 tun s užitečným zatížením přibližně 30 tun, konfigurace náprav 8×2 se dvěma řízenými předními nápravami a řízenou vlečenou zadní nápravou je nyní k dispozici také v modelu XF s technickou hmotností až 37 tun.
Tahač XF 8×4 FTM pro speciální přepravu.
Celková hmotnost soupravy až 120 tun, celková hmotnost vozidla až 41 tun.
Nové nápravy
Společnost DAF vyvíjí a vyrábí vlastní nápravy již od roku 1958. Díky tomu jsou tyto nápravy dokonale přizpůsobené různým variantám podvozků z nabídky společnosti. Nápravy vyráběné ve společnosti DAF charakterizuje vysoká spolehlivost a dlouhá životnost, nízké třecí ztráty a nízká hmotnost – a to vše dohromady vede k nízkým provozním nákladům a vysokým užitečným zatížením. Kromě stávajících předních náprav s nosností 7,5 tuny, 8 tun a 9 tun se od druhé poloviny tohoto roku objeví v nabídce společnosti DAF také 10tunová přední náprava pro modely CF a XF. To je důležitá opce zejména pro stavebnictví, kde bývá velmi zatížená přední část vozidla – například pokud je jeřáb nebo hydraulická ruka umístěna za kabinou. Nová 10tunová přední náprava je odpružena listovými pružinami se třemi listy. Eliminuje se tak riziko přetížení v důsledku částečného zatížení při nevhodném rozložení nákladu. Nová 10tunová přední náprava je k dispozici pro modely CF a XF v konfiguracích s jednou přední nápravou a motorem PACCAR MX-11 nebo MX-13.
Společnost DAF dále představila zcela novou 7,5tunovou vlečenou nápravu s jednomontáží. Vyznačuje se novou konstrukcí, nosná část nápravy je odlévaná. Může se pochlubit ještě větší tuhostí a robustností, i když byla její hmotnost snížena o 10 kilogramů. Statická nosnost nápravy se zvýšila o celých 25 %, na 26 tun. To je důležité, pokud je většina zatížení během nakládky a vykládky krátkodobě na poslední zadní nápravě. Nová 7,5tunová vlečená zadní náprava nalezne své uplatnění při dopravě ve stavebnictví u vozidel s nástavbou určených pro méně těžké práce. Typickými příklady jsou například natahováky kontejnerů nebo přeprava stavebního materiálu, kdy je vozidlo vybaveno jeřábem umístěným na zadní části za nástavbou. Nová vlečená náprava je rovněž dostupná pro tahače modelové řady CF a XF. Zde je vhodná, pokud se tato vozidla používají například pro tahání nízkých návěsů nebo pro soupravy s celkovou hmotností přes 44 tun.
Pro vozidla 6×4 a 8×4 modelové řady CF a XF, která často jezdí v terénu a vyžadují větší trakci, nabízí společnost DAF tandemové poháněné nápravy s nízkými nároky na údržbu.
První je varianta SR1132T, 19tunová tandemová náprava bez kolových redukcí, odpružená listovými pružinami a vybavená kotoučovými nebo bubnovými brzdami. Používá se zejména u lehkých domíchávačů betonu 8×4. Pro těžší dopravu nabízí společnost DAF 21tunovou a 26tunovou variantu nápravy bez kolových redukcí. Tato tandemová náprava s označením SR1360T je vybavena kotoučovými brzdami a pneumatickým odpružením a montuje se na tahače a podvozky se třemi a čtyřmi nápravami.
Pro těžkou přepravu má společnost DAF k dispozici také 21tunovou a 26tunovou tandemovou nápravu s kolovými redukcemi: jde o variantu s označením HR1670T, která může být odpružena listovými pery a je vybavena bubnovými brzdami. Toto provedení je vhodné nejen pro těžký provoz, ale rovněž je možné je využít pro terénní aplikace.
Důležitým faktorem pro co nejnižší spotřebu paliva je výběr z nejméně deseti stálých převodů zadní nápravy (od 3,46 : 1 do 7,21 : 1, v závislosti na typu tandemové nápravy). Nejtěžší stálé převody znamenají nižší otáčky motoru pro optimální spotřebu paliva. Chce-li zákazník dosáhnout minimálních možných provozních nákladů, interval výměny oleje v nápravě je u tandemových náprav tři roky nebo 450 000 kilometrů.
Rozšířená nabídka podvozků
Vedle nové řady náprav doplňuje společnost DAF svou nabídku také o mnoho nových konfigurací podvozků. Novou konfigurací v již tak bohatém portfoliu čtyřnápravových vozidel s jednoduchými a dvojitými nápravami je FAW, který bude z výrobního závodu k dispozici ke konci tohoto roku. Jde o čtyřnápravový podvozek CF nebo XF. Zadní „tridem“ se skládá z tandemové poháněné nápravy SR1360T bez kolových redukcí nebo z tandemové poháněné nápravy HR1670T s kolovými redukcemi a z řízené vlečené zadní nápravy umístěné za tandemovou nápravou.
Celková hmotnost nového podvozku 8×4 FAW je CHV 37 tun a díky vlečené zadní nápravě s ním lze velmi přesně manévrovat. Poloměr otáčení je přibližně pouhých 7,8 metrů, takže varianta 8×4 FAW se ideálně hodí pro přepravu velkých nebo těžkých nákladů na staveništích, kde je relativně málo místa. Nový podvozek lze perfektně využít jako sklápěčku, natahovák kontejnerů nebo pro soupravu s nakládacím jeřábem v zadní části podvozku.
Společnost DAF nyní ve spolupráci s partnerskou nizozemskou společností Estepe nabízí sklápěč CF 10×4 pro velmi těžké provozní podmínky. Je vybavený dvěma řízenými 10tunovými předními nápravami, hydraulicky řízenou 10tunovou vodicí nápravou (kterou lze také zvednout) a tandemovou poháněnou nápravou HR1670T s kolovými redukcemi a pneumatickým odpružením. Užitečné zatížení této „speciální“ varianty, která se bude využívat především pro přepravu těžkých nákladů písku, štěrku a kamene, je přibližně 30 tun, přičemž celková hmotnost je 49 tun. I přes velký počet náprav je díky promyšlené konstrukci prostor pro 350litrovou palivovou nádrž.
Tahač pro těžkou přepravu XF FTM poslední generace zatím nebyl představen mezinárodní odborné veřejnosti. Tento model je tahač 8×4 s tandemovou poháněnou nápravou SR1360T nebo HR1670T a řízenou vodicí zadní nápravou. Dohromady tvoří nápravu tridem. Působivý model XF je ideální pro speciální aplikace přepravy, kde mohou v soupravě dosáhnout celkové hmotnosti až 120 tun. Využití jednoduché přední nápravy a tří zadních náprav znamená, že lze plně využít zatížení náprav, aniž by došlo k překročení zákonem povolených zatížení náprav.
Podvozek modelu XF FTM má rozvor 4,65 metru a charakterizuje jej relativně kompaktní konstrukce a technická hmotnost CHV 41 tun. To nabízí významné výhody v oblasti ovladatelnosti a umístění točnice.
Model XF FTM je tahač se čtyřmi nápravami, který se dodává v různých konfiguracích. První je verze s 8tunovou přední nápravou, s 8tunovou vodicí zadní nápravou a 21tunovou tandemovou nápravou HR1670T s kolovými redukcemi, která dosahuje celkové hmotnosti 34 tun. Další je model XF FTM dostupný také s 9tunovou nebo nově s 10tunovou přední nápravou, 8tunovou vodicí zadní nápravou a 26tunovou tandemovou nápravou s kolovými redukcemi. Maximální zatížení točnice tahače návěsu je pro oba modely přibližně 24, resp. 31 tun.
Podvozek DAF XF 8×2 se dvěma řízenými předními nápravami
FAX je konfigurace podvozku 8×2 se dvěma řízenými předními nápravami (8 nebo 9 tun) a s řízenou vlečenou zadní nápravou (7,5 tuny) za poháněnou nápravou. Tato verze je již dostupná jako model CF a nyní ji lze objednat také jako model XF.
Obdobně jako u srovnatelného modelu CF i model XF FAX zaručuje celkovou hmotnost vozidla až 37 tun. Jeho řízená vlečená zadní náprava poskytuje maximální manévrovatelnost, což je ideální pro rozvážku stavebních materiálů a také například u vozidel, kdy je za kabinou těžký nakládací jeřáb.
LF a CF Construction
Společnost DAF bude nadále nabízet modely Construction řad LF a CF, zvláště pro vozidla, která pravidelně jezdí v terénu. Modely Construction charakterizuje specificky navržený nárazník a mřížka chladiče, nájezdový úhel 25° a více než dostatečná světlá výška 32 cm (LF), resp. 40 cm (CF). To znamená, že s nimi lze jezdit i v těžkém terénu. Navíc jsou všechny modely DAF Construction vybaveny 3 milimetry silným ochranným ocelovým krytem chladiče. Speciální schůdek za kabinou a madlo na střeše modelu CF Construction umožňuje rychle a snadno nahlédnout do nástavby s nákladem nebo zkontrolovat náklad.
Model CF Construction je dostupný jako tahač 6x4 FTT nebo podvozek 6×4 FAT a 8×4 FAD. Všechny varianty jsou vybaveny tandemovou poháněnou nápravou. Model FAD je verze se dvěma řízenými předními nápravami. CF Construction mají ve standardní výbavě speciální terénní režim převodovky TraXon, který umožňuje optimální řazení v náročném terénu. Změny rychlostních stupňů jsou mimořádně rychlé a zajišťují maximální trakci při vysokých otáčkách motoru. Model LF Construction je k dispozici s 19tunovým podvozkem. Je naprosto samozřejmé, že model LF Construction nabízí stejné výhody jako všechny modely LF: například vysoké užitečné zatížení díky nízké vlastní hmotnosti, bezkonkurenční manévrovatelnost, vynikající výhled do všech stran díky volitelnému oknu ve spodní části dveří na straně spolujezdce, snadné nastupování a nízkou spotřebu paliva.
Poháněcí soustavy DAF
Maximální točivý moment robustního motoru PACCAR MX-11 o zdvihovém objemu 10,8 litru a motoru PACCAR MX-13 o zdvihovém objemu 12,9 litru v modelech DAF CF a XF (s výkony 220 kW/299 k až 390 kW/530 k) mají špičkový výkon při otáčkách motoru nižších než 1000 min-1. V kombinaci s automatizovanými převodovkami TraXon poslední generace, s 12 a 16 převodovými stupni, zaručují vynikající výkon za všech okolností. Vozidla DAF CF jsou také k dispozici s 6,7litrovým motorem PACCAR PX-7 o výkonu 172 kW/234 k až 239 kW/325 k. Vozidla v řadě LF pohání výkonný čtyřválcový motor PACCAR PX-4 o zdvihovém objemu 3,9 litru, motor PACCAR PX-5 o zdvihovém objemu 4,5 litru a šestiválcový motor PACCAR PX-7 o zdvihovém objemu 6,7 litru, jejichž výkony se pohybují v rozsahu od 115 kW/156 k do 239 kW/325 k. Nabídka převodovek je působivá: k dispozici jsou 5-, 6-, 9- nebo 12stupňové převodovky, manuální, automatizované nebo plně automatické – je možné volit optimální poháněcí soustavu pro všechny typy provozu.
Samozřejmostí pro stavební podvozky je široká nabídka pohonů pomocných agregátů (PTO) pro pohon sklápěcích nástaveb, domíchávačů betonu a jeřábů je pro stavební vozidla mimořádně důležitá.
Star Ride & Drive
V pondělí ráno jsme zjistili, že už neprší a dokonce se místy objevilo i sluníčko. V půl deváté jsme se mikrobusy přesunuli na dálnici A 92, kde tradičně u motorestu Paneque na velkém parkovišti stála připravená celá flotila trucků DAF, od lehkého LF až po tahač XF s návěsem, schopným přepravovat náklad o celkové hmotnosti až 120 tun. Čas na výběr vozidla jsem nedostal, vedoucí výpravy mě a ještě dvěma kolegům jednoznačně určil, že usedneme za volanty tří těžkých lomových speciálů a zajistíme jejich převoz do vápencového dolu, který se zakousnul do horského hřebene na horizontu. Takže jsem se vyšplhal za volantem jednostranného sklápěče DAF CF 530 FAD 8x4 s automatizovanou 12stupňovou převodovkou TraXon s off-roadovou aplikací. Technická hmotnost vozidla 44 tun. Jak se ukázalo hlavně při jízdě v lomu, hojně jsem využíval za příplatek namontovanou motorovou brzdu MX Engine Brake. Následovala asi pětikilometrový úsek jízdy po dálnici a pak jsme odbočili na silnici – z našeho pohledu – II. třídy a po dalších pěti kilometrech jsme začali šplhat do kopce k lomu. Vozidlo bylo naloženo, automatizovaná převodovka řadila velmi přesně a rychle a tak instruktor, který mě doprovázel, mi ukázal v praxi, jak skvěle funguje „hill holder“, asistent rozjezdu do kopce. Zastavil jsem v prudkém stoupání a bez jakéhokoliv náznaku couvnutí jsem se plynule rozjel, aniž by bylo přitom cítit pálící se spojkové obložení. Ve vlastním lomu jsem si vyzkoušel jednak výborné manévrovací schopnosti vozidla, ale i v lehkém terénu výborně řadicí převodovku. Motor o výkonu 390 kW/530 k se ukázal jako více než dostačující.
S kolegou jsme na parkovišti následně provedli bleskovou výměnu vozidel, takže jsem si – opět v lomu, a to v několika lomových patrech – vyzkoušel novinku, podvozek CF 480 FAD s konfigurací 10x4. Technická hmotnost 50 tun, nebyla ovšem zcela využita, celková hmotnost vozidla byla 40 tun. Motor měl výkon „jenom“ 480 k, ale shodnou automatizovanou převodovku TraXon i motorovou brzdu. Pět náprav, z toho dvě hnané a tři řiditelné, dokázaly zajistit těžkému jednostrannému sklápěči výbornou manévrovatelnost. Jako jedno z mála vozidel v testovací flotile toto konkrétní XCF nemělo čelní zrcátko, ale kameru, která neustále promítala obraz dění před maskou trucku na malý monitor na palubní desce. Neustále jsem měl pocit, že mám zařazenou zpátečku a chystám se couvat.
Terénní vložka v prostředí vápencového lomu, kde bylo značné převýšení mezi jednotlivými patry, ale nevyžadovala použít závěrky diferenciálů nebo off-road aplikaci. Pohybovali jsme se vesměs na uježděném povrchu.
Při dalším střídání vozidel – to už na parkovišti před motorestem – jsem si vybral DAF LF 290 FA 4x3 třístranný sklápěč. Celková hmotnost 15,5 tuny, a jako jediné vozidlo v testovací flotile měl tento stavební podvozek manuálně řazenou 8stupňovou převodovku 9S1110. Za příplatek byla namontována také lehká výfuková odlehčovací brzda. Cesta po vedlejších „okreskách“ přes hluboké kaňony a zase serpentinami vzhůru, byla fantastická, hlavně když jsem se nemusel dívat přes lehká svodidla do údolí. Lehký DAF prokázal dostatečný výkon dobře odhlučněného motoru, výborný výhled od volantu a zcela přesvědčivé jízdní vlastnosti. A zvládnuli jsme i vyhýbací manévr v jedné proklatě úzké partii stoupání s protijedoucím „domorodce“, za volantem soupravy se silem na cement.
Vyzkoušel jsem si také automix na podvozku DAD CF 450 FAD 8x4, nebo tahač s vanovým návěsem DAF XF 480 FTT 6x4, ovšem hluboký dojem ve mně zanechal nově nabízený tahač DAF XF 530 FTM 8x4. Dlouhý tří nápravový (zatáčecí nápravy) návěs s nákladem o hmotnosti 40 tun, měl automatizovanou 16stupňovou převodovku TraXon, motorovou brzdu MX Engine Brake, ZF Intardér, prediktivní tempomat atd. Trasa vedla v podstatě jenom po dálnici A92. Nejdříve pár desítek kilometrů z kopce ve směru na Malagu, pak následovalo podjetí dálnice a jeli jsme zpět. Perfektně pracující převodovka, dostatečný výkon motoru a v kabině bylo příjemné ticho, protože motor je velmi dobře odhlučněn. Na víc vozidel už nebyl čas, spěchali jsme na letiště.
DAF Trucks má tedy v tuto chvíli velmi dobře „našlápnuto“ k získání dalších zákazníků i ve stavebním segmentu, zvlášť – a to bylo při prezentaci také zdůrazněno – když nabídku svých stavebních podvozků doplňuje standardně o nabídku podvozků Tatra, jako off-roadového speciálu s poháněnými všemi nápravami. Není přece žádným tajemstvím, že tatra využívá u běžných produkčních modelů Phoenix hnací řetězec DAF a také celou budku s interiérem.
Převzato z časopisu