Představujeme
DAF LF a L610 - Poslední přistání
Milan Olšanský 29.07.2011 00:40
Technika
Prototyp No. 1 největšího letadla české konstrukce L610 se vypravil na poslední cestu. Z Kunovic do Starého města to trvalo o něco více než dvě hodiny a místo křídla a motorů mu posloužila běžná odtahovka na podvozku DAF LF!
Myslíte si, že každá nadrozměrná přeprava se musí nutně odehrávat pod taktovkou výkonných tahačů a těžkých podvalníků? Omyl, někdy stačí běžný, středně těžký nákladní vůz s odtahovou plošinou! Dokonce bez jakýchkoliv zásadních úprav. Přesně jako třetí květnovou neděli, když došlo na stěhování 25 m dlouhého, 6 m širokého a 12 t vážícího L610 z areálu bývalé továrny LET Kunovice do prostoru obchodníka se železným šrotem společnosti Kovosteel.Vlastně je třeba říci, že pro tuto příležitost byl někdejší nadějný projekt civilního/vojenského dopravního letadla L610 zbaven křídla s motory a dokonce též vodorovných ocasních ploch. I tak to ovšem byla „chuťovka“, kterou přišla přes brzkou nedělní ranní hodinu (6.00) a nevlídné počasí zhlédnout pěkná řádka lidí. Přestože přijeli též přespolní, domácí samozřejmě dominovali. A není divu, letecká továrna LET Kunovice byla a stále ještě, i přes různé účetní a ekonomické veletoče, je chloubou regionu.
Veleúspěšný výrobce
Od samotných počátků společnosti v roce 1936, kdy byla založena jako pobočka závodů na letadla AVIA Letňany, zde bylo vyrobeno na osm tisíc letadel různých kategorií. A nutno podotknout, že mnohé z nich byly úspěšné a některé superúspěšné.Do druhé světové války nebyl podnik dostavěn a tak během nejhorší doby dvacátého století fungoval jako opravárenský závod, samozřejmě pro Luftwaffe. Jeho branami procházely především letouny Junkers W 34 a Arado 96b. Po osvobození byl podnik znárodněn a opravovala se zde téměř všechna letadla, která v Československu sloužila. Na začátku padesátých let byla do podniku LET Kunovice přesunuta výroba sovětského letounu Jak 11 a o něco později se dostalo také na výrobu modernizované verze dvoumotoráku AERO Ae 45 či AERO Ae 145.
V roce 1957 v Kunovicích úspěšně zkonstruovali a začali vyrábět dvoumotorový L 200 Morava a poté zemědělský Z 37 Čmelák. Do výroby se na Moravu dostal také cvičný proudový letoun L 29 Delfín. V roce 1969 byl zalétán jednoznačně nejúspěšnější československý dopravní letoun, 19 místný, L410 Turbolet. Celosvětově bezprecedentní série letadel L410 dosáhla počtu výrazně převyšující tisíc kusů. Mnohé z nich dodnes létají.Podstatnou skupinu výrobků Kunovického leteckého závodu tvoří od jeho vzniku bezmotorové letouny, jako například Zlín Z 22, Z 124 Galánka, LF 109 Pionýr, Z 425 Šohaj. Nejúspěšnějším z nich je opět zcela bezprecedentně L 13 Blaník vyvážený do více než 43 zemí celého světa. Do roku 1982, kdy byla jeho výroba ukončena vzniklo 2649 Blaníků. Od roku 1988 je vyráběn dvoumístný celokovový L 23 a od roku 1991 jednomístný celokovový L 33.
Největší Československý
V roce 1988 byl proveden zálet (28. 12.) prvního prototypu 40 místného dvoumotorového letounu L610 OK-130 (od 3.6.1989 OK-TZB a od července 1989 opět OK-130). Celkem bylo vyrobeno 8 prototypů L610 (6 kusů L6110M a 2 kusy L610G), 6 létajících a 2 pro pevnostní a lámací zkoušky, devátý prototyp nebyl nikdy dokončen. Mimo to vznikly dvě makety. První dvoumotorová ze dřeva pobitá duralovými plechy již v roce 1981 pro potřeby předvedení komisi zástupců ze SSSR (později byla předělána na čtyřmotorovou M610). Druhá či třetí, chcete-li, maketa sloužila pro schvalovací komisi interiéru. V devadesátých letech sloužila v barandovských ateliérech (mimo jiné představovala letoun ATR 72 ČSA), aby byla v roce 2005 zlikvidována.
Osud prototypů L610, alespoň některých je poněkud příznivější. Ten první, OK-130, byl úspěšně přetažen odtahovkou DAF LF z areálu Aicraft Industries (od roku 2005 je vlastníkem bývalého podniku LET Kunovice firma PAMCO, v červnu 2008 se vlastníkem 51 % akcií firmy stala společnost Ural Mining and Metallurgical Company) ke šroťáku Kovosteel, kde bude vystaven na třímetrových pylonech v blízkosti křižovatky Brněnská-Kostelanská. Stane se tak novou dominantou Starého Města. S veškerou úctou k aktivitám společnosti Kovosteel, která již má postaven Maják Šrotík, pirátskou loď Naději a provozuje Kovozoo a vláček Steelinka a teď přibude letoun a později větrný mlýn holandského typu, L610 svým významem zdaleka přesahuje styl pouťové či jarmareční atrakce a je smutné, že se o ni nepostaralo samotné město Kunovice, Národní technické muzeum či alespoň Aicraft Industries. Jak je možné, že si taková továrna a veřejné instituce nechají „uniknout“ Prototyp Číslo 1?
Zdroj: Trucker 07/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)