Představujeme
Autobusy – Výrobní závod MAN v Turecku
-red- 25.08.2015 05:11
V továrně MAN v Ankaře, největším autobusovém výrobním závodě MAN, se produkují městské, zájezdové i linkové autobusy značek MAN a Neoplan.
Nejmladším členem produktové rodiny je MAN Lion’s Intercity, praktický autobus v rozsáhlém tržním segmentu evropských standardních linkových autobusů. Svoji premiéru oslavil v rámci BusDays v Ankaře. V továrně rozprostírající se na 320 000 m2 je zaměstnáno 1600 pracovníků. Na výrobě jednoho autobusu MAN Lion’s Coach L Supreme, s výkonem zhruba 480 k, o celkové délce okolo 14 m, který se stal pojízdným luxusním bytem pro FC Bayern München, se podílelo zhruba 1000 zaměstnanců. Mezi nimi elektrikáři, montéři, inženýři, lakýrníci, svářeči a další specialisté, například pro polepy.
Stanoviště produkce autobusů
Vyrábí se sedm vozidel za den – na jedné výrobní lince. Nejdůležitější výrobní kroky: svařený skelet (hrubá stavba) je nejprve přesně proměřován laserem; poté je opatřen v zařízení KTL (katodické ponorné lakování) ochrannou vrstvou proti korozi. Zařízení KTL v Ankaře je nejmodernější ze všech továren MAN v Evropě. V další fázi následuje vnější opláštění skeletu karosrií, potom lakování a montáž mechanických dílů jako je motor, nápravy a skla. Dále přichází na řadu montáž vnitřní výbavy (místo řidiče, sedadla atd.) a dokončení (poslední opravy, vyčištění atd.).
Maximálně možný standard kvality a bezpečnosti výrobků zabezpečují detailní testy kvality během hrubé stavby, KTL, montáže, lakování, dokončování a při testovacích jízdách. Nová auditní hala, která byla zprovozněna v roce 2014, je vhodná pro všechny typy vozidel. Zkouší se podle standardu VW: s pomocí speciálního osvětlení pro vnější i vnitřní výbavu a dále zostřené kontroly např. vnějších ploch či barvy. Každý týden se zde audituje jeden autobus, a pokud je identifikován výrobní nedostatek, je nahlášen a vrácen odpovědnému úseku ke korektuře. Tímto způsobem se může standard kvality neustále zlepšovat. Ve výrobním závodě v Ankaře se nyní vyrábějí autobusy MAN Lion’s Intercity, MAN Lion’s Regio, MAN Lion’s Coach, MAN Lion’s City, Neoplan Skyliner, Neoplan Cityliner, Neoplan Jetliner a Neoplan Tourliner.
Historie MAN v Turecku
Historie MAN v Turecku sahá až do konce 19.století. Již v roce 1874 vyvážel MAN do Turecka železnice a nákladní vagony. Roku 1903 dodal MAN dieselové motory a roku 1910 otevřel své zastoupení v Istanbulu. MAN se stal v Turecku známým také díky zcela jinému projektu: díky stavbě Galatského mostu v Istanbulu v roce 1912. První jeho návrh MAN podal na tureckém ministerstvu námořnictva již v roce 1894. Po vícero zdrženích mohly práce nakonec začít až v létě 1910. Téměř dva roky trvalo, než byl most vjedné, k tomu účelu založené loděnici uvnitř Zlatého rohu, zhotoven do té míry, že mohl být transportován na svoje místo a v roce 1912 vysvěcen. MAN předvyrobil prvky dvojpatrového plovoucího mostu v německé továrně Gustavburg u Mainz. Postaven byl potom v Istanbulu. Galatský most, ve kterém bylo prostavěno 8000 tun oceli, se stal symbolem moderního Turecka, z oceli odlité propojení mezi Západem a Východem.
Roku 1966 založil MAN společnost MAN A.S. v Istanbulu – první výrobní závod MAN mimo Německo. O rok později tam MAN zahájil produkci nákladních vozidel a za další rok výrobu autobusů. Vývěsním štítem byl tehdy kapotovaný nákladní vůz od MAN. Třínápravové vozidlo s kapotovanou karoserií, které tehdy sjíždělo v hojném počtu z výrobní linky, bylo červeně lakované a získalo přezdívku „Červený nos“. V roce 1985 MAN přemístil výrobu nákladních vozidel do hlavního města Ankara, kde se již nacházela továrna MAN na motory. Roku 1995 MAN prodal výrobní závod v Istanbulu a koncentroval se na produkci městských a zájezdových autobusů v Ankaře. Výroba nákladních vozidel zde byla nakonec zastavena.
V souvislosti s projektem „Evoluce 2004“ se podařilo zvýšit dosavadní denní produkci čtyř autobusů na osm autobusů za den. V roce 2006 MAN v Turecku vyrobil první autobus na zemní plyn. Dnes je ve městě Ankara v provozu kolem 1300 autobusů MAN na zemní plyn. Jde o největší flotilu na zemní plyn na světě. Od roku 2010 disponuje MAN Türkiye výzkumným a vývojovým centrem a od roku 2011 největším zařízením pro lakování KTL ze všech evropských produkčních kapacit MAN.
V rámci nového uspořádání a zvyšování efektivity výrobní sítě pro autobusy byla v roce 2014 přemístěna do Ankary výroba autobusů Neoplan z továrny v Plauen. Dosavadní továrna Neoplan v Plauen získává od května roku 2015 v rámci výrobního svazu novou roli: vznikne tam nové Bus Modification Center (BMC) pro linkové a zájezdové autobusy značek MAN a Neoplan.
Milníky MAN v Turecku
1910 – MAN otevírá pobočku v Istanbulu
1912 – MAN buduje Galatský most, který spojuje starou část Istanbulu s novou městskou čtvrtí Galata
1966 – Založení MAN A.S. v Ankaře a výstavba továrny na nákladní vozidla v Istanbulu = první továrna MAN v zahraničí
1981 – MAN exportuje první vozidlo z turecké produkce
1985 – Uvedení do provozu továrny na nákladní vozidla v Ankaře
1986 – MAN vyrábí první kloubový autobus v Turecku se čtyřtaktním motorem
1995 – Prodej továrny v Istanbulu a koncentrace produkce nákladních vozidel, městských a zájezdových autobusů v Ankaře
1997 – Zvýšení kapacity výroby na 4 autobusy denně
1999 – MAN vyrábí první třínápravový zájezdový autobus v Turecku
2002 – Přejmenování společnosti na „MAN Türkiye A.Ş.“
2006 – MAN vyrábí první autobus na zemní plyn v Turecku
2010 – Státní certifikace výzkumného a vývojového centra, ve kterém se pod jednou střechou sdružují skupiny pro design, testování a analýzy.
2011 – Zprovoznění největšího zařízení KTL (katodické ponorné lakování)
2014 – Zahájení výroby všech modelů značky -NEOPLAN;
V továrně v Ankaře se nyní vyrábějí městské, zájezdové i linkové autobusy značek MAN a -Neoplan.
Bus Modification Center startuje v Plavnu
Nové středisko tzv. Bus Modification Center pro linkové a zájezdové autobusy značek MAN a Neoplan zahájilo svůj provoz v Plavnu (německy Plauen) letošního 1. května. Zhruba 140 zaměstnanců zde plní speciální přání zákazníků týkající se konečné výbavy autobusů. V Plavnu tak budou v budoucnu exkluzivně vybavovány například týmové autobusy špičkových evropských sportovních klubů.
„Díky novému Bus Modification Center v Plavnu jsme vytvořili předpoklady pro to, abychom v budoucnu mohli svým zákazníkům nabízet kompletní řešení na klíč pod jednou střechou. Současně získalo naše středisko v Plavnu opět jasnou perspektivu budoucnosti v našem výrobním sdružení,“ uvedl Dr. Carsten Intra, člen představenstva odpovědný za produkci & logistiku ve společnosti MAN Truck & Bus AG. V červnu 2014 informoval MAN zaměstnance o přeložení výroby autobusů ze sídla Neoplan v Plavnu do Ankary a zahájil přeměnu střediska na Bus Modification Center.
V rámci restrukturalizace společnost MAN Truck & Bus AG dostála, jak bylo dříve sděleno, svým sociálním závazkům a zajistila tehdejším 420 zaměstnancům střediska perspektivu v koncernu Volkswagen. Pro speciální přání zákazníků z oblasti nákladních vozidel provozuje MAN již mnoho let dvě střediska Truck Modification Center ve městě Wittlich a v Mnichově. V Plavnu jde o první Bus Modification Center. Na fotografiích jsou záběry z autobusového výrobního závodu v turecké Ankaře a provedení luxusního interiéru z Plavna.
Převzato z časopisu