Představujeme
Autobusy – Ukončení výroby autobusů TEDOM
Jan Neuman 27.03.2012 15:19
V červenci roku 2010 jsme informovali o ukončení výroby nákladních automobilů Tedom, v letošním roce Tedom skončil i s produkcí autobusů.
„Dovolujeme si oznámit, že společnost Tedom ukončila k 10. lednu 2012 výrobu autobusů. K tomuto rozhodnutí jsme dospěli na základě neuspokojivých ekonomických výsledků divize Autobusy v posledních 3 letech. Děje se tak zároveň v době, kdy naše divize Kogenerace zažívá růst poptávky po kogeneračních jednotkách. Chceme se proto nadále soustředit především na tento segment našeho výrobkového portfolia a k uspokojení zvýšené poptávky po kogeneraci využít i prostory výrobního závodu divize Autobusy. Všem našim zákazníkům z řad dopravních podniků a autobusových dopravců budeme samozřejmě i nadále poskytovat plnou servisní podporu a dodávky náhradních dílů po dobu nejméně 10 roků“. Tolik oficiální prohlášení výrobce. Nemá význam rozebírat příčiny konce výroby, i když základem je nedostatek zakázek, tedy jistý nezájem ze strany dopravců. Podívejme se teď na výrobce Tedom a jeho autobusy retrospektivně. Původně s.r.o. Tedom byla založena v roce 1991 v Třebíči. Hlavním předmětem její činnosti byl v té době vývoj, výroba a prodej kogeneračních jednotek na bázi pístových, zejména plynových spalovacích motorů.
V květnu 2003 získal Tedom část jablonecké motorárny (Jamot a.s.), zabývající se výrobou spalovacích motorů Liaz. V červenci téhož roku se pak Jamot stal součástí společnosti Tedom, a to jako jeho divize pod názvem Tedom motory. Tím vznikly podmínky k vývoji vlastních plynových motorů (na CNG) i pro silniční vozidla a k realizaci výroby nízkopodlažního autobusu. Proto byla v následujícím roce zakoupena licence na výrobu autobusů od italské firmy Mauri. Tedom pak tento autobus upravil tak, aby do něj mohl provádět zástavbu nového plynového motoru, další změny se pak týkaly přizpůsobení vozidla pro tuzemský provoz. První autobus měl sice naftový pohon, ale výrobce jednoznačně preferoval plynový pohon za použití vlastního motoru. Proto se na brněnském Autotecu v roce 2004 představila široké veřejnosti novinka, plynový městský nízkopodlažní autobus Tedom Kronos 123 G (Kronos je v řecké mytologii nejmladší a nejslavnější z Titánů). Autobus pohání vzadu uložený plynový motor Tedom M1.2C M640 FENG 4, což je stojatý vodou chlazený, přeplňovaný řadový šestiválec, s mezichladičem plnícího vzduchu. Má vrtání 130 mm, zdvih 150 mm, zdvihový objem 11 946 cm3, výkon 210 kW a splňuje emisní normu Euro 4. Autobus pojme 80 cestujících, kteří mají k dispozici 29 pevných a 4 sklopné sedačky. Tři plynové tlakové kompozitové nádrže jsou umístěné pod krytem na střeše vozu. Při jejich celkovém objemu 920 dm3 má autobus dojezd cca 450 km. Do konce roku 2006 třebíčský výrobce postavil a otestoval jenom 16 plynových autobusů. V následujících letech dochází ke zkrácení názvu autobusů na Tedom C12 G, objevuje se také linkový model Tedom L12 G a naftové verze Tedom C12 D, ty jsou ovšem na okraji zájmu výrobce. Plynové motory měly v poslední době tři výkonové varianty 180, 220 a 250 kW, všechny disponují stejným zdvihovým objemem jako motor původní, tedy 11 946 cm3, ale jsou upraveny pro splnění normy Euro 5, EEV. Aby vyhovovaly také naftové autobusy Tedom normě Euro 5, byly vybaveny vznětovým motorem Deutz o výkonu 213 kW. Autobusy Tedom také prošly modernizací, která zohledňovala nejen provozní zkušenosti, ale i design karoserie. Již výrobně nerealizovanou novinkou je kloubové provedení městského plynového autobusu Tedom C18 G, který byl při délce 17 900 mm určen k přepravě 128 osob. Autobusy Tedom vznikaly cca 7 let, ale nebylo jich mnoho, přibližně 200 ks.
Převzato z časopisu