Praxe
Zastávka na I/43 – U Hradce nad Svitavou
A. Ingols 12.09.2014 07:35
Znovu jsme na silnici vedoucí z Brna přes Svitavy a Lanškroun na státní hranici s Polskem, jedné z mála skoro přímých tras ve směru jih-sever.
Kilometr 60 cca 436 m.n.m.
Je to silnice hojně využívaná, a i když je v současné době dobře udržovaná, je to stále silnice z dob dávno minulých, která má hlavně pro řidiče nákladních souprav mnohá úskalí. Desítky let staré snahy nahradit ji modernější komunikací, vedenou mimo obce, jsou stále ještě hodně nekonkrétní a jejich realizace je v nedohlednu. Z plánované rychlostnice R43 je v provozu zatím jen kousíček u Brna. Současné vytíženosti neodpovídá ani nabídka služeb, což zvlášť platí pro množství a stav odstavných parkovišť; většinou se jedná o jen velmi málo vybavené plochy původně určené k jiným účelům; takové je i dnes popisované, dost využívané i když oficiálně neoznačené jednostranné „parkoviště“, přístupné jen ve směru od Svitav. Je to vlastně jen upravený začátek neoznačené odbočující místní komunikace. Označená je těsně následující čerpací stanice pohonných hmot nabízející i občerstvení, ale naopak postrádající jakékoliv parkovací místo – stát se dá prakticky jen u výdejních stojanů.
Myší díra
Asi kilometr před „parkovištěm“, při jízdě od severu, čeká řidiče jedno z již zmíněných úskalí. Silnice zde mimoúrovňově křižuje souběžně vedenou železniční trať – je třeba projet zaklenutým podjezdem s malou světlostí a ještě o 90 stupňů pootočeným. Toto místo bylo problematické již koncem padesátých let minulého století, když jsem začal silnice používat jako řidič – a nic moc na něm nezměnila ani poslední rekonstrukce železničního koridoru v roce 1998. Vyšší náklaďáky musí nepřehledným místem projíždět středem a ne každému se to zcela podaří.
Hradec nad Svitavou
Velmi stará obec Grándorf, v poválečných létech v rámci obecnějších snah přejmenována, zřejmě bez jakýchkoliv souvislostí, na Hradec. Později byla připojena k městu Svitavy; od roku 1991 je znovu samostatná.
Svitava
Jedna z větších, zajímavých moravských řek. Kousek za Hradcem protéká prameništěm Březovského vodovodu, původně nazvaného „Die Kaiser Franz Joseph I. – Trinkwasserleitung“, který od roku 1913 zásobuje pitnou vodou město Brno, a protože v této části řeka nepatří k nejčistším, je vedena v betonovém korytu. Ve stejných místech, a také kvůli ochraně stejného vodního zdroje, byla po válce zrušena obec Muzlov – zůstal jediný dům a „torzo“ kaple sv. Fr. Xaverského.
Převzato z časopisu