Praxe
Doprava – zastávka na I/55 – Zastavení na I/55
A. Ingols 16.02.2012 13:58
Nejen obrovská či alespoň velká parkoviště určená převážně pro nákladní vozidla hrají v životě truckera roli. Také ta menší nebo dokonce úplně malá mohou být za určitých situací důležitá. Rozhodně stojí za to o nich vědět.
Kilometr 58, cca 181 m.n.m.
Snad vůbec nejmenší odpočívkové parkoviště jsem objevil na značně využívané moravské trase propojující Olomouc s Břeclaví a končící na státní hranici s Rakouskem. Tvoří ho jeden jednosměrný pruh o délce 75 metrů od vjezdu k výjezdu a kromě nevelkého venkovního posezení nemá žádné další vybavení.
Pravda, o 150 metrů dál je moderně zařízená „pumpa“ a parkovistě i s ní leží na jižním okraji intravilánu obce Napajedla, k občanské vybavenosti města, soustředěné na druhém břehu řeky Moravy, je to však cca 1,5 kilometru daleko. Jistou zajímavostí parkoviště je, že v jeho bezprostřední blízkosti probíhají i dvě další důležité dopravní cesty - železnice a řeka. Železnice zde prosperuje už od předminulého století a řeka Morava má obrovský potenciál z hlediska východoevropské lodní dopravy, leč zatím je využívána jen sporadicky pro rekreaci; v minulosti sice už po ní v této lokalitě pluly lodě s nákladem lignitu, ale vzhledem k nabízejícím se možnostem to byla jen historická epizoda.
Druhý tranzitní železniční koridor Břeclav – Petrovice u Karviné
Mezi Břeclaví a Přerovem se začalo po kolejích jezdit v roce 1841; tehdy to byla první část Severní dráhy císaře Ferdinanda; jezdí se zde dodnes, a úsek je nyní upraven pro rychlost až 160 kilometrů za hodinu.
Řeka Morava
Délkou 353 km nevelký evropský tok od Králického Sněžníku po bratislavský Děvín u Dunaje je osou historické země Morava, které dal své jméno. U města Napajedla byl známý brod dělící řeku na severní a jižní polovinu.
Baťův kanál
Známý zlínský podnikatel nechal v letech 1935-1938 pro zásobování vlastní tepelné elektrárny v Otrokovicích palivem - lignitem těženým u Ratíškovic - vybudovat cca 52 km dlouhou plavební cestu z Otrokovic do Rohatce.
Trasa byla vedena po vhodných částech řek Dřevnice a Moravy, a na konci i po potoku Radějovka; přírodní toky byly doplněny dvěma úseky umělého kanálu v celkové délce 24 kilometrů. V poslední době se skoro celý Baťův kanál znovu zprovozňuje a postupně využívá pro rekreační plavby. Dokonce už je, nebo má být, propojen i z dalšími plavebními úseky na řece Moravě, a to jak na sever tak na jih. Možná se někdy dočkáme i realizace průplavu Odra-Dunaj či dokonce Labe-Odra-Dunaj.
Převzato z časopisu