Praxe
Zastavení na R35 – Daskabát
A. Ingols 05.03.2013 12:53
Z Olomouce do Lipníka nad Bečvou a dále do Ostravy po rychlostní komunikaci, o níž je v poslední době zhusta řeč, je to celkem solidní svezení. V blízkosti obce Daskabát je odpočívka, která se nedá minout.
Kilometr 287 cca 350 m. n. m.
U výše jmenované obce, zhruba deset kilometrů před současným propojením s druhou částí dálnice D1, je na R35 sice menší, ale dobře řešená, jednostranná odpočívka s nájezdem ze směru od Olomouce. K jejímu solidnímu vybavení patří čerpací stanice pohonných hmot s vyhrazeným stojanem pro náklaďáky i pěkný motorest s neobvyklým jménem Čenda. Neobvyklé je i blízké okolí. Trasa této rychlostnice se totiž skoro dotýká jižního okraje území, které je vyhrazeno jen velmi úzkému okruhu osob, všichni ostatní tam mají přístup velmi omezen a většinou přímo zakázán – to území je Vojenský újezd Libavá – pro armádní potřeby je zabráno bezmála 330 čtverečných kilometrů velmi málo obydlené, ale tím zajímavější krajiny části Nízkého Jeseníku, konkrétně Oderských vrchů. Jen o sobotách, nedělích a státních svátcích je dovoleno běžným turistům navštívit například prameniště jednoho z evropských veletoků, v žebříčku velikosti podle vodnosti dvacáté sedmé, řeky Odry.
Vojenský újezd Libavá
Po druhé světové válce hledala čs. vláda další výcvikový prostor pro svoji armádu; v září 1946 padlo konečné rozhodnutí o jeho lokalizaci kolem města Libavá. V letech 1946 a 1947 byli obyvatelé, a to jak obyvatelé původní, tak noví přistěhovalci, z vybrané oblasti nuceně vysídleni a opuštěné vesnice postupně zdemolovány. V dnešní době ve VÚL trvale žije 1156 lidí v pěti sídelních útvarech. Naopak vojenský zábor krajiny měl výrazně kladný vliv na zachovalost jedinečné přírody – na Smolenských lukách roste upolín nejvyšší, prstnatec májový i kosatec sibiřský, v ptačí oblasti Libavá je chráněn chřástal polní a ve zdejší nivě a toku řeky Odry žijí netopýr černý, střevlík hrbolatý, mihule potoční a vranka obecná.
Řeka Odra
Pramení v nadmořské výšce 633 m pod Fidlovým kopcem a po 861 kilometrů dlouhé pouti převážně severním směrem ústí do Baltického moře. Z celkové délky toku se na území ČR nalézá 128 km. Od pramene po cca padesátý km je Odra horskou pstruhovou bystřinou, dále už jen poměrně línou hojně meandrující řekou – jednou ze dvou u nás pramenících a tekoucích až do moře.
Převzato z časopisu