Historie
Reportáž – Croy slaví dvacet let
Jiří Štěpánek 18.07.2012 10:44
Společnost Croy oslavila v květnu dvacet let své existence ve svém areálu v Rakovníku.
Při této příležitosti byly názorně předvedeny a představeny vozidla Mercedes-Benz s různými nástavbami, které firma Croy nabízí svým zákazníkům. Náplní její činnosti je totiž prodej a servis užitkových vozidel Mercedes-Benz a je známá především jako výhradní prodejce nosiče nářadí Mercedes-Benz Unimog. Počátky společnosti jsou spjaty s majitelem Maxmilianem von Croy, jednatelem ing. Ladislavem Vybíralem, mechanikem Josefem Boubínem a administrativní pracovnicí Jaroslavou Třešlovou v jejímž domku byla první kancelář firmy Croy. Již od roku 1994 je Croy jediným přímým zástupcem pro značku Unimog v České republice a vlastníkem importérské smlouvy. Také od tohoto roku byla firma Croy obchodně úspěšná a velký zlom nastal s výstavbou nového areálu, kde Croy sídlí dnes. První etapa výstavby byla od roku 1998 do roku 2000. Mohli být totiž přijati další pracovníci a Croy naplnil servisní standardy pro nákladní automobily. V roce 2004, po vstupu do Evropské unie dostala firma Croy šanci i na prodej nákladních vozů Mercedes-Benz. Firma Croy má s Mercedesem dvě smlouvy – importní pro Unimog a jednu dealerskou pro užitkové vozy včetně nákladních.
Další dealeři Unimogu v ČR již nejsou ale existují na Slovensku, v Polsku, Rakousku a samozřejmě v Německu. Veškeré zakázky jsou pod kontrolou výrobce, obchodní politika je řízena výrobci a cena je kontrolovatelná. Před čtyřmi lety byl areál firmy rozšířen a v současné době Croy zaměstnává 51 zaměstnanců. Na Moravě má Croy prodejní kancelář s jedním prodejcem a dvěma servisními techniky s auty. Od roku 1995 do loňského roku se podařilo firmě Croy prodat 1137 nákladních vozidel Mercedes-Benz a 530 vozů Unimog. Z toho bylo 261 svozových vozidel, 750 vozidel pro zimní údržbu, 253 zametacích strojů, 120 hasičských aut a 250 kontejnerových vozidel. Než nastala krize byla společnost Croy hodnocena jako jednička v celé bývalé východní Evropě a pátá v celé Evropě. Minulý rok se na první místo dostalo Slovensko neboť tam proběhly některé evropské dotační programy. O tom že je společnost Croy známá a úspěšná svědčí to, že vozy Unimog se speciálními nástavbami zajišťují úklid i zimní údržbu na ranvejích největších letišť v České republice. Na pražském letišti v Ruzyni již tři roky odklízejí sníh obrovské frézy s výkonem až osm tisíc tun za hodinu. V této oblasti je Croy v ČR nejúspěšnější. Každoročně se Croy hlásí do zhruba padesáti výběrových řízení s téměř šedesátiprocentní úspěšností. Třikrát vyhráli velkou akci pro Ministerstvo dopravy, což byla zakázka z evropských peněz. Jedna dodávka byla za 360 milionů, druhá za 120 milionů. Další velká úspěšná akce je dodání 20 speciálních vozidel pro hasičské sbory.
Zakladatel s modrou krví
Na území Rakovnicka se nachází několik zámků. K žádnému z nich však neměli jejich majitelé tak silné pouto jako princové z Croy, kteří vlastnili do konce druhé světové války zámek ve Slabcích. Rodištěm a domovem byl pro několik generací tohoto šlechtického rodu. Slabecké panství se zámkem koupil roku 1866 Alexej z Croy, (narozený roku 1825), od Huga Nostice z Rienecku na Hřebeníčkách. Usadil se zde se svojí ženou Františkou ze Salm-Salmu. Společně zde vychovali své tři děti – dcery Marii a Eleonoru a syna Maxe Rudolfa. Max Rudolf byl dědečkem Maxmiliana Prince von Croy, který se po revoluci v roce 1989 do České republiky vrátil a jako jediný se zde usadil natrvalo. Je zakladatelem rakovnické společnosti, která nese jeho jméno a zajišťuje prodej a servis užitkových vozů Mercedes-Benz. Po vydání dekretů prezidenta ČSR Beneše se rodina (všichni měli německé občanství) musela ze zámku vystěhovat a už ho nikdy nezískala zpět. Kvůli německému občanství a dekretům v restituci neuspěla a nepomohly ani dokumenty, které dosvědčují, že Alexis Croy za války lidem ve vesnici pomáhal.
Převzato z časopisu