Technika
Tradice crash testů Škoda – Proti zdi
Petr Hanke 21.06.2023 02:53
Foto: Škoda Auto
Dnes Škoda v areálu svého testovacího polygonu v Úhelnici nedaleko Mladé Boleslavi provozuje vlastní moderní „Crashovou“ laboratoř. Své vozy ale posílá proti zdi mnohem déle.
Bezpečnost patří u většiny automobilek na jedno z prvních míst při vývoji nových automobilů. Pro měřítko úrovně ochrany cestujících se dnes v Evropě nejčastěji používají nárazové testy Euro NCAP prováděné nezávislou organizací. Aby vozy dostaly nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení, musí splňovat řadu kritérií, které dnes již dávno přesahují pouze odolnost při nárazu do překážky. Bezpečnost je tedy stále komplexnější záležitostí vyžadující prakticky nepřetržité testování.
Foto: Škoda Auto
Škoda od roku 1996 používá ve spolupráci s organizací TÜV SÜD vlastní zkušebnu v obci Úhelnice u Mladé Boleslavi, již neustále rozšiřuje. Od roku 2019 disponuje krytou dráhou o délce více než 180 metrů, kde lze provádět například střet dvou vozidel jedoucích rychlostí 65 km/h, případně náraz do překážky rychlostí 120 km/h. Pro rozjezd vozů s hmotností až 3,5 tuny je navržen elektrický systém, který nahradil dříve používaný systém závaží. Pro vyhodnocování důsledků nárazů na lidské tělo se používá devět druhů dospělých a čtyři dětské figuríny s integrovanými senzory. V Crashové laboratoři Škoda v současnosti probíhá asi 300 zkoušek ročně, k jejichž monitorování se používá až 20 statických a 30 palubních vysokorychlostních HD kamer.
Foto: Škoda Auto
Současné centrum nárazových zkoušek v Úhelnici je výsledkem postupného vývoje v oblasti nárazových testů, jež se v České republice provádějí od roku 1972. Nebo přesněji, v tomto roce se uskutečnil na pražské Ruzyni první zdokumentovaný nárazový test v souladu s mezinárodními předpisy EHK OSN. Již dříve měly kolem roku 1968 proběhnout interní nárazové testy v Mladé Boleslavi s vozem Škoda 1000 MB.
Během prvního oficiálního testu byl zničen vůz Škoda 100 L poháněný vozíkem s parní raketou. Směr vozu udržovala kolejnice, která před nárazovou stěnou skončila. Od vozidla se také odpoutal vozík, jenž byl zastaven klínovou brzdou. Samotné vozidlo narazilo do zdi rychlostí 50 km/h, ovšem tuto rychlost bylo možné regulovat jednoduše tím, kolik vody se nalilo do raketového vozíku. Průběh crash testu zaznamenala vysokorychlostní kamera s frekvencí 1000 snímků za sekundu.
Foto: Škoda Auto
Na Ruzyni se nárazové testy prováděly až do roku 1996, než se přesunuly do v úvodu zmiňované Úhelnice. Vlastní nárazovou zkušebnu otevřel také ÚVMV, bylo to v roce 1975 v areálu výrobce užitkových vozů Avia. V tomto případě se ale crash testy prováděly pádem z výšky.
Ale zpět do současnosti. Škoda nám umožnila nahlédnout do své Crashové laboratoře, kde jsme se kromě jiného dozvěděli, že fyzickým nárazovým testům předchází přibližně tisíc počítačových simulací. Během vývoje nového modelu ve Škodě provádí přibližně deset interních reálných crash testů, které existují i pro jednotlivé části karoserie, například kapotu nebo přední nárazník. Každému testu komponent předchází přibližně 140 virtuálních simulací.
Výsledkem vývojového úsilí, ale také rozsáhlého testování je skutečnost, že všechny vozy Škoda od roku 2008 získaly v nárazových testech Euro NCAP nejvyšší počet pěti hvězd, a to i přes průběžné zvyšování náročnosti hodnotících kritérií.
Převzato z časopisu