Technika
Škoda Auto: eMobilita – ekobudoucnost
Jiří Duchoň 14.11.2019 07:31
Už není cesty zpět. Závažné klimatické změny jsou skutečností. A málokdo jiný toho pro ochranu životního prostředí dělá tolik co automobilky.
Na pravidelném setkání odborných novinářů s Lubomírem Vlčkem, ředitelem Škoda Auto v České republice, jsme byli podrobně informováni o plánech mladoboleslavské automobilky na komplexní ochranu klimatu. Samotné vozy jsou v tomto širším rámci pouze špičkou ledovce, ale i zde již Škoda Auto podniká konkrétní kroky. Na jarním Mistrovství světa v ledním hokeji v Bratislavě představila svoji značku iV (viz AR 6/’19), určenou pro automobily s elektrifikovaným poháněcím ústrojím, a současně i první dva vozy: plug-in hybrid Škoda Superb iV a elektromobil Škoda Citigo iV (viz AR 8/’19). První elektrickou škodovkou postavenou na koncernové platformě MEB se stane na sklonku příštího roku kompaktní SUV segmentu A.
Jen obtížně lze nyní předpovídat zájem či nezájem zákazníků o elektrifikovaná vozidla, Lubomír Vlček odhaduje, že u značky Škoda bude prodejní podíl takových automobilů v roce 2025 činit 15 až 25 %. Razantní nárůst však lze čekat již brzy: zatímco dnes je u nás registrováno přibližně 2000 elektromobilů, jen Škoda Auto samotná hodlá v České republice umístit v průběhu příštího roku 3000 nových vozů s elektrickým pohonem. Je ale jasné, že přednostně poputují do státního a firemního sektoru, což naznačuje již struktura dosud přijatých objednávek na Citigo iV. Výrobce jich registruje zhruba 400, z nichž jen 30 % připadá na soukromé uživatele.
Zároveň pokračují plány na výrobu cenově dostupných automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), jehož spalování není zdrojem žádných pevných částic a produkce CO2 je výrazně nižší než u konvenčních kapalných paliv. Ještě před koncem letošního roku tak naběhne výroba CNG verzí typů Scala a Kamiq a počítá se s ní také pro novou generaci Octavie.
Podle údajů z pařížské konference o klimatu z roku 2015 má doprava (pozemní, lodní, letecká) 14% podíl na přímé produkci skleníkových plynů (včetně CO2), zatímco na osobní automobily připadá jen 0,2 %. To ale hovoříme jen o přímých dopadech provozu (Tank-to-Wheel), zatímco Lubomír Vlček zdůraznil potřebu brát v úvahu také výrobu automobilu, výrobu paliva či recyklaci (Cradle-to-Grave, od kolébky do hrobu). A například výroba elektrické energie, jež má být budoucností mobility, je v některých oblastech světa (ale i samotné Evropy) zdrojem enormní ekologické zátěže a k nápravě dochází jen velmi pomalu. Moderní automobily namísto toho v poslední dekádě razantně snížily produkci emisí CO2 a také skutečně škodlivých látek, ovšem z rozhodnutí Evropské unie se nyní připravujeme na vůbec nejsilnější regulaci trhu v dějinách automobilu: od roku 2020 bude limit produkce CO2 stanoven na 95, od roku 2025 na 80 a od 2030 na 59 g/km.
Pokud chceme hovořit o „ekologizaci“ automobilu, „zelený“ nemůže být pouze konečný produkt, ale je nutné, aby životní prostředí nadměrně nezatěžovaly ani továrny. Škoda Auto se v tomto ohledu zavázala například k tomu, že od druhého pololetí příštího roku bude výroba veškeré elektrické energie ve všech jejích výrobních závodech CO2 neutrální. Mimochodem, Škoda Auto ve svých továrnách mezi roky 2010 a 2018 snížila o 36,2 % spotřebu elektrické energie a o 92 % produkci odpadu.
Nástup elektromobility je výzvou také pro prodejní a servisní síť. Zástupci značky Škoda v uplynulých měsících museli přijmout nové standardy co do zřízení dobíjecích stanic či předávacích prostor na prodejně a dále zajistit školení prodejců (měli by umět vysvětlit a doporučit vhodný produkt) i pracovníků na servisu. Metodika stanoví, že každá značková opravna Škoda Auto musí mít alespoň jednoho technika speciálně vyškoleného k manipulaci, případně servisním zásahům do vysokonapěťového systému elektrických a hybridních vozidel. Jsou tři stupně standardů pro kvalifikaci takového technika, v těch vyšších se navíc vyžaduje řada vybavení včetně speciálního servisního místa pro manipulaci s elektrickými součástmi vozidla.
Letošní setkání s představiteli Škoda Auto se netradičně uskutečnilo na půdě jednoho z pražských prodejců. Auto Podbabská je totiž pilotním projektem energeticky integrovaného dealerství, jež v propojeném systému zahrnuje kromě prodejních a servisních prostor rovněž čerpací stanici na CNG, areál s ojetými vozy Škoda Plus a řadu různých dobíjecích zařízení uvnitř i vně budov, ale především zcela unikátní energetické úložiště. Dosahuje kapacity 200 kWh a je sestaveno z li-ionových akumulátorů, jež by v budoucnu mohly být postupně nahrazovány dosluhujícími akumulátory z vozidel. Dobíjí se levnějším „nočním proudem“ nebo fotovoltaickými články, jimiž v Auto Podbabská plánují na příští rok pokrýt střechu hlavního objektu. Toto úložiště působí jako jeden ze zdrojů energie pro celý areál v případě aktuálně vysoké potřeby elektrické energie, čímž provozovateli ušetří vysoké „pokuty“ při překročení rezervovaného příkonu z rozvodné sítě.
V „době elektrické“ je třeba počítat také s výrazně nižšími nároky na údržbu automobilů s elektrifikovaným poháněcím ústrojím (žádné výměny provozních náplní a filtrů, minimální potřeby měnit součásti kolových brzd atd.). To je dobrá zpráva pro uživatele, ale horší pro servisní střediska. Lubomír Vlček však připomněl, že nástup elektrických a hybridních vozidel bude postupný, a uvedl, že již nyní pracují na nabídce dalších služeb, jež budou dealerství zákazníkům dodávat. Má jít například o prodeje energetických tarifů nebo domácích dobíjecích stanic, tzv. wallboxů.
Převzato z časopisu