Technika
Toyota Tsutsumi Plant - Kde vznikají Priusy...
Tom Hyan 03.08.2010 06:26
Více než patnáct milionů automobilů opustilo výrobní linky v závodě Tsutsumi v Toyota City v prefektuře Aichi. Ty nejzajímavější nesou označení Prius…
V roce 2007 byl patnáctimiliontým jubilantem Prius druhé generace, jehož jméno se stalo synonymem pro osobní automobil s hybridním pohonem. Na adrese 1, Umanokashira, Tsutsumicho, Toyota City, Aichi Prefecture, stojí supermoderní závod s ekologickými atributy, tedy továrna, jaká k výrobku šetrnému pro životní prostředí rozhodně patří. Produkce Priusu tam začala jeho druhou generací, nyní z linky vyjíždějí automobily generace třetí a připravuje se samozřejmě ještě vyspělejší provedení Prius Plug In Hybrid (PHV), které odlišují především účinnější akumulátory Li Ion a zásuvka na boku pro dobíjení z běžné rozvodné sítě. Také tyto Priusy se už vyrábějí, byť zatím ve zkušební sérii. Letos v prvním pololetí se na trzích USA, Japonska i Evropy objeví šest stovek těchto vozů pro fleetové zákazníky na základě leasingu a průběžného vyhodnocování provozních údajů. Pro Evropu je určeno 200 kusů v této úpravě, z toho stovka pro francouzský Štrasburk (EU).
Vstupujeme do haly výrobního závodu Tsutsumi Plant a hned ve foyeru nás vítají vystavené výrobky, vpravo před plakátem pěti vyráběných typů stojí nejnovější Prius třetí generace a sedan Camry, vlevo pak si můžeme prohlédnout Prius II s označením 15 000 000 na boku, tedy patnáctimiliontého jubilanta. Ujímá se nás Hidenori Nagai, ředitel závodu, a seznamuje s historií továrny. Tsutsumi Plant zahájil výrobu vozů střední třídy (Carina, Celica) v roce 1970, ale už následující rok přesáhl 200 tisíc vyrobených automobilů ročně, 300 tisíc pokořil o další tři roky později a vrcholu dosáhl produkcí 550 tisíc automobilů v roce 1987, kdy se už obměnila produkce populárními typy Camry a Corona. V následujících letech se výrobní počty podle poptávky ustálily na 350 až 450 tisících vozů ročně a v novém tisíciletí byla do Tsutsumi převedena produkce hybridního Priusu (od druhé generace).
Toyota Tsutsumi Plant je součástí výrobních kapacit v prefektuře Aichi, leží u dálnice Tomei Expressway a hlavní železniční trati Tokaido. Spolupracuje s dalšími závody Takaoka Plant (založeno 1966; malé vozy např. Yaris/Vitz, iQ, Corolla, Ist, Ractis, Scion xD a Auris) a Motomachi Plant (založeno 1959, luxusní vozy Crown, Mark X a Estima), rovněž ležícími v Toyota City (původně Koromo) stejně jako ústředí Toyota Motor Corporation, ale také se závodem Tahara Plant v Tahara City (založeno 1979; luxusní vozy a SUV, např. Land Cruiser, 4Runner, Vanguard, RAV4, Wish a Lexus; výroba motorů). Současná paleta na dvou výrobních linkách čítá osobní vozy Prius III, Premio, Arion a kupé Scion tC (export do USA) na první lince a Prius III, Prius EX (označení pro druhou generaci) a Camry na lince druhé. Každá vyrobí jeden nový automobil v taktu 57 sekund, tedy asi tisíc denně. Kromě Tsutsumi Plant se Prius vyrábí také v závodě dceřiné společnosti Toyota Auto Body.
Pýchou závodu Tsutsumi je samozřejmě ekologie. Prohlížíme si plochy s bohatou vegetací, úpravu užitkové vody a alternativní zdroje energie. Chloubou závodu je čistička použité vody; důkazem její čistoty jsou jezírka, v nichž se prohánějí pestrobarevné ryby velikosti kaprů a pstruhů; voda je dokonce po úpravě pětkrát čistší než v řece, z níž se do závodu čerpá! Denně automobilka spotřebuje pět tisíc tun vody, kterou vrací do řeky, takže klobouk dolů! Další zajímavostí je výroba elektrické energie v slunečních článcích, jež pokrývají střechy továrních budov spolu se zatravněnými plochami. Poprvé byly namontovány v březnu 2008 s kapacitou 2000 kW, což odpovídá spotřebě pěti stovek domácností, uspoří 740 tun CO2 ročně a také 2500 sudů ropy po 200 l objemu. Dalším z vrcholů ekologických opatření je fotokatalytický nátěr továrních budov na ploše 22 000 čtverečních metrů (mimochodem, největší takto ošetřená výměra na světě), jehož částice reagují s ultrafialovým zářením slunečních paprsků a vytvářejí efekt čistění vzduchu, eliminace bakterií na zdech a odstraňování prachu ze zdí. Toyota uvádí, že jde o stejný účinek, jaký může zajistit dva tisíce vysazených topolů, známých očistnou funkcí přilehlých ploch. A abychom nezapomněli, v továrním areálu i jeho okolí se neustále sázejí nové traviny, květiny a stromy (dosud kolem 50 tisíc stromů); pomáhá při tom široká komunita zaměstnanců, jejich rodin a místních obyvatel. Systematický přístup nese plody, experti Toyoty dokonce vypěstovali vlastní druhy rostlin, vhodných pro novou výsadbu. Zaujaly nás také světlovody, přirozeným světlem osvětlující prohlídkovou trasu.
Samotnou výrobu Priusu v čistých halách s automatizovaným provozem, ale i překvapivě velkým podílem lidské práce, provází slogan Eco-cars are the Product of Eco-plants and Eco-people, který snad ani není třeba překládat, tedy ekologické automobily z ekologické továrny od ekologických zaměstnanců. Samozřejmostí jsou dodávky just-in-time bez zbytečných skladovacích prostor, osvědčený Toyota Production System, a především vytvoření výrobního závodu, který mají místní obyvatelé rádi, protože nezatěžuje jejich životní prostředí. V případě továrny Tsutsumi Plant se zdá, že se to podařilo.
Zdroj: Automobil 06/10
Autor: Tom Hyan