Technika
Toyota Mirai 2016 – Vodík do provozu
Jiří Duchoň 31.03.2015 06:24
Toyota spouští prodej nového sedanu Mirai s vodíkovými články...
Mirai znamená budoucnost, a to doslova, budoucnost je totiž českým překladem japonského výrazu mirai. Novinka navazuje na série speciálně upravených vodíkových automobilů Toyota FCHV (Fuel Cell Hybrid Vehicle), jež jsou již od roku 2002 nabízeny ve zvláštním režimu pronájmu zákazníkům v Japonsku a USA. Společnost Toyota přitom vyvíjí pohonná ústrojí s vodíkovými palivovými články od počátku devadesátých let. Čtyřmístný sedan Toyota Mirai modelového roku 2016 byl oficiálně představen na loňském autosalonu v Los Angeles a velmi těsně vychází z koncepční studie Toyota FCV z Tokij-ského autosalonu 2013. Novinka je poháněna soustavou TFCS (Toyota Fuel Cell System), sestávající z palivových článků Toyota FC Stack, měniče a vysokotlakých nádrží na zkapalněný vodík. Podle výrobce je při porovnání s konvenčními motory s vnitřním spalováním efektivnější, v provozu není zdrojem žádných oxidů uhlíku a nabízí srovnatelný jízdní dosah (hovoří se přibližně o 480 kilometrech). Doba tankování se přitom pohybuje okolo tří minut.
Toyota Mirai má rozvor náprav 2780 mm a rozchod kol vpředu 1535 mm a vzadu 1545 mm; je 4890 mm dlouhá, 1815 mm široká a 1535 mm vysoká, má světlou výšku 130 mm a její pohotovostní hmotnost činí 1850 kilogramů. Prostorný interiér se chlubí délkou 2040 mm, šířkou až 1465 mm a největší výškou 1185 mm. Vylepšené palivové články Toyota FC Stack nyní dosahují výkonu zvýšeného na 114 kW (155 k). Zásluhu na tom mají především ve světové premiéře uvedené nově tvarované kanály s jemným trojrozměrným rastrem, umožňujícím rovnoměrnou produkci elektrické energie na celém povrchu článků. Přednostmi řešení jsou také kompaktní rozměry a vysoká objemová energetická hustota 3,1 kW/l (více než dvojnásobná proti předchozí generaci Toyota FCHV). Na zvýšené účinnosti systému se podílí též soustava cirkulace vody vznikající při výrobě elektrické energie, takže nejnovější provedení článků Toyota FC Stack na rozdíl od dosavadních nevyžaduje zástavbu samostatného zvlhčovače. Rovněž nový měnič vyniká kompaktními rozměry i vysokou hospodárností a dodává napětí 650 V. Díky vyššímu napětí mohl být použit menší elektromotor a nižší počet článků, což se příznivě promítne i do výrobních nákladů.
Vysokotlaké zásobníky na vodík jsou třívrstvé a vyrobené převážně ze speciálních uhlíkových kompozitů. Pracují s tlakem 700 barů, jsou dva a dosahují celkového objemu 122,4 litru, tedy o 20 procent více než v posledním SUV FCHV‑adv. Přední má objem 60 litrů, zadní 62,4 litru. Pohon vozu Mirai zajišťuje střídavý synchronní elektromotor/generátor s výkonem 113 kW (154 k) a točivým momentem 335 N.m, napájený akumulátory NiMH, převzatými ze sedanu Toyota Camry Hybrid (prodej na americkém trhu). Provozní údaje výrobce zatím nezveřejnil. V režimu BS (Brake Support) se účinně využívá rekuperační brzdění. Zásadním požadavkem při konstrukci vozu Toyota Mirai bylo zaručení nejvyšší možné míry bezpečnosti. Stavba zásobníků, článků i dalších součástí systému TFCS má při dopravní nehodě zabránit úniku vodíku, k čemuž přispívají zvlášť navržené deformační zóny. Soustava čidel zaznamená byť jen minimální únik náplně a je schopna okamžitě uzavřít hlavní ventily.
Vysoká úroveň aktivní bezpečnosti typu Toyota Mirai je zajištěna obvyklými asistenčními systémy. Nechybí mezi nimi hlídání slepých úhlů zrcátek a nechtěného opuštění jízdního pruhu ani přednárazový systém s mikrovlnným radarem. Interiér nabídne dostatek prostoru čtyřčlenné posádce i jejím zavazadlům a svým technicistním pojetím odpovídá moderní pohonné soustavě. Digitální přístrojový štít je bohužel umístěn uprostřed palubní desky, ovšem řidiči zajišťuje všechny potřebné provozní údaje včetně procentuálního znázornění aktuálně využívaného výkonu. Prodeje vozů Toyota Mirai byly v Japonsku zahájeny již loni v prosinci. Od letošního září budou tyto automobily k dispozici také v Německu, Velké Británii a Dánsku, přičemž počet zemí se bude průběžně rozšiřovat. Klíčová je samozřejmě dostupnost vodíkových stanic pro doplňování paliva. Ještě letos a v příštím roce 2016 počítá Toyota v Evropě s ročním odbytem 50 až 100 automobilů tohoto typu, celkově jich má do konce letošního roku vzniknout přibližně 700. Toyota Mirai se vyrábí v japonské továrně Toyota Motor Corporation v Motomachi, díly pohonné soustavy dodává závod TMC Boshoku. Na domácím trhu se Mirai prodává v síti prodejců Toyota a Toyopet, a to v lokalitách, kde jsou v provozu vodíkové čerpací stanice. Na německém trhu se počítá s cenou zhruba 66 tisíc eur (bez DPH).
Převzato z časopisu