Technika
HYBRIDNÍ TECHNOLOGIE TOYOTA – HYBRIDNÍ SYSTÉM TOYOTA
31.05.2017 14:35
Komerční prezentace
Poháněcí ústrojí modelu C-HR je zatím posledním a nejdokonalejším provedením hybridní soustavy značky Toyota.
Nová Toyota C-HR sdílí modulární platformu TNGA (v modifikaci GA-C) s typem Prius čtvrté generace, nicméně pro použití v crossoveru musela být upravena, což pouze dokazuje její flexibilitu. Vůz vyniká velmi nízkým těžištěm a optimálním rozložením hmotnosti, daným nezvykle hluboko uloženým spalovacím motorem a baterií umístěnou před zadní nápravou. Kvůli co nejpřesnějšímu chování bylo zavěšení se vzpěrami McPherson navrženo speciálně pro Toyotu C-HR. Lichoběžníkové závěsy zadních kol byly odvozeny z typu Prius, pro Toyotu C-HR však byly tyto komponenty upraveny s ohledem na Kobovy požadavky stran ovladatelnosti, stability a jízdního pohodlí. Díky použití zvláštního pomocného rámu bylo možné optimalizovat úhly zavěšení. Výsledkem je mimořádně tuhý skelet karoserie s precizně odladěnou kinematikou závěsů kol a náš test potvrdil, že z hlediska jízdní stability patří Toyota C-HR Hybrid k nejlepším ve své kategorii.
Jedinečné hybridní pohonné ústrojí je zatím posledním vývojovým stupněm systému, jejž Toyota průběžně vyvíjí již desítky let. Jeho základem je zážehový, atmosféricky plněný čtyřválec 1,8 l s proměnným časováním ventilů VVT-i a tepelnou účinností vynikajících 40 %, jenž pracuje v Atkinsonově cyklu (v první fázi kompresního taktu zůstávají sací ventily určitou dobu pootevřeny, část směsi se vrací do sacího traktu; píst překonává menší odpor a válec pracuje s chudou směsí, což přispívá k maximální účinnosti spalovacího procesu). Značná pozornost při vývoji tohoto agregátu byla věnována hospodaření s teplem. Výfukové plyny skrz speciální výměník vyhřívají chladicí kapalinu, takže C-HR Hybrid nejen že po startu dříve topí, ale zároveň řídicí elektronika může dříve spalovací motor odpojit a přejít do elektrického provozu. Na motor navazuje nová, kompaktní a lehká bezstupňová převodovka e-CVT s planetovým soukolím a rozdělovačem momentu (plynule měnitelný převod planetového soukolí dokonale odpovídá požadavkům na efektivní propojení všech segmentů systému) s dvojicí motorgenerátorů MG1 a MG2. MG1 slouží primárně jako generátor energie, jenž přeměňuje veškerou přebytečnou energii ze zážehového motoru na elektřinu, která se následně může ukládat do vysokonapěťového akumulátoru. Současně slouží jako startér spalovacího motoru.
MG2 představuje motor elektrického pohonu, který v režimu rekuperačního brzdění vozidla zároveň plní roli generátoru elektřiny. Slouží k pohonu vozidla při rozjezdu, za pomalé jízdy i v režimu EV (elektromobil) a je výhradním typem pohonu při couvání vozidla. Toyota razantně modernizovala konstrukci svých NiMh vysokonapěťových akumulátorů, jež jsou při zachování celkového výkonu mezigeneračně o 10 % menší a schopné o 28 % rychlejšího dobíjení. Namísto alternátoru s řemenovým pohonem používá nová Toyota C-HR DC/DC měnič k dobíjení 12V konvenčního akumulátoru s využitím energie z vysokonapěťového akumulátoru. Jednotka řízení energie (PCU) byla zcela přepracována a nyní je o 33 procent menší, o 6 procent lehčí a vykazuje o 20 procent nižší elektrické ztráty. PCU představuje víceúčelové elektrické srdce celého vozidla, neboť zahrnuje invertor/zvyšovač napětí, DC/DC měnič pro napájení dalších palubních spotřebičů a elektronické řízení motorgenerátorů.
Převzato z časopisu