Technika
Mirror Link – Pověz zrcadlo...
Petr Hanke 13.01.2015 08:17
Technologie MirrorLink přichází do osobních automobilů; co přináší a kde se vzala?
Chytré telefony mění chování lidí. Přinesly menší závislost na konkrétním místě, ale současně svobodu omezily tím, že je člověk neustále k zastižení a vyžaduje se od něj okamžitá reakce. Staly se pracovním nástrojem a jejich množství překonalo standardní přístroje, schopné jen telefonovat a posílat SMS. Vývoj v této oblasti nabral na rychlosti po roce 2007, kdy se představil první iPhone. Telefony jsou výkonnější, mají nové funkce, a s překotným vývojem donedávna výrobci automobilů nestačili držet krok. Jednoduše proto, že vývoj automobilu trvá déle, než je tomu u telefonu. Výrobní cyklus je zhruba šestiletý, mezi modernizacemi uplynou tři až čtyři roky, a za tu dobu se aplikace a mobilní svět doslova otočí kolem dokola. Proto se stávalo, že nový automobil byl při uvedení do prodeje se svými za příplatek dodávanými komunikačními a informačními systémy za desítky tisíc korun už pozadu ve srovnání s chytrým telefonem za několik tisíc.
Dnešní lidé chtějí být i při cestách ve voze neustále v kontaktu se světem, poslouchat hudbu dle svého výběru, či vhodně reagovat na měnící se dopravní situaci, a proto se trendu přizpůsobují výrobci infotainmentu ve vozech. Mít v této oblasti vlastní systém, který je na špičce vývoje, si mohou dovolit pouze někteří, jejichž systémy a provoz speciálních funkcí stojí uživatele nemalé částky. Většina automobilek se ale vydala jinou cestou, která spočívá v tom, že systém využívá hardware i software mobilního telefonu. Stačí mít ve voze velký dotykový displej a elektroniku schopnou komunikovat s telefonem i dalšími systémy vozu (například antény pro lepší příjem signálů GSM, GPS). O vše ostatní se postará telefon a v něm instalované aplikace. Telefon má na starosti jak příjem dat z internetu pro následné různé využití či přehrávání uložené hudby, tak třeba vypočítání optimální trasy a navádění řidiče. Není třeba pořizovat další zařízení s podobným souborem funkcí, jaký má chytrý telefon. Řidič může funkce telefonu obsluhovat a současně potřebné informace získávat pohodlně prostřednictvím dotykového displeje svého vozu, kde se zrcadlí obrazovka telefonu.
Vše se obsluhuje podobně jako u standardních, ve voze zabudovaných navigačních a komunikačních systémů. Většina navíc dovoluje i obsluhu tlačítky na volantu. Právě toto zrcadlení displeje telefonu ve voze zajišťuje funkce MirrorLink, jež se v roce 2014 dostala do širšího povědomí díky automobilům VW Group, které ji nabídly v tovární výbavě. V dnešní podobě ji přivedl na trh modernizovaný Volkswagen Polo a po němž následovaly další vozy (také Škoda Fabia a Yeti), nyní i jiných značek (třeba kolínská trojčata Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108). Celý systém pracuje z uživatelského hlediska velmi jednoduše, de facto stačí jen spojit telefon kabelem se systémem vozu. Na displeji ve voze se objeví -obdoba displeje telefonu s aplikacemi, jež je možno v rámci funkce MirrorLink použít. Tímto způsobem ale nelze na displeji ve voze obsluhovat automaticky všechny aplikace v telefonu, zobrazí se pouze ty, které prošly schválením konsorciem CCC (Car Connectivity Consortium) podle funkčnosti a bezpečnosti.
Právě CCC spravuje MirrorLink, jenž je komunikačním standardem mezi zařízeními a aplikacemi s odpovídajícími protokoly a technologiemi. Členy CCC jsou Volkswagen, Toyota, Daimler, BMW, General Motors, Fiat, Renault, PSA Peugeot Citroën, Honda, Hyundai, Subaru a Volvo. Z druhé strany je třeba vyjmenovat většinu hlavních výrobců chytrých mobilních telefonů (HTC, Samsung, LG, Microsoft, Huawei, Sony), ovšem s výjimkou Apple, ale také nezávislých producentů aftermarketových audiosystémů jako jsou Alpine, Clarion, Harman, JVC Kenwood a Pioneer. Konsorcium CCC má vedle dalšího vývoje na starosti autorizaci kompatibilních zařízení, a to jak telefonů, tak automobilových systémů, v neposlední řadě i samotných aplikací. Certifikace CCC je zárukou vzájemné komunikace jednotlivých zařízení, ale také bezpečného používání. V oblasti propojení se očekává značný rozvoj, zejména po příchodu vývojářů aplikací třetích stran.
Nyní se totiž nabídka kompatibilních aplikací MirrorLink omezuje na navigační systém (například Garmin, Sygic), hudební služby (Aupeo, Stitcher), případně čtečku elektronických knih, informace o počasí či parkovacích místech (Parkopedia). Vývoj MirrorLink zahájila finská Nokia, nyní pod křídly Microsoftu, ve spolupráci s organizací CE4A (Consumer Electronics for Automotive), jejímiž zakládajícími členy byly Audi, BMW, Daimler, Porsche a Volkswagen. Na veřejnosti se první funkční systémy objevily na Ženevském autosalonu 2010 spolu s koncepčním vozem Valmet Eva (na displeji zobrazoval obrazovku telefonu Nokia N97). Další vývoj se přeměnil do podoby konsorcia CCC a výsledný produkt dostal obchodní označení MirrorLink. Do sériového vozu se funkce zrcadlení dostala koncem 2011 s uvedením systému Toyota Touch Life (pro Prius a iQ). Nyní funkci MirrorLink podporují jen některé chytré mobilní telefony s operačním sys-témem Android. Jejich počet se však bude rozšiřovat. Pro iPhone připravuje Apple vlastní standard CarPlay, jenž se světu představil v roce 2014 ve voze Ferrari FF. U těchto telefonů se podobná forma připojení řeší prostřednictvím samostatných jednoúčelových aplikací.
Převzato z časopisu