Technika
Operační systém Mercedes-Benz (MB.OS) – Promyšlená integrace
Petr Hanke 18.05.2023 10:01
Mercedes-Benz odtajnil probíhající vývoj vlastního automobilového systému, který bude navržen tak, aby mohl využívat specializované moduly třetích stran. Objevit by se měl již příští rok, fragmenty z něj ale ještě letos.
Už na konci minulého tisíciletí bylo zřejmé, že skloubit obsluhu stále se zvyšujícího počtu funkcí v automobilech, jejichž systémy jsou pořád propojenější, není možné zajistit pro každou z nich dedikovaným tlačítkem. Bylo proto potřeba vymyslet způsob, jak do jednoho celku integrovat ovládání funkcí jak souvisejících přímo s jízdnou, tak těch navržených pro komfort či asistenci. Jako první přišlo s ucelenějším řešením BMW v podobě systému iDrive, kombinujícího displej a ovládací kolečko umístěné mezi sedadly. Mezitím se objevily další systémy v podobě touchpadů, minijoysticků a nejnověji především dotykových displejů. Jednotliví výrobci postupně cizelují svá řešení, a to jak po stránce obsluhy, tak kombinace hardwaru a softwaru, většinou ale evoluční cestou znamenající nabalování systémů novými moduly a jejich zahlcováním.
Jednou za čas se ale automobilky rozhodnou k radikálnímu kroku a připraví zcela nové řešení. A přesně to je plán Mercedesu, který na něm již delší dobu pracuje, ale až nedávno oficiálně oznámil bližší podrobnosti. Určité poznatky již stihl implementovat do nejnovějších verzí stávajícího systému MBUX, jako například „nula-úrovňové“ menu.
Nový systém MB.OS je navržen modulárně a flexibilně a připraven je na implementaci speciálních řešení třetích stran. Především ale Mercedes-Benz jeho jádro vyvinul vlastními silami, což zaručí plnou kontrolu nad komunikací se zákazníky, ochranu osobních a jiných dat a současně propojení celého systému s jednotlivými součástmi automobilu.
Nový systém umožňuje také integraci různých funkcí externích firem. Jednou z nich je Google, jenž poskytne svoji platformu Google Maps včetně mapových podkladů a aktuálních a prediktivních dopravních informací, ale také nejrůznějších praktických informací o různých cílech. Mercedes však podklady začlení do svého systému bez toho, aby bylo poznat, z jakého jsou zdroje. Do systému vozu bude implementována také streamovací služba YouTube patřící Google. Propojení s ostatními systémy vozu umožní zajistit důležité plánovací funkce související s provozem elektrických vozů a jejich nabíjením.
Využívání specializovaných řešení třetích stran se projeví také v systémech autonomní jízdy. Mercedes-Benz v tomto směru bude využívat řešení společnosti NVIDIA Drive Orin, které se vyznačuje schopností zpracovávat za sekundu 254 trilionů operací pro monitorování okolí vozu prostřednictvím různých senzorů, mezi nimiž nebude chybět ani lidar společnosti Luminar. Ve Stuttgartu počítají, že v dohledné době budou jejich vozy schopné nabídnout úroveň 2 autonomního řízení také v městském prostředí a současně úroveň 3 až do rychlosti 130 km/h (dnes do 60 km/h).
Nový systém se samozřejmě plně opírá o cloud automobilky, z nějž bude čerpat aktuální údaje. Zdokonalen bude také přístup do online obchodu Mercedes me Store, kde bude možné zakoupit například nové funkce či služby. Samozřejmostí bude i dále zdokonalený systém dálkových aktualizací, jenž ale funguje již nyní.
Mercedes-Benz předpokládá, že právě oblast softwaru bude v budoucnu novým zdrojem zisků. Vždyť již v loňském roce příjmy zajištěné softwarovými funkcemi pro navigace, dopravní informace i mapové aktualizace dosáhly hodnoty ve výši 1 miliardy eur, přičemž se počítá, že by se měla tato částka do konce desetiletí téměř zdesetinásobit a přinášet významné zisky. Ostatně Mercedes-Benz plánuje, že právě do vývoje vlastního softwaru bude již za dva roky investovat přibližně čtvrtinu svého celkového rozpočtu na vývoj!
Nový systém bude mít premiéru již v roce 2024 v platformě MMA, což je od základu nově vyvíjený technický základ určený pro elektrické modely kompaktní třídy. První střípky v podobě integrace některých funkcí třetích stran se ale objeví již letos v chystané nové generaci třídy E.
Převzato z časopisu