Technika
Subaru EyeSight System – Pohled 3D
Petr Hanke 10.10.2014 07:18
Subaru se systémem EyeSight patří k průkopníkům trojrozměrného sledování prostoru před vozem...
Úkolem asistenčních systémů je snižování požadavků na řidiče a současně zvyšování bezpečnosti. Hranice mezi těmito nároky je často tenká. Výrobci se snaží dodat automobilům alespoň částečnou inteligenci, která jim umožní vhodně reagovat v různých situacích. Nejnovějšími příklady jsou systémy zabraňující kolizím v nízkých rychlostech, asistenti udržující automobil v jízdním pruhu, případně adaptivní tempomaty regulující rychlost vozu i při jízdě v kolonách. Pro funkčnost těchto a mnoha dalších systémů používají jednotliví výrobci čidla v podobě radarů, ultrazvukových senzorů nebo kamer. Unikátní řešení Eye-Sight nabízí od roku 2008 (zpočátku jen na japonském trhu, od 2012 také v USA) značka Subaru.
Eye-Sight vytváří trojrozměrný obraz situace před vozem a po její analýze reaguje na skutečnou dopravní situaci. Systém EyeSight pracuje s dvojicí kamer vybavených čidly CMOS (Complimentary Metal-Oxide Semiconductor), umístěných cca 400 mm vedle sebe pod horním okrajem čelního skla po stranách vnitřního zpětného zrcátka. Na základě jejich obrazu pomocí triangulace vypočítává vzdálenost jednotlivých prvků od vozu. Pracuje tak, že na obraze pravé kamery vybere malý obdélník o velikosti několika obrazových bodů a tento prvek hledá v obraze levé kamery. Rozdíl pozice daného bodu je určující pro výpočet vzdálenosti. Neustálým vyhodnocováním snímaného obrazu elektronická řídicí jednotka zjišťuje změnu vzdálenosti, stejně tak jako pohyb příčným směrem před vozem.
Systém EyeSight je propojen s řídicí jednotkou motoru, brzdovou soustavou, stabilizačním systémem a například i brzdovými svítilnami. Zařízení je navrženo tak, že rozpozná automobily osobní i nákladní, motocykly, jízdní kola, chodce, jízdní pruhy, světlo brzdových svítilen a světelnou dopravní signalizaci. Dvojice čelních kamer monitoruje prostor před vozem vodorovně v úhlu přibližně 35° a svisle v úhlu 5°. Vyhodnocování obrazu před vozem slouží jako základ pro několik asistenčních a bezpečnostních systémů. Hlavním přínosem EyeSight je automatické nouzové brzdění před stojící nebo pohybující se překážkou; testy prokázaly, že EyeSight umí vůz zcela zastavit a zabránit tak nehodě až do rychlosti 50 km/h. Obdobné systémy pracující na základě radaru zastaví automobil pouze z rychlosti 30 km/h. Nad uvedených 50 km/h dochází včasným zpomalením k omezení následků střetu. Samozřejmostí je propo-jení přednárazové funkce s brzdovým asistentem, jenž v krizových situacích maximalizuje brzdný účinek i v případě, že řidič nesešlápne brzdový pedál plnou silou.
EyeSight pracuje tak, že po rozpoznání překážky opticky a akusticky upozorní řidiče na hrozící nebezpečí, a pokud řidič nereaguje, zahájí automaticky brzdění vozu. Intenzita brzdění je závislá nejen na rozdílu rychlostí automobilu a překážky, ale také na tom, zda vozidlo vpředu má rozsvíceny brzdové svítilny, či jak velké je překrytí s překážkou. V situaci, kdy je překrytí vozidel menší, počítá systém s možností případného vyhnutí a brzdí až později. V případě, že se řidič snaží v rychlosti do 120 km/h překážce vyhnout natočením volantu, je v tomto stavu automobil připraven aktivně pomoci tak, že po pohybu volantem aktivuje brzdy na vnitřní straně manévru. Podle údajů Subaru se úhel zatočení automobilu při stejném natočení volantu tímto zásahem zvětší o patnáct procent. Funkce přednárazového brzdění registruje i přecházející chodce a reaguje zásahy na jejich chování.
Další z praktických funkcí je adaptivní tempomat, pracující v rozsahu 0 až 180 km/h (rychlost lze nastavit v rozpětí od 30 do 180 km/h). Kamerový systém reguluje rychlost vozu až do zastavení a po rozjezdu vo-zidla vpředu je následuje. Tím usnadňuje jízdu v kolonách. Zajímavou vlastností je, že když po automatickém zpomalení za jedoucím vozem dá řidič znamení o změně směru jízdy, automobil začne mírně zrychlovat. Následná akcelerace k přednastavené rychlosti je svižnější při přejetí do levého, rychlého jízdního pruhu, než do krajního pruhu (při pravostranném provozu). Na základě rozpoznávání vodorovného dopravního značení je EyeSight schopen v rychlostech nad 50 km/h zajistit upozornění na nechtěné vyjetí z jízdního pruhu.
V případě, že řidič v rychlostech nad 60 km/h vlivem únavy kličkuje v jízdním pruhu z jedné strany na druhou, EyeSight na to upozorní. Schopnost registrace objektů před vozidlem umožnila realizovat rovněž funkci upozornění na rozjezd vozidla vpředu (musí ovšem ujet alespoň tři metry). Subaru EyeSight je navržen tak, že jednotlivé funkce lze užívat nezávisle na sobě, a případně je vypínat. Vzhledem k tomu, že jde o kamerový systém, platí pro něj určitá omezení spojená se špatnou viditelností. Pokud zařízení není schopné rozpoznávat předměty vpředu, řidiče o tom informuje. EyeSight je výsledkem více než pětadvacetiletého vývoje a zkoušení různých systémů včetně kombinace s odlišnými typy radarových čidel. Do sériové produkce uvedený systém prochází vývojem a zdokonalováním výpočetních algoritmů. Po americkém a japonském trhu bude EyeSight také v Evropě, kde se představí na jaře 2015 v nové generaci Outbacku s bezestupňovou převodovkou CVT Lineartronic. Na japonském trhu bylo loni systémem EyeSight vybaveno osmdesát procent vozů Subaru.
Převzato z časopisu