Technika
SUBARU E-BOXER – SPECIÁLNÍ HYBRID
Petr Hanke 29.03.2019 12:05
Subaru představilo vlastní mild-hybridní pohon e-Boxer spojující plochý čtyřválec, převodovku Lineartronic a elektromotor. Prozatím bude k mání v modelech XV a Forester.
Stejně jako všichni ostatní, i Subaru hledá možnosti, jak snížit spotřebu paliva a s ní související produkci emisí svých vozů. Jedním z výsledků těchto snah jsou hybridní pohony umožňující část kinetické energie rekupe-rovat, následně využít ke zrychlení, a tím uspořit palivo. Subaru s různými typy hybridních pohonů experimentuje již od počátku tisíciletí. Do sériové produkce se ale poprvé dostaly primárně pro americký trh v roce 2013 v modelu XV Crosstrek Hybrid. Právě tato koncepce byla využita také při vývoji aktuálního systému e-Boxer, což je obecně řečeno mild-hybridní systém bez možnosti vnějšího dobíjení. Subaru tak má v současnosti ve výrobním programu dvojici hybridních systémů. Kromě nového e-Boxeru určeného převážně pro Evropu, Japonsko a Austrálii se na severoamerických trzích od loňského roku prodává ještě plug-in hybridní verze modelu Crosstrek (XV) s převodovkou odvozenou od hybridního planetového ústrojí Toyota.
Když pomineme akumulátor, je hlavní část hybridního systému e-Boxer integrována do těla bezestupňové převodovky Lineartronic. Zůstalo proto zachováno pro Subaru typické symetrické uspořádání pohonu všech kol, jenž má mechanicky stejnou konfiguraci jako v ostatních Subaru (kromě BRZ). Synchronní elektromotor je umístěn na hřídeli první řemenice převodovky, z druhé strany proti spalovacímu motoru a hydrodynamickému měniči s integrovanou spojkou. Když je tato spojka sepnuta, jsou oba motory přímo spojeny a mohou oba roztáčet zbytek převodného ústrojí, případně může elektromotor v této konfiguraci dobíjet akumulátor a spalovací motor vozidlo pohánět. Když se spojka a měnič rozpojí, dojde k odpojení spalovacího motoru (ten se automaticky vypíná) a vůz může pohánět pouze elektromotor, případně může elektromotor například při jízdě z kopce dobíjet akumulátor.
V převodovce Lineartronic následuje za první řemenicí variátor. Převodovka proto mění převody i v případě čistě elektrického pohonu. Za variátorem se směrem k hnaným kolům nachází pro e-Boxer nová spojka a za ní standardní pohon všech kol. V případě rozpojení této druhé spojky, integrované mezi druhou řemenici a spojku pohonu všech kol, může spalovací motor při stání pomocí elektromotoru pracujícího v režimu generátoru nabíjet akumulátor.
Subaru se rozhodlo použít relativně málo výkonnou elektrickou část hnací soustavy, elektromotor disponuje výkonem 12,3 kW (16,7 k). Tím bylo možné použít malý lithium-iontový akumulátor s kapacitou 0,6 kWh, jenž se spolu s měničem napětí vejde pod podlahu zavazadlového prostoru, který si například v typu XV zachovává svůj původní objem 385 l. Akumulátor je mezi zadními koly dobře chráněn a je umístěn v robustní schránce testované proti různým typům nárazů. Protože pro svoji optimální činnost potřebuje teplotu kolem 20 stupňů Celsia, což je současně příjemné klima i pro člověka, je chlazen, případně vyhříván vzduchem nasávaným z interiéru vozidla.
Nový e-Boxer používá jako hlavní zdroj síly zážehový, atmosféricky plněný dvoulitrový plochý čtyřválec FB20 verze NA s přímým vstřikováním paliva. Tento motor ale prošel oproti svému dřívějšímu použití například ve vozech Impreza/XV 2.0i významnými úpravami, jejichž výsledkem je 80 % nových dílů. Motor s výkonem 110 kW (150 k) a točivým momentem 194 N.m například dostal filtr pevných částic a má přepracovaný systém recirkulace výfukových plynů a s tím souvisejícího sání. Došlo ale například i k použití o 13 % širších klikových čepů, což vede k jejich lepšímu mazání, a tím menším třecím ztrátám.
Motor je pro první nastartování vybaven klasickým startérem. Jeho alternátor byl ale nahrazen účinnějším integrovaným startér-generátorem s druhou 12V baterií umístěnou v motorovém prostoru, používaným pro startování motoru v hybridním režimu provozu. S jeho využitím jsou starty rychlejší, tišší a provází je méně vibrací.
Subaru uvádí, že e-Boxer umožňuje v městském provozu snížit spotřebu paliva až o 11 procent. Oficiální hodnoty ještě nejsou k dispozici, ale podle zkušeností by to mělo znamenat úsporu přibližně jednoho litru paliva. Dalším přínosem integrace elektrické větve do hnacího ústrojí je zvýšení kultury projevu. Elektromotor s točivým momentem 65 N.m účinně pomáhá zejména při rozjezdech a v nižších rychlostech. Automobil je schopen také čistě elektrické jízdy, avšak jen ve velmi omezeném rozsahu: v reálném světě v rychlostech pohybu na parkovištích a do vzdálenosti maximálně 1,6 km.
Jeho přínos je ale jasně patrný například při jízdě v terénu se zapnutým režimem X-Mode. Zde se kladně projevuje možnost citlivěji regulovat dodávku síly v malých rychlostech, což zlepšuje manévrovatelnost vozu v náročných terénních pasážích. Zatímco ve standardním nastavení začíná elektromotor asistovat spalovacímu motoru od rychlosti 4 km/h, v nastavení X-Mode pomáhá od nulové rychlosti. Modely E-Boxer mají navíc ještě speciální nastavení režimu X-Mode, a to s vypnutou protiprokluzovou funkcí, která se osvědčí například při jízdě po sypkém podkladu (sníh nebo písek).
Charakteristika hybridního systému se mění i podle jízdního režimu zvoleného funkcí SI-Drive. V módu S systém pracuje s elektromotorem aktivněji a převodovka přechází při akceleraci na skokové řazení sedmi přednastavených převodů dříve (od 40 % sešlápnutí plynového pedálu, standardně od 44 %).
Poháněcí soustava e-Boxer nahradí v typu XV verzi 2.0i, zatímco ve Foresteru bude jedinou alternativou. První jízdní testy s oběma novinkami potvrzují původní -domněnku, že nejvíce se e-Boxer pro-jevuje při pohybu malými rychlostmi s častým zpomalováním a rozjížděním. Což platí především pro jízdu po městě nebo v terénu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)