Technika
DAF XG+ 480 – Jako v bavlnce
Branko Remek 16.09.2024 06:40
Foto: DAF
V Automobilu 8/’21 byla představena nová generace vozů DAF XG se svou špičkovou verzí XG+, doplňující modernizovanou řadu XF (eXtra Forte), které obě získaly titul International Truck Of the Year: ITOY 2022.
Prestižní titul získal jen o rok později i nový menší DAF XD (Distribution). Výraznou modernizací všech typových řad, jak silničních, tak i lehce terénních pro stavebnictví a těžební průmysl (C-Construction), završil DAF své vítězné tažení v Evropě. Dlužno připomenout, že v oblasti nejtěžších provozních podmínek mimo silnice se zpevněným povrchem DAF spolupracuje s českou společností Tatra Trucks. Právě proto se očekává výrazná modernizace řady Tatra 158 Phoenix s budkou DAF, motory PacCar MX a převodovkami ZF. S potěšením jsme přivítali nabídku českého zástupce DAF na vyzkoušení vrcholné verze XG+. Pro silniční tahače je základní konfigurace podvozku 4x2. V nabídce je i tahač s pohonem 6x2 a 6x4, vhodný pro speciální návěsy, třeba velkokapacitní na sypké hmoty či cisternové.
Foto: DAF
Hlavním cílem vývoje byla snadná ovladatelnost a péče o řidiče. V nabídce budek jsou hned tři, základní Day Cab, prodloužená Sleeper Cab s lůžkem a Sleeper High Cab. Patentovaný mechanismus uložení budky s deformační zónou umožňuje v případě čelního nárazu její posun zpět vůči rámu. Top verze je samozřejmě s top budkou, která poskytuje mimořádně velký prostor. Přístup po čtyřech stupních je sice trochu sportovním výkonem, ale odměna je královská. Proti starší budce je spodní okraj čelního skla snížen o 170 mm, podobně jako horní část palubní desky, čímž se zlepšil výhled vpřed. Standardem je „Corner view“, rohová kamera snímající prostor před vozem a vedle něj v úhlu 285° s obrazovkou na A sloupku u spolujezdce. Standardem se stává i zatím volitelná možnost, systém DAF Digital Vision s obrazovkami na A sloupcích, jenž nahrazuje hlavní a širokoúhlá zrcátka. Vyhřívané kamery poskytují jasný výhled i za špatných podmínek. Velkým přínosem bezpečnosti je výrazně zlepšený výhled vzad při couvání a tzv. zalomení soupravy.
Po běžném rituálu nastavení sedadla a volantu stačí zapnout bezpečnostní pás, volič převodovky nastavit do polohy N a s nohou na pedálu provozní brzdy spustit motor. Automatizovaná převodovka ZF Traxon je dvanáctistupňová (2x3x2). Nic složitého – základní předlohové třístupňové převodovce je předřazen stálý dvoustupňový převod/dělič (Splitter) a na výstupu je zařazena dvoustupňová rozsahová převodovka (redukce). Rozjezd standardně na stupeň 2 je snadný, stačí přepnout volič do polohy D a přidat plyn. Řazení je téměř neznatelné. Tlačítkem na voliči převodovky lze její samočinný režim změnit na manuální, což jsme s úspěchem použili v úsecích, kdy bylo nutné využít kinetické energie jedoucího vozu. Řadový šestiválec PacCar MX 13 má výkon 355 kW (480 k) a točivý moment 2350 N.m již od nízkých otáček. Navíc funkce motormanagementu „Top Torque“ umožňuje krátkodobé navýšení točivého momentu na 2500 N.m. Znamená to, že v běžném dálničním provozu je při nízkých otáčkách motoru a nejvyšším rychlostním stupni 12 k dispozici dostatečná rezerva výkonu pro překonávání všech jízdních odporů. Pouze ve velkých a táhlých stoupáních dojde k podřazení o jeden či dva stupně. Na silnici jsme ocenili velmi účinnou dekompresní motorovou brzdu MX DEB, která spolehlivě řeší všechny běžné provozní situace. Provozní brzda s kotoučovými brzdami na všech nápravách soupravy je vlastně jen pro úplné zastavení nebo kritické situace. Poslední verze protiblokovacího brzdového systému AEBS-3 je schopna zajistit nouzové brzdění z rychlosti až 80 km/h. Standardní výbavou je adaptivní ACC (Adaptive Cruise Control) a prediktivní PCC tempomat (Predictive Cruise Control). Příplatkový systém City Turn Assist detekuje účastníky silničního provozu nebo objekty na straně spolujezdce. Jízdu vozu v jízdním pruhu sleduje Line Assist, zatím bez zásahu do řízení, tedy s optickým a akustickým varováním. Komfort v obrovské kabině je příkladný. Nízké provozní otáčky motoru, dobrá aerodynamika budky a vhodné materiály v interiéru přispívají k nízké hladině akustického tlaku (hlučnosti) okolo 70 dB a vzduchové odpružení tuhých náprav, budky na rámu a sedadla řidiče k minimalizaci přenosu vibrací a rázů od vozovky. Je to prostě hýčkající prostředí jako v budoáru.
Foto: DAF
Necelé dvě hodiny za volantem vlajkové lodi flotily DAF byly přesvědčivé pro oprávněnost udělení prestižního titulu ITOY 2022. Porota složená z evropských odborných novinářů se nemýlila. Na dálnici D1 a přípojce na D3 jsme za ideálního počasí vyzkoušeli snad vše, co se dalo. Obecně DAF dnes nabízí špičkovou techniku, podobně jako Daimler, Scania či Volvo, ale ekonomicky výhodněji. Zde se projevuje zázemí koncernu PacCar, kam je DAF začleněn. Nová generace DAF představuje platformu, která je plně připravena pro budoucí nosiče energie, jako jsou akumulátory nebo palivové články, a pro nové pohony, tedy elektropohony a spalovací motory na alternativní paliva včetně vodíku. Přestože loni začala výroba vozů DAF s bateriovým elektropohonem, je pro nás potěšitelné, že v soutěži ITOY stále dokáží zvítězit vozy se spalovacími motory, tedy klasika vyšperkovaná sofistikovanou elektronikou.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)