Technika
DAF XD (ITOY 2023) – Za volantem nové generace
Branko Remek 01.03.2023 06:19
Foto: DAF
V AR 8/’21 jsme vám představili novou generaci vozů DAF XG včetně „top“ verze XG+, doplňující modernizovanou řadu XF (eXtra Forte). Obě společně získaly titul International Truck of the Year (ITOY 2023), tedy Mezinárodní užitkový automobil roku, což bylo pro vozy DAF již pošesté.
Těmi předchozími byly typy 95 (1988), 95XF (1998), LF45/55 (2002), XF105 (2007) a CF/XF (2018). Na autosalonu IAA v Hannoveru (viz AR 11/’22) však DAF překvapil uvedením zcela nové řady XD (eXtra Distribution) pro rozvážkový provoz a XDC (eXtra Distribution Construction) pro zvláštní účely. Pečlivá práce vývoje, konstrukce a designu DAFu, zaměřená na ekologii a ekonomiku provozu a ergonomii i komfort pracoviště řidiče, zaujala porotu ITOY natolik, že řada XD získala pro DAF v pořadí šestý titul ITOY.
Foto: DAF
DAF uspořádal pro odborné novináře představení a jízdy ve Španělsku. Stavebnicová konstrukce podvozku a zdokonalené motory PacCar MX11 umožňují velký počet variant, ale jako předváděcí byly vybrány konfigurace zákazníky nejžádanější. Za ideálního počasí byly zvoleny silniční i dálniční trasy na pobřeží a v podhůří. Centrum bylo v přístavu letoviska Vilanova i la Geltrú. Úzké ulice, lemované palmami a platany, a španělský chaos jízdy i parkování dokonale prověřily manévrovací schopnosti vozidel s novináři za volanty.
Hlavním cílem vývoje byla ovladatelnost vozidel a maximální péče o řidiče. Vedle základní konfigurace podvozků 4x2, 6x2, 6x2/4 a 8x4 je nejvýraznější novinkou budka, respektive její interiér. Budka je k mání ve verzi základní Day Cab, prodloužené Sleeper Cab s lůžkem a Sleeper High Cab s vyšší střechou z řady XF. Oproti ní je budka na podvozku uložena o 170 mm níže, což usnadňuje nastupování (jen dva schůdky) a výhled z kabiny. Mechanismus uložení budky umožňuje v případě čelního nárazu její velký posun zpět vůči rámu. Protože mezera mezi zadní stěnou budky a nástavbou je menší, je zadní část budky vytvořena jako deformační oblast, pohlcující energii nárazu.
Spodní okraj čelního skla je snížen o 170 mm, podobně jako horní část palubní desky, takže se zlepšil výhled před vozidlo. Standardem všech variant je rohová kamera „Corner View“, snímající prostor před vozem a vedle něj v úhlu 285˚. Displej je na sloupku A spolujezdce a v jeho dveřích je ještě spodní okno se spouštěcím sklem, které v kombinaci se sklopným sedadlem spolujezdce umožňuje řidiči výhled do strany, zejména v městském provozu. Volitelnou možností je systém DAF Digital Vision, nahrazující hlavní a širokoúhlá zpětná zrcátka. Systém s obrazovkami na A sloupcích zajišťuje i sledování návěsu při zatáčení a překrytí zobrazení, tedy informace o délce soupravy, což je přínosem pro bezpečnost při manévrování a předjíždění. Vyhřívané kamery poskytují jasný výhled i za špatných klimatických podmínek.
Foto: DAF
Palubní deska s přístroji a 12“ obrazovkou pro informace o vozidle se nachází v zorném poli řidiče a uprostřed je volitelná dotyková obrazovka 10“ pro navigační a informační systém DAF Connect. Nejdůležitější tlačítka pro intuitivní ovládání najdeme na palubní desce a příčkách volantu. Přístup do kabiny je pohodlný a komfort dokonalý. Vzduchem odpružené a anatomicky tvarované sedadlo lze seřídit v širokém rozsahu, podobně jako polohu sloupku řízení s volantem. Za příplatek může být na nízký středový tunel podlahy (320 mm) instalováno třetí sedadlo. Budka pro vozy řady XDC je ve spodní přední části prodloužena o 160 mm, protože má robustní ocelový nárazník s ochranou proti podjetí a ochranu chladiče.
Po standardním rituálu nastavení sedadla, volantu a zrcátek stačí zapnout bezpečnostní pás a přepínač voliče automatizované dvanáctistupňové převodovky ZF TraXon (2x3x2) nastavit do polohy N a s nohou na brzdovém pedálu spustit motor PacCar MX11 Euro 6e. Rozjezd je snadný, nezbývá než přepnout volič do polohy D a přidat „plyn“. Elektromechanická a elektronicky řízená parkovací brzda se samočinně odjistí a mohutný kolos se dá do pohybu. Řazení je téměř neznatelné, přesné a tiché. Vůz je vybaven adaptivním a prediktivním tempomatem, a tak udržuje nejen nastavenou rychlost a odstup od vozidla vpředu, ale podle okamžité situace rychlost též zvyšuje či snižuje, k čemuž využívá jak režim motoru, tak i brzdovou soustavu a řazení převodovky. Velmi účinná je dekompresní motorová brzda MX EB. Za ideálních adhezních podmínek spolehlivě řeší všechny běžné provozní situace a kolové kotoučové brzdy jsou nutné jen v krizových situacích a k úplnému zastavení. Poslední verze brzdového systému AEBS-3 je schopna zajistit autonomní nouzové brzdění z rychlosti až 80 km/h, včetně aktivace varovných světel. Příplatkový systém asistentu odbočování City Turn Assist detekuje ostatní účastníky silničního provozu nebo objekty na straně spolujezdce. Jízdu vozu v jízdním pruhu hlídá Line Assist.
Foto: DAF
Provozní spotřeba se v mezigeneračním srovnání snižuje až o 10 % a servisní interval je 125 000 km nebo 1 rok. Pro dálkový provoz je možné prodloužení na 200 000 km. Ekonomika provozu se tím výrazně zlepšuje.
Před třiceti lety jsme u nás připravovali první test nákladního automobilu DAF a od té doby jsme se osobně průběžně seznamovali s technikou a jejím pokrokem v podání DAFu, společnosti, která byla později začleněna do severoamerického koncernu PacCar (Pacific Cars). V tehdejší Top 7 evropských výrobců vozů kategorií N2 a N3 byl DAF spíše na chvostu skupiny, ale dnes patří k těm nejúspěšnějším, a to jak obchodně, tak technicky. V čele technického pokroku je stále dnes již samostatná společnost Daimler Truck, ale na záda jí dýchá trojice DAF (PacCar), Scania s MANem (VW) a Volvo s Renaultem. Nová generace DAF představuje platformu, která je plně připravena pro budoucí nosiče energie, jakými jsou akumulátory nebo palivové články, i pro nové zdroje, tedy elektropohony a spalovací motory na alternativní paliva včetně vodíku. V roce 2023 bude zahájena výroba vozů s bateriovým elektropohonem.
DAF zůstává specialistou pro silniční dvou- až třínápravové vozy s jednou zadní poháněnou nápravou. Pro zvláštní účely má i verze 6x4 a 8x4 s pohonem obou zadních náprav. Ty s pohonem všech kol pro provoz na nezpevněných vozovkách a v terénu zajišťuje naše Tatra svou řadou T158 Phönix s konfigurací páteřových podvozků od 4x4, přes 6x6 až k 8x8, a komponenty řady DAF CF, tedy budky, motory PacCar MX a převodovky ZF. Protože v příštích dvou letech bude řada CF modernizována, změní se i Tatra Phönix.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)