Motorsport
WILLIAMS GRAND PRIX ENGINEERING – Silou vůle...
Tom Hyan 27.03.2017 05:20
Frank Williams řídí svůj tým z invalidního vozíku, poslední léta mu však vydatně pomáhá dcera Claire...
Ve formuli 1 má britský tým Williams zvláštní postavení. Nejprve byl beznadějně poslední, ale v sedmdesátých letech začala cesta ke slávě s mnoha tituly mistra světa, než se znovu propadl do druhé poloviny startovního pole, aby v posledních sezonách s motory Mercedes-Benz opět nastoupil cestu vzhůru. Pro rok 2017 ztratil Valtteriho Bottase, který nahradil odstupujícího Rosberga v týmu Mercedes-AMG, ale znovu povolal Felipe Massu z předčasného důchodu (už se s formulí 1 rozloučil). Zkušený Massa má v týmu podpořit kanadského nováčka Lance Strolla. Poslední vítězství totiž vyjel Pastor Maldonado z Venezuely ještě s motorem Renault ve Španělsku 2012... Zakladatel týmu Frank Williams byl sám závodníkem. Na sicilském okruhu Enna při Velké ceně Pergusy 1966 si vedl s vozem Brabham F3 neobyčejně zdatně, v klubku vozů prolétl cílem jako šestý, skupinu prvních šesti jezdců ale dělilo jen půl sekundy (až za ním tehdy následovali pozdější jezdci F1 De Adamich a Geki).
„Největším úspěchem je, že jsem se nezabil,“ prohlásil Frank, když pověsil přílbu na hřebík a stal se šéfem svého týmu. Do formule 1 vstoupil v sezoně 1969 s vozem Brabham BT26, jeho jezdec Piers Courage se blýskl druhými místy v Monaku a USA, ale o rok později zahynul ve Williamsově novém monopostu De Tomaso při Velké ceně Nizozemska. Williams pak pokračoval s monoposty March, Politoys a Iso Marlboro (1973; FW01 Ford). Příliš se mu nedařilo až do okamžiku, kdy získal v polovině sedmdesátých let štědré sponzory ze Saúdské Arábie. Z outsidera se rázem stal favoritem, první Velkou cenu pro Williamse vyhrál Švýcar Clay Regazzoni v Silverstone 1979 (na typu FW07 Ford) a první titul mistra světa získal Australan Alan Jones v sezoně 1980 (vylepšený FW07B Ford). V éře přeplňovaných motorů si Williamse vybrala Honda, pak se stal prvním týmem Renaultu, mistrovských titulů začalo přibývat, s jeho vozy jezdili také Carlos Reutemann, Mario Andretti, Nigel Mansell, Alain Prost, Nelson Piquet, Riccardo Patrese, David Coulthard, Jacques Villeneuve, Damon Hill, Alex Zanardi, Rubens Barrichello a další hvězdy. Frank Williams ovšem prožil osobní tragédii, po automobilové nehodě (řídil někdo jiný) je upoután na invalidní vozík, ale svůj tým dál vede pevnou rukou. V posledních letech mu v tom zdatně pomáhá dcera Claire, která se stala výkonnou šéfkou...
V roce 2000 se do formule 1 vrátila automobilka BMW jako dodavatel motorů 3.0 V10 pro Williamsův tým. Hned v prvním závodě byl Ralf Schumacher třetí; téhož roku tým dobyl třetí místo v Poháru konstruktérů F1, mezi jednotlivci skončil Ralf pátý a nováček Jenson Button osmý (Williams FW22). V sezoně 2001 tým dobyl čtyři vítězství; znovu mu patřilo celkově třetí místo, Ralf byl čtvrtý a Juan-Pablo Montoya šestý (FW23). V roce 2002 postoupil BMW Williams na druhé místo v Poháru konstruktérů, i když vyhráli jediný závod (Ralf v Malajsii, FW24), ale prokázali největší spolehlivost, takže Montoya obsadil v MS třetí místo a Ralf čtvrté. V sezoně 2003 vyhrál Montoya v ulicích Monaka a na Hockenheimu, Ralf přidal dvě prvenství z Velkých cen Francie a Evropy na Nürburgringu (FW25). BMW Williams byl celkově druhý, Juan-Pablo celkově třetí a Ralf pátý. Další dva roky však přinesly zklamání, očekávaný útok na Ferrari se nekonal.
V sezoně 2004 to bylo jen čtvrté místo (Montoya pátý, jediné vítězství v Brazílii; Ralf devátý); pro rok 2006 oba jezdci odešli, nahradili je Mark Webber (celkově desátý) a Nick Heidfeld, ale tým klesl na pátou pozici v Poháru konstruktérů. BMW obrátil svou přízeň k Sauberu, Williams si pro rok 2006 nakoupil britské Cosworthy CA, které ale nepatřily k nejlepším motorům, nováček Nico Rosberg (nahradil Heidfelda, jenž následoval BMW k Sauberu) se však blýskl slušnými výkony, mj. při debutu v Bahrajnu 2006 dojel sedmý. Mark Webber si nevedl o mnoho lépe, v MS 2006 skončil čtrnáctý se sedmi body, Rosberg sedmnáctý se čtyřmi body (FW28). Nico Rosberg byl dalším z mladých jezdců, kterým dal Williams první příležitost startu ve formuli 1. Frank v hledání nových talentů neustává. Když dal šanci Damonu Hillovi, všichni se domnívali, že je to jen akt úcty k jeho otci (Graham Hill byl mistrem světa 1962 a 1968), ale britský jezdec druhé generace se odvděčil titulem mistra světa 1996 (FW18 s motorem Renault V10).
Rosbergův otec Keke získal titul mistra světa v roce 1982 (Williams FW07C a FW08 Ford), Nelson Piquet v roce 1987 (FW11B Honda Turbo). Gilles Villeneuve sice na Williamsu nikdy nejezdil, ale jeho syn Jacques se stal mistrem světa 1997 (FW19 Renault). Ayrton Sen-na už jako trojnásobný mistr světa přešel pro sezonu 1994 k Williamsu, ale zahynul při Velké ceně San Marina (FW16 Renault). Od sezony 2007 získal Williams motory Toyota V8 místo Cosworthu a hned se zlepšil, po třech sezonách neměl jinou šanci než opět sáhnout po evoluci Cosworthu CA, ale na léta 2012 – 2013 znovu uzavřel spolupráci s Renaultem.
Valtteri Bottas se stal nejprve třetím jezdcem pro páteční tréninky, v závodech startovali Pastor Maldonado a Bruno Senna, synovec Ayrtonův. Maldonadovi se podařil husarský kousek, když překvapivě vyhrál Velkou cenu Španělska 2012 (FW34 Renault RS27). Byl to přelomový rok, protože Patrick Head, spolumajitel týmu a dlouholetý spolupracovník Franka Williamse, odešel do ústraní a začal se věnovat jiným úkolům v dceřiné společnosti Williams Hybrid Power. Maldonadovo vítězství je zatím poslední, nová sestava Valtteri Bottas a Felipe Massa od roku 2014 po přechodu na hybridní poháněcí soustavu Mercedes-Benz PU106 bohužel na první místa nedosáhla. Velké změny přišly v sezoně 2016, Susie Wolffová ukončila závodnickou kariéru (jako poslední žena ve F1 absolvovala na Williamsu několikrát první páteční tréninky), takže rezervními jezdci byli jmenováni Alex Lynn, Paul di Resta a pro práci na simulátoru mladičký Kanaďan Lance Stroll. Do sezony 2017 za Williams nastupují debutant Lance Stroll a zkušený závodník Felipe Massa.
Převzato z časopisu