Motorsport
Vasek Polak Racing, Inc. – Legendy
Tom Hyan 06.03.2013 13:48
Za minulé éry se o něm u nás nesmělo psát, přestože dosáhl obrovských úspěchů; emigroval totiž po komunistickém puči v bývalém Československu...
Pamatuji se, jak se mi před čtyřiceti lety dostal do ruky francouzský měsíčník L’Automobile a já jen zíral na fotografii superautomobilu Porsche 917/10 Turbo, který řídil Jody Scheckter, vycházející hvězda formule 1 (o něm se také moc nesmělo psát, byl totiž z Jihoafrické republiky). Nejvíce zaujalo, že na bílém voze byly nápisy Vasek Polak. Pak mi kamarád Chris Waddell z Kanady poslal program závodů CanAm 1973 na okruhu Mosport a tam se ve startovní listině u amerického týmu Vasek Polak Racing Inc. skvěla jména Jody Scheckter (No.0) a Steve Durst (No.3)... Série CanAm byla tehdy soubojem sportovních prototypů, jejichž motory přesahovaly výkon 1100 koní (810 kW); proti strojům s velkoobjemovými americkými osmiválci ovšem nastoupily vzduchem chlazené dvanáctiválce Porsche 917, které během dvou let kanadsko-americký šampionát ovládly.
Pohled do startovní listiny ročníku 1973 byl impozantní, za stroji Vaska Polaka následovala další monstra Porsche, McLaren, Lola, Costello a UOP Shadow, téměř tři desítky speciálů s obrovským zrychlením, třísetkilometrovou maximálkou a přehlídkou jezdeckých hvězd, k nimž patřili Mark Donohue (mistr 1973), George Follmer (mistr 1972), Jackie Oliver (mistr 1974), Jody Scheckter, Mario Andretti, David Hobbs, Hurley Haywood, Mike Hiss, Brian Redman, Sam Posey, Derek Bell, Bob Brown, Milt Minter a mnozí další. A mezi nimi se tým českého emigranta rozhodně neztratil... Václav Polák se narodil 11. září 1914 v Praze, postavil se nacistům a na rozdíl od většiny obyvatel nešťastného Československa se nikdy nesmířil s komunisty. Nezbylo mu, než v roce 1948 emigrovat, v Německu byl automechanikem pro US Army, naspořil si a v roce 1956 se vylodil v New Yorku s plně naloženým vozem VW Transporter. Pak pracoval pro Maxe Hoffmana, který dovážel evropské automobily, ale vypravil se za lepším počasím do Kalifornie.
V roce 1958 založil autodílnu na Manhattan Beach, připravoval i závodní vozy (třeba Porsche RSK pro Jeana Behru, který dojel čtvrtý v Times Grand Prix v Riverside) a otevřel první exkluzivní dealerství Porsche v USA. Dařilo se mu, a záhy vznikl závodní tým Vasek Polak Porsche. Ostatní už znáte, jeho vozy od typu 911 až po monstra 917/10 řídili ti nejlepší... V létě 1986 přijel Vasek Polak na závody do Československa. Ve spolupráci s Joest Racing nasadil Porsche 962 IMSA do Intersérie v Mostě a jeho jezdec Danny Ongais dojel druhý. Byla to senzace, Létající Havajan Ongais byl v té době jedním z nejvšestrannějších závodníků, který už okusil formuli 1, Indy Car i sportovní prototypy, nemluvě o jeho pověsti Krále dragsterů a začátcích za řídítky motokrosové Jawy-ČZ! Vasek Polak vše v Mostě pozorně sledoval, filmoval kamerou a když jsme spolu pohovořili, překvapil plynnou češtinou bez jakéhokoli přízvuku, jakoby právě přišel ze Žižkova. Sám kdysi jezdil závody, začínal na motocyklech v Československu, v Americe si koupil Porsche 550 Spyder, ale pak přenechal horký volant jiným a věnoval se řízení týmu a firmy, která se rozrostla o dealerství dalších značek Audi, Volkswagen, BMW, Saab, Subaru atd.
Závody však podporoval se stejným nadšením, jako když sám poprvé usedl za řídítka, či volant. Se svou druhou manželkou založil nadaci pro boj s rakovinou; když zemřela, věnoval nadaci dalších 1,7 milionu dolarů... Vasek Polak havaroval 11. března 1997 s vozem Porsche 911 Turbo S na německé dálnici, utrpěl zlomeniny a lékaři mu povolili přelet Lear Jetem do Kalifornie. Měl však potíže se srdcem, po přistání v Montaně se zhroutil a 17. dubna zemřel. Jeho sbírka závodních automobilů Porsche, v nichž svého času nechybělo pět vozů Porsche 917, byla sice rozprodána, ale jeho odkaz žije dál. „Neznám nikoho jiného, kdo by si uchovával takové nadšení pro automobilové závody po celý život,“ prohlásil John Morton, jeden z jeho slavných závodníků. Další jezdci Milt Minter, Danny Ongais, Jean Behra, Jody Scheckter, Brian Redman, Sam Posey, George Follmer, Jerry Titus, Scooter Patrick, Hurley Haywood, Tony Adamowicz, John von Neumann, Jack MacAfee, Ken Miles, Roger Penske, Bob Holbert, Jo Bonnier a mnozí jiní pro Vasek Polak Racing dobyli nespočet úspěchů; v posledních letech pak v závodech historických vozů na slavných okruzích.
+Vasek Polak se rovněž těšil přízni automobilky Porsche, která jinak neprodává nejnovější závodní stroje každému... Pokud jde o slavná Porsche 917/10, koupil Vasek Polak spyder výrobního čísla 006 (nejprve 5.4 atmo, pak 5.0 Turbo) a zkušený Milt Minter (1933 – 2004) dobyl celkově druhé místo v CanAm 1972 za Follmerem, ale před Hulmem, Donohuem, Cévertem, Revsonem, Hobbsem a dalšími pětadvaceti bodujícími jezdci! Pro sezonu 1973 nasadil mladého Jodyho Schecktera na posledním vyrobeném 917/10-018 (5.0/5.4 Turbo); temperamentní Jihoafričan byl neobyčejně rychlý, ale stroj často nevydržel (celkově šestý; nejlépe druhý v Elkhart Lake). Druhým automobilem týmu byl původní 917-028 PA Spyder z roku 1969 pro Jo Sifferta, který Polak odkoupil pro sezonu 1971 a nasazoval s různými motory (4.9/4.5T/5.0/5.4T), přičemž nejlepšími výsledky byla čtyři pátá místa (dvakrát Minter 1971, po jednom Posey 1972 a Durst 1973; Redman koncem sezony 1973 dvakrát odpadl). Když se v devadesátých letech 917/10 objevila v závodech historických vozů, bylo jasné, že pojede věrný Milt Minter. Tento Kaliforňan jel svůj poslední závod ještě v roce 2004 (bylo mu přes sedmdesát) na Porsche 911 GT3 RS s mladým Gunnarem Jeannettem; také jemu však zákeřná nemoc zničila tělo, ale nikoli sportovního ducha. V Polakově týmu startoval od poloviny šedesátých let.
Převzato z časopisu