Motorsport
Rally Dakar 2021 – Dakarský úspěch
Lukáš Dittrich 09.02.2021 11:54
V pořadí 43. ročník Rally Dakar je minulostí. Legendární závod se opět jel v Saúdské Arábii, nabídl několik novinek a z českého pohledu přinesl řadu úspěchů.
Druhého ledna odstartoval krátkým prologem 43. ročník Rally Dakar. Závod se podruhé konal v Saúdské Arábii a navzdory koronavirové pandemii přilákal početné pole účastníků. Na start se postavilo 64 automobilů, 61 lehkých bugin, 101 motocyklů, 16 čtyřkolek a 44 kamionů. Některé hvězdy ale přece jen chyběly. Například nedorazil úspěšný Team De Rooy. Trasa měřila zhruba osm tisíc kilometrů a vedla kolem celého Arabského poloostrova. Minulý rok bylo hodně stížností na příliš mnoho rychlých pasáží, organizátoři proto trať naplánovali tak, aby jednotlivé etapy nabízely od všeho trochu. Závěr závodu pak přivedl účastníky do přímořského města Džidda ze severu, což mělo připomínat původní příjezd do senegalského Dakaru.
Letošní ročník nabídl několik novinek. Zatímco minulý rok bylo předávání roadbooků těsně před startem testováno jen ve vybraných etapách, letos už se tak dělo v rámci celého závodu. Navigátoři automobilů, bugin a kamionů navíc poprvé neměli tištěný roadbook, nýbrž využívali jeho digitální podobu. Kvůli zvýšení bezpečnosti byly pro motocyklisty povinné vesty s airbagem a ve snaze zpomalit právě tyto nejzranitelnější účastníky pořadatel omezil počet zadních pneumatik. Motorkáři jich měli k dispozici jen šest, tedy jednu na dvě etapy.
Divácky jednoznačně nejatraktivnější novinkou ovšem bylo zavedení kategorie Classic určené pro automobily do roku výroby 2000, které se objevily na tratích světových rally, tudíž nejen na Dakaru. Historické vozy jely rally pravidelnosti v podstatě tak, jak to známe z veteránských akcí. Historiků celkem odstartovalo 23 a mezi nimi byla také posádka Klymčiw/Vlček se Škodou 130 LR. Českých účastníků bylo obecně na startu víc než dost, ostatně česká výprava byla třetí největší v soutěži. Kromě známých jmen se objevili také nováčci. Pozornost poutali zejména mistr světa ve freestyle motokrosu Libor Podmol nebo Tomáš Enge.
Hned začátek rally přinesl český úspěch, když Martin Prokop skončil v první etapě mezi automobily na třetím místě. To se dosud žádnému jinému českému jezdci nepodařilo. Ford Martina Prokopa se držel v popředí až do šesté etapy, kde jej potkaly dva defekty a kde zároveň postupně odešly tři poloosy. Ztráta na vítěze téměř hodina a půl znamenala konec nadějím na pokračování bojů o přední příčky. I tak ale skončil tento jezdec na celkovém devátém místě. Zvítězil Stéphane Peterhansel, jedoucí s buginou Mini. Pro zajímavost, Stéphane letos slavil 30 let od momentu, kdy ještě na motocyklu vyhrál Dakar úplně poprvé. Po letošním ročníku eviduje už 14 vítězství. Šestkrát uspěl na motorce, osmkrát v automobilu.
Dakarská budoucnost |
Stejně jako další disciplíny motoristického sportu, i Rally Dakar se bude ubírat směrem k elektrifikaci. Už příští rok bude vypsána kategorie pro vozidla s alternativními pohony. Automobilka Audi již potvrdila, že právě do této kategorie vyšle svůj nový hybridní speciál, Guerlain Chicherit pro změnu chystá vodíkový vůz (na fotce níže). Od roku 2026 už bude elitním jezdcům povolena účast pouze elektrifikovaných kamionů a automobilů. Během několika následujících let bude to samé vyžadováno také po amatérských závodnících. Všeobecným cílem je mít v roce 2030 na startu výhradně kamiony a automobily s nulovou produkcí emisí. Elektromobil poprvé dokončil Dakar v roce 2017. Ztráta na vítěze ale tenkrát byla přes 80 hodin. |
Kategorii kamionů ovládly ruské Kamazy. Zdatně jim sekundovaly posádky Aleše Lopraise (Praga) a zejména Martina Macíka (Iveco), který si odvezl tři etapová vítězství. Oba čeští piloti ale museli během dvanácti etap občas řešit technické problémy, což je stálo lepší umístění. Macík dokončil závod čtvrtý a vyrovnal tím maximu svého otce, jenž dojel na stejném místě s kamionem LIAZ v roce 2010. Mezi motocykly zaznamenal velký úspěch Martin Michek, když získal desáté místo a vyrovnal tak dosavadní maximum českého jezdce v této kategorii. V roce 1998 ho zajel Stanislav Zloch. Závod dokončil i Libor Podmol, který chtěl především dotáhnout příběh svého otce. Ten se na Dakaru představil v roce 1994, soutěž ale tehdy nedokončil. První dvě místa obsadily motocykly Honda, což se naposledy stalo v roce 1987. Kevin Benavides je zároveň prvním jezdcem z Jižní Ameriky, který dokázal na motocyklu zvítězit.
Ondřej Klymčiw se v kategorii Classic zpočátku učil způsobům, jakými se vlastně tato soutěž jede. Následně se dostavily první etapové úspěchy a do deváté etapy také celkové páté místo. Nakonec ale z toho byla až 19. příčka. Škoda 130 LR většinu soutěže fungovala výborně, v závěru ovšem nejprve odešla její převodovka a následně nevydrželo těsnění pod hlavou motoru. Vítězství získala francouzská posádka startující s buginou Sunhill z roku 1979. Rally Dakar 2021 úspěšně zvládlo 63 motocyklů, 11 čtyřkolek, 49 automobilů, 41 lehkých bugin a 29 kamionů. Dalších 19 účastníků soutěž dojelo v rámci kategorie Dakar Experience, umožňující odstoupivším jezdcům návrat do závodu.
Navzdory novým opatřením se ani letošní Dakar neobešel bez obětí na životě. V sedmé etapě měl nehodu francouzský motocyklový jezdec Pierre Cherpin, který o pár dní později svým zraněním podlehl. Během soutěže pak zasáhla dakarský svět ještě jedna smutná zpráva. Desátého ledna zemřel Hubert Auriol, trojnásobný vítěz a bývalý ředitel soutěže. Zemřel náhle doma ve Francii. Ironií osudu je skutečnost, že se tak stalo téměř na den přesně 35 let poté, co při tragické nehodě vrtulníku na Dakaru 1986 zahynul zakladatel soutěže Thierry Sabine. Mimochodem, ve stejném roce se poprvé na start také postavily vozy Tatra. Není vyloučené, že tatrovky uvidíme v rámci Dakar Classic na startu znovu. Minimálně se Josef Kalina v České televizi vyjádřil v tom smyslu, že by se mu to moc líbilo. A nám rozhodně taky.
Výsledky
Automobily
1. Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger, X-Raid Mini JCW Team
2. Nasser Al-Attiyah/Matthieu Baumel, Toyota Gazoo Racing
3. Carlos Sainz/Lucas Cruz, X-Raid Mini JCW Team
Kamiony
1. Sotnikov/Akhmadeev/Akhmetzianov, Kamaz-Master
2. Shibalov/Nikitin/Tatarinov, Kamaz-Master
3. Mardeev/Svistunov/Galiautdinov, Kamaz-Master
Motocykly
1. Kevin Benavides, Monster Energy Honda Team 2021
2. Ricky Brabec, Kevin Benavides, Monster Energy Honda Team 2021
3. Sam Sunderland, Red Bull KTM Factory Team
Čtyřkolky
1. Manuel Andujar, 7240 Team
2. Giovanni Enrico, Enrico Racing Team
3. Pablo Copetti, MX Devesa by Berta
Lightweight vehicle
1. Francisco C. Lopez/Juan Pablo L. Vinagre, South Racing Can-Am
2. Austin Jones/Gustavo Gugelmin, Monster Energy Can-Am
3. Aron Domzala/Maciej Marton, Monster Energy Can-Am
Classic
1. Marc Douton/Emilien Etienne, Team Sunhill
2. Juan Donatiu/Pere Serrat Puig, Doria Racing
3. Harichoury/Fertin/Correia, Team Boucou
Převzato z časopisu