Motorsport
Mercedes-AMG Petronas F1 W05 – První hybridní
Tom Hyan 23.05.2014 07:26
První hybridní Grand Prix dominovaly pohonné jednotky Mercedes-Benz...
Důkladná příprava se vyplatila, z trojice výrobců hybridních pohonných jednotek nové formule 1 vykazoval Mercedes-Benz od počátku testů nejlepší výsledky. Rychlost z oficiálního testování v Bahrainu a Jerezu ovšem není zárukou úspěchu, jak se přesvědčil Lewis Hamilton hned při premiéře na Velké ceně Austrálie v Melbourne. Zajel sice první pole position nové éry, ale ve třetím kole ho komplikovaná hybridní jednotka zradila, musel zajet do depa a odstoupit. Pak už neměl druhý vůz týmu Mercedes-AMG Petronas konkurenci, Nico Rosberg vedl prakticky celý závod a zvítězil nikým neohrožován průměrnou rychlostí 195,098 km/h. Průběh závodu naznačil problémy, které se očekávaly. Při televizním přenosu byly slyšet umírněné zvuky, jež novodobé hybridy formule 1 vydávají, ale takty Renaultu ve voze úřadujícího mistra světa Sebastiana Vettela jasně ukázaly, že jeho motor nepracuje správně.
Hlásil do rádia no power už v zahřívacím kole, po startu odkroužil jen tři, aby následoval Hamiltona zajetím do boxů a odstoupením. Příznivci formule 1 nejsou spokojeni se zvukovým projevem nové F1, osmiválec s atmosférickým plněním zvučí jinak, zvláště je-li limit otáček o tři tisíce vyšší, a to na dvanáctiválce (či desetiválce) už můžeme jen vzpomínat. Hybridizace a elektrifikace snad má smysl u běžných vozidel, ale vrchol motoristického sportu s limitem válců na pouhých šest, navíc se seškrcenou spotřebou paliva, proměnil kdysi vrcholné závody na podivnou economy run. Kdo čekal, že závěrem závodu budou jezdci mezi sebou bojovat, byl zklamán. Kroužili za sebou jako vagonky ve vláčku, aby jim nedošlo palivo. A to spotřebu částečně snížila žlutá fáze po vyjetí safety caru, kdy se nemůže (a nesmí) jet naplno až do odstranění problému (tentokrát rozbité kolo a svléknutá pneumatika z vozu Williams finského jezdce Valtteriho Bottase).
Není pravdou, že změna pohonných jednotek pro sezonu 2014 je největší revolucí F1, jak s oblibou uvádějí ti, kteří zjevně o historii závodů Grand Prix mnoho nevědí. V principu jde o stejné kompozitové monoposty jako dříve, dramaticky se však změnilo poháněcí ústrojí, jenže vozy jsou těžší a pomalejší. Samotný motor předepsaného objemu 1600 cm3 s jedním turbodmychadlem a výhradně šesti válci má nižší výkon než dřívější atmosférické osmiválce 2,4 litru se systémem KERS. Nynější hybridní ERS je nezastupitelnou součástí ústrojí, při jeho poruše vůz není schopen konkurence, protože nedosahuje srovnatelného výkonu. V případě krátkodobého využití KERS nebyl výpadek rozhodující, u ERS je tomu naopak. Celkové výkony soustavy se oficiálně neuvádějí, podle odhadů mají převyšovat 515 kW (700 k), a to i při snížení limitu otáček zážehového motoru z 18 na 15 tisíc za minutu. Točivý moment se ovšem zvýšil z cca 380 na 550 Newtonmetrů!
Tato hodnota připravila horké chvilky Kevinu Magnussenovi (McLaren), který na startu prvního závodu jel smykem, ale stroj zvládl a cílem projel třetí jako nejlepší nováček. Podrobněji jsme nové pohonné ústrojí F1 už popsali (viz AR 1/’14), proto jen připomeňme, že šestiválci V6 přímo pomáhá elektromotor/generátor MGU-K (Kinetic, stejný princip jako KERS, ale s vyšším stupněm využití), spojený s klikovým hřídelem, a nepřímo (zdroj elektrické energie) elektromotor/generátor MGU-H (Heat), na jednom hřídeli s plnicím turbo-dmychadlem, jež jako elektromotor může podle potřeby ovlivňovat (odstranění prodlevy turba, či naopak redukce otáček). Bez vyspělé řídicí elektroniky by ovšem součinnost všech systémů včetně zásobníků elektrické energie (akumulátory Li-Ion) nebyla možná.
Příspěvek MGU-H není omezen předpisy, generátor může dobíjet akumulátory (do limitu 4 MJ/kolo), ale také přímo napájet MGU-K. Výsledky dalších závodů přinesou konstruktérům nové poznatky, jež mohou vést i k významnému snížení hmotnosti akumulátorů, která dosud činí až 25 kilogramů. Mercedes-Benz pohonnou jednotku pro start sezony vyladil nejlépe, na podium se vklínil pouze Daniel Ricciardo, když při debutu s vozem Red Bull RB10 Renault Energy F1 sice dojel druhý (ze druhého místa na startu), ale záhy byl diskvalifikován za překročení maximálního průtoku paliva 100 kg/h. Měří se průtokoměry Gill, jež týmům dodává FIA; ultrazvuková sonda však nefungovala správně a Red Bull ji nahradil vlastním telemetrickým systémem. Ricciardo tak na domácí trati přišel o svůj největší triumf, neboť FIA je jediným oprávněným kontrolorem Fuel Flow! Vozy s motory Mercedes-Benz tak obsadily první tři místa na podiu (Rosberg před jezdci McLarenu Magnussenem a Buttonem). Na prvních sedm míst se vklínily jen dva monoposty Ferrari F14T (Alonso čtvrtý, Räikkönen sedmý), s motory Mercedes-Benz bodovaly rovněž Force India VJM07 (Hülkenberg šestý, Pérez desátý) a Williams FW36 (Bottas pátý). Proti loňsku byly vozy zhruba o čtyři sekundy na kolo pomalejší. Mercedes-Benz symbolicky věnoval vítězství Mi-chaelu Schumacherovi, který leží od 29. prosince 2013 v bezvědomí na klinice v Grenoblu. Po těžkém pádu při sjezdovém lyžování si vážně poranil hlavu a prognózy nejsou vůbec dobré. Nico Rosberg vyhrál svou čtvrtou Grand Prix (jeho otec Keke má pět vítězství) a motory Mercedes-Benz se ujaly vlády nad letošním mistrovstvím světa formule 1.
Mercedes-AMG F1 W05
Samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů a hliníkové voštiny; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých kompozitových příčných ramenech, vnitřní pérování torzními tyčemi a tlumiči Penske se vzpěrami pushrod vpředu a pullrod vzadu; zážehový motor Mercedes-Benz PU106A Hybrid, V6/90°, 1600 cm3, max. 15 000 min‑1, přeplňovaný turbodmychadlem, DOHC 4V, SECU FIA by MES (McLaren Electronics Systems); přímé vstřikování paliva max. 500 barů, max. průtok paliva 100 kg/h (nad 10 500 min‑1); ERS se dvěma motorgenerátory MGU-K (na motoru) a MGU-H (na turbo-dmychadle), max. akumulace energie 4 MJ na kolo; MGU-K max. 120 kW, max. 50 000 min‑1, max. rekuperace 2 MJ/kolo, max. využití energie 4 MJ/kolo; MGU-H výkon neomezen, max. 125 000 min‑1; akumulátory Li-Ion, 20 až 25 kg, max. zásoba energie 4 MJ/kolo; kompozitová spojka, polosamo-činná převodovka 8+ Z s elektrohydraulickým řazením; hřebenové řízení s posilovačem; kompozitové kotoučové brzdy, zadní s ovládáním by-wire; hořčíková kola Advanti, pneumatiky Pirelli; d/š/v 4800/1800/950 mm; celková hmotnost 691 kg; palivo Petronas; další technické údaje nezveřejněny.
Převzato z časopisu