Motorsport
Formule 1 – Změna pravidel...
Tom Hyan 06.01.2015 06:54
První sezona hybridní formule 1 se šestiválcovými motory skončila nadvládou strojů Mercedes-Benz...
Zklamání přinesl poslední závod nové formule 1. Přestože bylo jasné, že Nico -Rosberg má na titul mistra světa pouze teoretickou šanci, málokdo předpokládal, že ho v boji s týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem zastaví další technická závada! Zvláště, když všechny jiné pohonné jednotky Mercedes-Benz pracovaly skvěle, takže ve Velké ceně Abu Dhabi obsadily šest ze sedmi prvních míst v cíli a patřilo jim celé podium. Lewis Hamilton (Mercedes-AMG W05 Hybrid) totiž vyhrál před Felipe Massou a Valtteri Bottasem, jejichž Williamsy od sezony 2014 pohánějí rovněž motory Mercedes-Benz... Finále chyběly opět souboje, Nico Rosberg z první pozice na startu přidal příliš plynu, protočil kola a Lewis Hamilton vystřelil do vedení, které už nepustil z ruky. Když Rosbergova poháněcí soustava začala ztrácet výkon, postupně klesal ze druhého až na čtrnácté místo v cíli, kde skončil se ztrátou jednoho okruhu (nováček Will Stevens na Caterhamu dojel sedmnáctý z dvaceti startujících).
Vzdát se však odmítl, požádal tým o povolení dokončit závod, nikoli zajet do boxů a odstoupit. Jeho bodový příděl se nezvětšil, Hamilton však získal 50 nových bodů (běžně je 25 za první místo) a dovršil celkem 384. Pozitivní na celé situaci je, že šampionát nerozhodlo nesmyslné pravidlo o přidělování dvojnásobného počtu bodů výhradně v závěrečném závodě v Abu Dhabi, které se zrodilo jen pro sezonu 2014. Lewis Hamilton se stal čtvrtým vícenásobným mistrem světa formule 1 z Velké Británie, patří mu totiž tituly 2008 (McLaren) a 2014 (Mercedes-AMG), zatímco naposledy zvítězil Jackie Stewart (1969, 1971 a 1973); druzí dva jsou Jim Clark (1963 a 1965) a Graham Hill (1962 a 1968). Jeho triumf je zasloužený, odvedl lepší práci než Nico Rosberg, vyhrál jedenáct z devatenácti Grand Prix, zatímco týmový kolega Nico Rosberg pouze pět Velkých cen. Sezona ovšem měla jen tři vítěze; Australan Daniel Ricciardo (Red Bull) překonal svého týmového kolegu, čtyř-násobného mistra světa Sebastiana Vettela (2014 bez prvního místa), a vyhrál třikrát (Kanada, Maďarsko, Belgie).
Mercedesy dominovaly rovněž v kvalifikacích; první pozici na startu vyjel Nico Rosberg jedenáctkrát, Hamilton sedmkrát a jednou je porazil Felipe Massa (Williams s motorem Mercedes-Benz). Z první desítky bodujících jezdců sedm používalo motory Mercedes-Benz, dva Renaulty (celkově třetí Ricciardo a pátý Vettel) a jeden Ferrari (šestý Fernando Alonso). Mercedes-Benz vyhrál jak hodnocení jezdců, tak konstruktérů, což se naposledy podařilo v sezoně 1955 (Juan-Manuel Fangio, mistrovství světa konstruktérů nebylo tehdy oficiálně vyhlášeno). Skončila také dlouhá spolupráce McLarenu s dodavatelem motorů Mercedes-Benz; když roku 1995 začala, byl jedním z jezdců Jan Magnussen z Dánska, když končila, účinkoval v týmu jeho syn Kevin (2014 celkově jedenáctý). McLaren přechází opět na Hondu (první test Oliver Turvey ve zkušebním voze MP4-29H s prototypem motoru 0X2 dne 14. listopadu na Silverstone při filmování). Během sezony došlo k úpadku dvou týmů, které prostě na náklady ve formuli 1 nestačily. Zajímavé je, že se neustále hovořilo o snižování finanční náročnosti, ale každému muselo být jasné, že dnešní elektrárny, jež vezou monoposty na palubě, jsou mnohem dražší než atmosféricky plněné osmiválce!
Bývaly časy, kdy formule 1 byla především o sportu, nikoli o tom, kdo má více peněz. Proč se objevily nesmyslné hybridy v nejvyšší kategorii automobilového sportu je záhadou, vždyť alternativní pohony prezentuje FIA ve zcela nové elektrické formuli a ve vytrvalostních závodech sportovních prototypů LMP1 Hybrid; je přece hloupé, když nižší formule mají větší objem motoru i větší počet válců, nemluvě o ryzím zvuku závodních strojů... Naposledy zkolaboval ve formuli 1 během sezony japonský tým Super Aguri, nepočítáme-li odchod španělského HRT, který nastoupil jako nováček po požehnaném rozšíření startovního pole, z něhož do loňska zbyly právě Marussia (Virgin/Manor F1) a Caterham (Lotus Racing). Oba se v listopadu přihlásily do MS 2015, ale podmínkou bylo získání nových majitelů, schopných pokračovat ve F1. Před Velkou cenou USA 2014 odstoupily, Caterham se vzchopil pro Abu Dhabi díky sbírce fanoušků, Marussia ovšem sezonu nedokončila, protože věřitel Ferrari odmítl pokračovat v dodávkách a servisu motorů. Situace není jednoduchá ani u Force India, Sauberu a Lotusu (má propůjčeno slavné jméno údajně do sezony 2016, ale uzavřel smlouvu na dodávky motorů Mercedes-Benz namísto Renaultů). Bernie Ecclestone však má jasno, říká: „...pokud na to někdo nemá, ať dělá něco jiného!“ Kupci se ovšem nehrnou.
Připomeňme, že nutný rozpočet nejslabšího týmu F1 na konci startovního pole je 60 až 70 milionů liber ročně. Finbarr O’Connell, jenž se ze správce konkurzní podstaty změnil na šéfa týmu Caterham pro jedinou Grand Prix v Abu Dhabi, by ovšem rád předal žezlo někomu jinému... Okamžitě po závěrečném závodě oznámil Ferrari, že novým šéfem týmu pro sezonu 2015 bude Maurizio Arrivabene, jenž se tak stává třetím mužem v této funkci během jediného roku (Marco Mattiacci vystřídal Stefana Domenicaliho v dubnu 2014, ale změna nepřinesla očekávané výsledky). Ital Arrivabene má mnohem větší zkušenosti než Mattiacci, od roku 2010 totiž reprezentuje sponzory ve F1 Commission jako viceprezident klientské strategie a marketingu firmy Philip Morris (Marlboro), která navzdory zákazu tabákové reklamy po léta zůstává výkonným partnerem a skutečným spolupracovníkem týmu Ferrari. Zemětřesení u Ferrari po nedobrých výsledcích (Fernando Alonso celkově šestý; Kimi Räikkönen dvanáctý) znamenalo rovněž loučení pro muže, jenž se třiadvacet let podílel na všech úspěších (a předtím v letech 1973 – 1975). Luca Cordero Di Montezemolo opustil tým v říjnu, první jezdec Fernando Alonso následoval v listopadu, kdy bylo oznámeno tříleté angažmá Sebastiana Vettela, mistra světa z let 2010 – 2013, jenž se v Abu Dhabi rozloučil s Red Bullem osmým místem. Nico Rosberg nedokázal navázat na úspěch svého otce Keke Rosberga (mistr světa 1982 na Williamsu), takže jedinou dvojicí otce a syna, která vyhrála mistrovský titul, zůstávají Graham (1962 na BRM a 1968 na Lotusu) a Damon Hill (1996). Druhým místem však vyrovnal výsledky Jacquese (mistr světa 1997) a Gillese Villeneuva (druhý 1979 na Ferrari). Ze třinácti dvojic otce a syna (u Jacka Brabhama dvou synů) nebyla žádná lepší. Reparát ovšem může Nico Rosberg složit v sezoně 2015, která opět začíná v březnu v australském Melbourne. Novým závodem by měl být pouze návrat Velké ceny Mexika.
Převzato z časopisu