Motorsport
Hankook 12 h Epilog Brno 2015 – Na 12 hodin...
-TH/JN- 31.12.2015 06:30
Největším automobilovým závodem byl brněnský Epilog, tentokrát coby dvanáctihodinovka nizozemské agentury Creventic...
České republice se totiž velké šampionáty už delší čas vyhýbají, na moravském okruhu se tedy jako největší závod sezony jel tradiční Epilog Brno, tentokrát na 12 hodin coby součást vytrvalostní série Creventic 24 h Series.com, která zahájila téměř před deseti lety prvním ročníkem 24 h Dubaje (2006) a pro poslední sezonu získala mezinárodní uznání FIA. Na rozdíl od minulých ročníků, jež trpěly nedostatečným počtem účastníků, tvořilo startovní pole padesát různých automobilů, z nichž některé se u nás objevily poprvé, dokonce i zásluhou českých týmů... Standardem pro minulé ročníky Epilogu Brno bylo šestihodinové závodění, jenže ani to nebylo někdy dodrženo, takže dvanáctihodinovka se stala příjemným zpestřením sezony. Oživením o to významnějším, že české týmy patří k nejlepším, zejména pak Scuderia Praha s vozy Ferrari 458 Italia GT3, která už dříve slavila v šampionátu úspěchy.
V sezoně 2014 mezinárodní sestava Matteo Malucelli (I), Jaromír Jiřík (CZ), Jiří Písařík (CZ) a Peter Kox (NL) pro tým českého importéra Ferrari a Maserati slavně zvítězila ve čtyřiadvacetihodinovce na Katalánském okruhu u Barcelony, když ujela 653 okruhů, tedy o sedm více než nejbližší soupeř, jenž také sedlal Ferrari 458 Italia GT3 (švýcarský Kessel Racing, založený bývalým jezdcem F1 Lorisem Kesselem), a porazila více než šedesát konkurentů. Závod nese jméno Trofeu Fermí Vélez na památku katalánského závodníka (1959 – 2003), rodáka z Barcelony. Fermín Vélez (španělský přepis jména), který dvakrát vyhrál mistrovství světa sportovních prototypů FIA C2, startoval ve 24 h Le Mans, formuli 3000 a Indy Cars (IRL 1996 – 1997 pro Team Scandia), nakonec prohrál boj se zákeřnou nemocí. Scuderia Praha svou úspěšnou posádku ze 24 h Barcelony 2014 neměnila ani pro následující ročník.
Také v tomto případě byli nejrychlejší, jenže po prvních osmi kolech museli do depa s opravou převodovky, což je značně zdrželo a po stíhací jízdě dosáhli na čtrnácté místo. Vyhrál ostřílený Bernd Schneider, který jel jako instruktor s Reinholdem Rengerem, Hari Proczykem, Reinhardem Koflerem a Seanem Johnstonem pro HP Racing, samozřejmě s vozem Mercedes-Benz SLS AMG GT3. Český tým pod taktovkou Jiřího Rozkošného se však na následující závod dobře připravil a tentokrát smůla nezasáhla. Italský závodník Matteo Malucelli na Ferrari 458 Italia GT3 týmu Scuderia Praha vládl už tréninku, v Brně zajel pole position a se svými kolegy Jiříkem, Písaříkem a Koxem nedali žádnému z devětačtyřiceti soupeřů šanci. Zpočátku se ve vedení české Ferrari střídalo s Mercedesem SLS AMG GT3 týmu Ram Racing, ještě po sedmi hodinách oba vozy jezdily s minimálními rozdíly, ale v poslední třetině Scuderia Praha získala devadesátisekundový náskok, jenž nezvrátilo ani potrestání Stop & Go, a český tým triumfoval ve 12 h Epilogu Brno s náskokem jednoho okruhu před Ram Racing (ve slo-žení Tom Onslow-Cole, Paul White a Thomas Jäger, vítězů 24 h Paul Ricard 2015).
Vítězné kvarteto v Brně ujelo 324 okruhů průměrnou rychlostí 145,65 km/h. Úspěch to byl o to větší, že zatímco absolutní vítězové dominovali také v kategorii A6 (hlavně vozy GT3), tak sesterský Ferrari 458 Challenge posádky Dušan Palcr, Josef Jakubík, Lubomír Jakubík a Matteo Cres-soni (I) zvítězil ve třídě SP2 (hlavně vozy GT a Silhouette). Méně štěstí měl Tomáš Enge (KTM X-Bow GT4), který po páteční nehodě týmového kolegy Reinharda Koflera nemohl nastoupit (kompozitový trup byl vážně poškozen) a přihlížet musela i exotická spolujezdkyně Naomi Schiffová, pů-vodem z Johannesburgu (žije v Belgii). Speciály KTM (motory Audi 2.0 TFSI), připravené Reiter Engineering, však přesto slavily českou premiéru, druhý vůz nakonec vyjel a obsadil třetí místo ve třídě SP3 (hlavně vozy GT4). Ve stejné třídě neuspěl sportovní Saker GT V8 TDI, připravený Dieselpowerem z Modletic u Prahy pro nizozemské jezdce, Achillovou patou vozu je spojovací hřídel mezi vznětovým osmiválcem VW/Audi 4.2 V8/279 kW (380 k) a převodovkou, jinak totiž Sakery používají ploché čtyřválce (ale i šestiválce) Subaru Boxer...
Epilog Brno 2015 byl rozhodně zajímavou podívanou, protože se na trati objevily i další neobvyklé vozy, dokonce až z Austrálie (MARC Cars Ford Focus V8), nemluvě o typech Lamborghini Huracán, MARC Mazda 3 V8, Ginetta G50 a Aston Martin Vantage, bojujících se záplavou Porsche 911 (997 a 991), Mercedes-Benz SLS AMG, různých BMW od M235i Racing Cup po M3 GTR, Seat León Cup Racer, Renault Clio Cup a dalších. Na příští rok zařadila agentura Creventic brněnský 12 h Epilog do seriálu 24 h Series.com opět (7. – 8. října 2016). Zůstává kuriozitou, že se první dvanáctihodinovka jela na starém Masarykově okruhu 8. října 1950. Zatímco na Velké ceně Československa 1949 ještě startovaly vozy Grand Prix F1 (vyhrál Peter Whitehead na Ferrari 125, dvanáctiválci 1,5 litru s kompresorem), o rok později už spadla Železná opona a po 12 hodin bojovali jen domácí závodníci. Největší vzdálenost 1192,93 km urazila dvojice Jaroslav Pavelka/Ing. Zdeněk Sojka na Tatraplanu Sport (Tatra 602) průměrnou rychlostí 99,3 km/h. Na další vytrvalostní závod se pak v Brně čekalo do roku 1966 (v šestihodinovce zvítězili Rakušané Wolfgang Stumpf/Sigi Pust na Fordu Cortina Lotus).
Převzato z časopisu