Motorsport
Formule 1 – Převaha
Tom Hyan 23.01.2012 10:30
Nemyslím si, že byl poslední ročník mistrovství světa napínavý. Převaha Red Bullu (pane Vettele, gratuluji a smekám!) však byla nudná…
Na rozdíl od americké formule Indy Car se znovu potvrdilo, že mistrovství světa formule 1 nemá tak vyrovnané startovní pole jako jeho zámořská podoba, v níž vítězí v jednotlivých závodech nejméně dvakrát tolik závodníků! Ve formuli 1, při vší úctě k Sebastianu Vettelovi, však mladý Němec disponuje nejlepším automobilem (i podporou prvního jezdce týmu), takže jeho kolega Mark Webber vyhrál jen jednou, když ho Vettel pustil v Brazílii dopředu, protože s poruchou převodovky nebyl tak rychlý. Spolu však vyjeli vítězství v Poháru konstruktérů 2011 pro Red Bull Racing, rovněž s obrovským náskokem…
Je opravdu neuvěřitelné, jak velkou nadřazenost může vytvořit aerodynamika vítězného vozu Red Bull RB7, který nenašel loni soupeře, stejně jako předloni jeho předchůdce. Vše ostatní je totiž prakticky shodné, motory Renault dostávají rovněž Lotus-Renault a Team Lotus (od sezony 2012 Team Caterham a nově Williams), vozy si jsou podobné jako vejce vejci, a přesto je zřejmé, že Red Bully prostě jezdí rychleji.
Ferrari a McLaren drží občas krok, ale ostatní týmy zoufale na Red Bull Racing nestačí. Největší zásluhu na úspěchu má geniální konstruktér Adrian Newey, který sice nepřišel na chuť počítačům (stále používá rýsovací prkno), jenže už v devadesátých letech dovedl k vítězství vozy Williams a později McLaren. Jeho systematický přístup k práci nese nejsladší ovoce, ostatně Adrian není jen teoretik, sám jezdí závody sportovních automobilů a dokáže řídit také monoposty formule 1. Závodní tým rakouského výrobce povzbuzujících nápojů Red Bull vznikl na základě projektu, s nímž neuspěla ani Ford Motor Company.
Představil se jako Stewart Grand Prix v sezoně 1997, vyhrál jediný závod (Johnny Herbert na Velké ceně Evropy 1999 v dešti na Nürburgringu), ale pak trojnásobný mistr světa Jackie Stewart svůj tým předal spozorovi (Ford) a ten pod hlavičkou Jaguaru už žádnou Velkou cenu nevyhrál. V rámci reorganizace Ford Motor Company byl nabídnut k prodeji, nastoupil do sezony 2005 jako Red Bull Racing s Davidem Coulthardem a méně zkušenými jezdci, za čtyři roky byl třikrát sedmý a jednou pátý v Poháru konstruktérů. Tiše vybudoval technické zázemí a jakmile jako šéfkonstruktér a technický ředitel nastoupil Adrian Newey, došlo k dramatickému obratu.
Mark Webber se vrátil do týmu v roce 2007 (působil tam v dobách Jaguaru), ale německý junior Sebastian Vettel vyhrál jediný závod pro sesterské Toro Rosso (2008 na Monze) a pro sezonu 2009 postoupil do Red Bullu (vyhrál čtyři závody). Záhy Webbera překonal a ve finále v Abu Dhabi 2010 se ve třiadvaceti letech stal nejmladším mistrem světa formule 1! Loni v devatenácti závodech zajel patnáctkrát pole position (nejlepší čas v kvalifikaci), čímž překonal rekord Nigela Mansella (ten byl v jediné sezoně nejrychlejší čtrnáctkrát), jedenáctkrát zvítězil a podruhé dobyl titul mistra světa. Mark Webber utrpěl jediné vítězství v závěrečné Velké ceně Brazílie, když byl vedoucí Vettel z depa varován, že jeho převodovka nepracuje optimálně a musí ji šetřit, pokud chce dojet až do cíle. Webberův triumf v Sao Paulo pak znamenal, že se o jediný bod vyšvihl před Fernanda Alonsa (Ferrari) na třetí místo v celkovém hodnocení šampionátu.
Šest vítězství loni dobyli jezdci McLarenu (motor Mercedes-Benz), rovným dílem se o ně podělili Jenson Button (druhý v MS) a Lewis Hamilton (pátý). Pouze ve Velké Británii zvítězil Ferrari (Fernando Alonso; celkově čtvrtý v MS). Úspěch Red Bullu není ovšem jen dílem technického génia, ale také vynikající organizace, o čemž svědčí nejrychlejší zastávky v depu pro výměnu pneumatik. V roce 2005 málokdo předpokládal, že se Red Bull stane do pěti let mistrem světa. Podle Marka Webbera, který prošel přeměnou týmu z Jaguaru na Red Bull Racing, to však byla také počáteční velkorysá finanční injekce od výrobce energetických nápojů…
Ze dvanácti týmů mistrovství světa plná čtvrtina nezískala ani bod (Team Lotus, Virgin a HRT), Williams jen paběrkoval s pěti body, z nichž čtyři vyjel zkušený Rubens Barrichello, pravděpodobně ve své poslední sezoně. Na vedoucí trojici se dotahuje Mercedes GP (Nico Rosberg celkově sedmý, Michael Schumacher osmý), ale také Force India (Adrian Sutil devátý) a Renault (Vitalij Petrov desátý), zatímco Sauber a Toro Rosso zaostávají. Přestože počet předjížděcích manévrů dosáhl až 126 na jeden závod (v Turecku), nezměnil se jejich nudný průběh, Sebastian Vettel byl většinou už bezpečně na první pozici. Systém DRS (Drag Reduction), aktivovaný jezdcem za daných podmínek a na určeném místě tratí, byl jistě pozitivním přínosem (otevírání klapky na zadním přítlačném křídle, snižující přítlak i odpor vzduchu), stejně jako opětné nasazení rekuperace kinetické energie KERS. Nová sezona 2012 začíná znovu v březnu Velkou cenou Austrálie (Melbourne), Bernie Ecclestone se však nevzdává naděje na závod v problematickém Bahrajnu.