Technika
Scania v České republice: prvních 30 let
Branko Remek 05.12.2024 01:13
Foto: Branko Remek
Před třiceti lety, v květnu 1994, byla do obchodního rejstříku zapsána společnost Scania Czech Republic s.r.o. jako dceřiná firma a oficiální zastoupení švédského výrobce nákladních vozidel, autobusových podvozků a průmyslových motorů.
Nová společnost navazovala na prvního nezávislého importéra STM, dovážejícího Scanie od roku 1992. Začátky byly velmi skromné: 21 zaměstnanců a pro celou republiku jen servis v pražských Stodůlkách. Později přibyly další nezávislé autorizované i ty přímo vlastněné společností Scania, která je dnes součástí skupiny Traton, začleněné do koncernu VW Group.
Počet zaměstnanců se rozrostl na dnešních více než 350 a od jednoho servisního střediska došli až k síti 18 servisů od Chebu po Český Těšín. Do konce loňského roku u nás Scania prodala 24 000 vozidel. Od naftových automobilů s manuálními převodovkami se přešlo k „automatům“, alternativním palivům a elektromobilitě.
Foto: Branko Remek
Mezi vůbec první zákazníky nového zastoupení patřily společnosti Miroslav Mikel – Autodoprava, ARKE-Jiří Rambousek s.r.o. nebo ČSAD Kroměříž a.s. Největším zákazníkem je dnes firma HOPI Holding a.s., která jen v Česku odebrala na 900 vozidel Scania. „Jako prémiový výrobce nákladních automobilů jsme se vždy mohli spolehnout na skvělý produkt. Za třicet let jsme prodávali čtyři generace nákladních vozidel, která získala pětkrát titul International Truck of the Year, kromě toho jsou naše vozidla také devítinásobnými nositeli ocenění Green Truck pro nejefektivnější vozidlo pro dálkovou dopravu,“ připomíná Viktor Šafář, ředitel dealerství Čechy, který ve Scanii působí již od roku 1994 a do firmy přešel ze zmíněné společnosti STM.
Nákladní vozidla Scania V8 si již před lety vysloužila přezdívku King of the Road. Mezi ikonické produkty patří právě silniční tahače s motory V8 s nezaměnitelným zvukem a vysokým výkonem, jež dnes společnost nabízí jako jediná na trhu, ale také hospodárné šestiválce, které jsou mezi zákazníky nejoblíbenější. „Třicet let představuje také výraznou proměnu výrobků. V roce 1994 bylo vše v kabině analogové, dnes máme plně digitální palubní desku a služby konektivity, jako je oblíbený portál MyScania, umožňující na dálku sledovat stav vozového parku a výkony řidičů,“ říká výkonný ředitel Scania Czech Republic s.r.o. Zdeněk Petrás. Došlo rovněž k odklonu od manuálních převodovek k automatizovaným a místo nafty se začínají prosazovat alternativní paliva. Všechny motory Scania mohou spalovat HVO, tedy bionaftu druhé generace, jež při analýze od zdroje ke kolům umožňuje snížení emisí CO2 až o 90 procent. V nabídce jsou rovněž plynová a elektrická vozidla. V roce 2030 má Scania za cíl globálně prodávat 50 % vozidel na elektřinu. Novinkou jsou služby spojené s nabíjením vozidel. Scania může zajistit návrh, instalaci i provoz dobíjecí infrastruktury u zákazníka. Unikátní je nabíjecí systém Charging Access, který umožní přístup k veřejným stanicím vhodným k dobíjení elektrických vozidel. V Česku se objeví v příštích letech.
Foto: Branko Remek
Pro odborné novináře bylo uspořádáno představení několika zajímavých historických vozidel na Autodromu Most. Mohli jsme se tak opravdu vyřádit. Scania udržuje od počátku vstřícnost k médiím, a tak není problém připomenout sérií fotografií, co všechno časopis Automobil (Revue) v podání autora tohoto článku za těch 30 let zaznamenal.
Převzato z časopisu