Technika
Scania G350 Hydrogen – Na vodík
Branko Remek 27.10.2020 05:08
Společnost Scania vyvíjí různé druhy hybridních systémů využívajících pohon na biopaliva i plně elektrických vozidel.
Vloni Scania představila například elektrický akumulátorový autobus. Jednou z oblastí, na které se Scania ve spolupráci se svým zákazníkem, firmou ASKO, zaměřuje, jsou nákladní vozidla s elektrickým pohonem na vodíkové články. Toto partnerství přechází v roce 2020 do další fáze v podobě nasazení čtyř nákladních vozidel do reálného provozu v rámci pilotního projektu. Vodík představuje pro dálkovou elektrifikovanou dopravu nadějnou příležitost a první testy ukazují, že tato technologie funguje spolehlivě i v chladnějším podnebí. Firma ASKO podnikla zásadní kroky k zajištění dodávek vodíku pocházejícího z obnovitelných zdrojů a vytvoření infrastruktury pro jeho doplňování do vozidel. V jejím případě jsou nákladní rozvážková vozidla vybavena elektrickou pohonnou jednotkou a energie vodíku je přeměňována na elektřinu v palivových článcích. Nákladní vozidlo s pohonem na palivové články je vybaveno akumulátory pro případ potřeby dodatečného výkonu a také pro účely rekuperace elektrické energie při brzdění. Konstrukční řešení Scania je založeno na modulárním principu. Ve vozidlech nasazených do provozu firmou ASKO je spalovací motor v rámci hnacího ústrojí nahrazen elektromotorem, k jehož pohonu slouží elektřina získávaná z vodíkových článků a akumulátorů. Zbytek hnacího ústrojí se skládá ze stejných standardních součástí používaných v hybridních nákladních vozidlech a autobusech, které společnost Scania již dodává. Palivový článek generuje elektřinu elektrochemickým procesem využívajícím vodík z nádrže a kyslík z okolního vzduchu. Hlavní předností jsou nulové emise, protože odpadem procesu je pouze voda.
Základem těžkého užitkového vodíkového elektromobilu je podvozek s konfigurací náprav 6x2/4 vozu G350 pro celkovou hmotnost vozidla 26 t + 1 t navíc jako bonus pro hybridní vozidla v rámci EU. Hnací ústrojí tvoří elektromotor s krátkodobým/trvalým výkonem 290/210 kW a dvoustupňová převodovka. Nejvyšší točivý moment činí 2200 N.m. Palivové články PEFC 90 kW jsou od externího dodavatele, podobně jako akumulátory Li-ion s kapacitou 56 kWh. Kapacita tlakových nádrží na vodík je 33 kg při tlaku 35 MPa (350 bar). Do systému je integrována výkonná nabíječka AC 22 kW s rozhraním CCS. Dojezd plně vytíženého vozidla činí 400–500 km.
K problémům tohoto řešení v Evropě patří téměř nulová infrastruktura plnicích stanic vodíku, energetická náročnost jeho výroby a snížená užitečná hmotnost vozidla a jeho ložná plocha, resp. objem.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)